Boli sme spolužiaci Anny Frankovej

Profil knihy je v jiném jazyce

Boli sme spolužiaci Anny Frankovej

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-551-2727-9

Ikar (2012) 978-80-551-2727-9 160

Theo Coster, známy dizajnér, autor prác z oblasti spoločenských vied, dnes žije v Izraeli. Tesne pred svojim osemdesiatymi narodeninami si predsavzal, že vyhľadá bývalých spolužiakov, s ktorými chodili v Amsterdame do jednej triedy s Annou Frankovou. Spomienky pamätníkov chcel zachytiť do autentického dokumentárneho filmu určeného najmä školákom. Takto sa zišlo päť mužov a žien žijúcich dnes v rôznych kútoch sveta. Na autentických miestach spomínali a rozprávali o pohnutej dobe, spolužiačke Anne, ale aj o drobných detských zážitkoch. Každému sa podarilo prežiť vojnu inak, ich príbehy ukazujú, aké vratké je šťastie, ako nečakané zvraty či náhody menia človeku osud, čo znamená ľudská súdržnosť a obetavosť či, naopak, zrada.
Kniha nie je štylizované literárne dielo, ide skôr o autentický zápis spomienok pamätníkov, ako ho vyrozprávali pred kamerou. Dvojitá spontánna prizma videnia, cez zažitú históriu aj cez oči dieťaťa, prináša koláž príbehov vtedy detí, dnes starcov, ktorí prežili a nezabudli.

Z holandského originálu (Klasgenoten van Anne Frank) preložila Jana Rakšányiová.