Městečko, kde se zastavil čas

Městečko, kde se zastavil čas Originální název: Městečko, kde se zastavil čas

Mladá fronta - 2007
ISBN: 978-80-204-1361-1

Mladá fronta (2007) 978-80-204-1361-1 160
Odeon (1991)

Městečko, kde se zastavil čas je jedna z nejpůvabnějších a nejhodnotnějších Hrabalových próz, žánrově zařaditelná nejspíš jako novela. Poprvé vyšla v roce 1978 pod názvem Městečko, ve kterém se zastavil čas v exilovém nakladatelství Comenius v Innsbrucku. Jde v podstatě o zbeletrizovanou historii dvacátého století - jak se promítala do událostí v nymburském pivovaře, kde byl Hrabalův otec správcem a kde spisovatel prožil podstatnou část dětství. Protagonisty textu jsou opět bratři Francin a Pepin, čtenářům tak dobře známí například z Postřižin, jež ostatně mají v tomto textu původ. Celá knížka je tak trochu autorovým nostalgickým povzdechem nad „koncem starých časů". Popis života v idylických dvacátých a třicátých letech dvacátého století je vystřídán popisem časů poúnorových, kdy se komunistický režim - pochopitelně negativně - podepíše i na životě.

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Rames
  8. 4. 2013, 16:37
Vyprávění lehce navazující na Postřižiny. Strýc Pepin tentokrát v hlavní roli se svým bratrem Francinem. Kterak montovali motorku i auto. Jak Pepin chodil do lokálu za slečnami v námořnické čepici a jiné milé příhody.
maddean
  18. 1. 2011, 18:55
Z Bohumila Hrabala jsem měla docela strach. Měla jsem za to, že je to vážný autor, který píše v nesmyslně dlouhých odstavcích, ale po přečtení městečka jsem musela změnit názor a určitě si přečtu i další z jeho děl.
eoj
  23. 7. 2014, 20:00
Posloucháno jako audiobook při řízení. Neblahou shodou oklností mi během cesty volala mamina, že zemřela vdova po bratrovi mého děda, jejíž návštěvu v domově důchodců jsem dlouho odkládal. Když jsem se poté v poslouchání dostal k pasáži z domova důchodců, musel jsem to rozdýchat na odpočívadle.