Originální název: To a God Unknown

Baronet - 1999
ISBN: 80-7214-190-2

Baronet (1999) 80-7214-190-2 232

Románem autor přibližuje dobu osidlování amerického západu. Hlavní postava, Josef Wayne, se rozhodne opustit rodný ranč a odjet na západ, kde stát nabízí půdu zdarma. Kdo si co ohraničí, to je jeho. Jediná podmínka je, aby na celém prostoru minimálně rok hospodařil. Josef si postaví dům a založí farmu a celkem se mu daří. Po nějaké době se ozvou jeho bratři, že zemřel otec, a jestli by nemohli přijet za ním. Josef je nadšen. Vše mu vychází. Bratři si pořídí ranče v okolí, a baráky postaví blízko Josefova, aby položili základ novému městu. Daří se jim dobře, stáda se rozrůstají, Josef se dokonce ožení. Vezme si Elizu, mladou učitelku z poměrně vzdáleného města. V den svatby zabije Josefův kovboj jeho bratra Bena

Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 21:49
Působivé a smutné. Jsou tam dobře vykreslené prvky jak pocitu ztráty a snahy udělat něco nového, pohnout se z místa. Rozjímání o víře je tak trochu mimo mě, ale sem dobře zapadlo.
NIPPON
  27. 9. 2012, 18:34
Hlavní hrdina sám odchází začít nový život na americkém západě. Jeho život je úzce spjatý s přírodou a tak když za ním přijedou jeho bratři a rozšiřují ranč, který prosperuje, je velmi spokojený. Když ale přijdou velká sucha, odmítá odejít z kraje, jehož je součástí. Manželka mu zemřela, jeho dítě odešlo se zbytkem rodiny a přesto dál sám zůstává na ranči a věří, že se déšť vrátí... Jeho silná vůle, přesvědčení a víra ho nakonec přivedou do záhuby. Umírá a jeho tělo se nakonec stává součástí přírody, kterou tak miloval. V knize jsou pěkně vykresleny vnitřní pochody hlavního hrdiny - jeho postupně narůstající zoufalství, vědomí blížícího se konce a jeho až heroická odhodlanost a vůle...
(P.S. - přebal knihy je hrozný, hodil by se spíš na „červenou knihovnu“)
rahzul
  23. 6. 2015, 17:09
Joseph - přírodní muž. Thomas - pán šelem. Burton - fanatický věřící. Ben - alkáč a sukničkář. Všichni čtyři bratři na jednom ranči si plní svůj americký sen o své vlastní půdě a svobodě. Už nějak od začátku jsem měl pocit, že to úplně neklapne..
Líbilo se mi Josephovo přesvědčení, že ve starém majestátním dubu přežívá duch jeho zemřelého otce. Dělil se s ním o své pocity, tajemství i o trochu úrody a nechával si od něj radit ohledně počasí.
stavradka
  6. 1. 2014, 16:03
Skvělá kniha, naturalistická. Jak mě dostalo v Toulavém autobusu vykreslení jednotlivých charakterů, tak tady ta přírodní syrovost. Souhlas, přebal na fotce je děs naprosto nevhodný k tématu. Tohle bych si na první pohled nekoupila, což by byla vážně škoda. Ale mám z antikvariátu starší vydání, tak mě nestraší :-).
Zdekal
  17. 2. 2013, 23:07
Kniha je o různém pojetí víry v něco silnějšího, co nezvládáme pochopit. Hlavní hrdina intuitivně tíhne k přírodě a pohanským zvykům. Jeho bratr cítí sice tu samou sílu nad námi, ale ze strachu nebo ostychu se jí brání vírou v Boha. Khina je krásná svojí nenuceností. Postavy znázorňují různý (ne)vztah k Bohu, ať ho vidí kdo chce v čem chce.

Příjemná kniha, pěkně přeložená.