Obsluhoval jsem anglického krále
Originální název: Obsluhoval jsem anglického krále

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2940-7
Vyšlo jako e-kniha

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2940-7 264 Vyšlo jako e-kniha.
Mladá fronta (2012) 978-80-204-2801-1 264
Mladá fronta (2006) 80-204-1574-2 184
Mladá fronta (2002)
Mladá fronta (2000)

Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh jednoduchý, od mládí snaživý a podnikavý muž, který své úspěchy i neúspěchy připisuje spíše shodám okolností než sobě, ale využívá jich k překonávání svých tělesných a sociálních handicapů. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, pro sympatie k Němcům, pro jeho češství, proto, že má původ odloženého dítěte, i pro osobitou životní filozofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, touží po milující ženě - ale dostává se mu jich jen krátce. Není uznán ani jako árijec, ani jako otec, ani jako odbojář, ani jako milionář. I jako samotářský cestář je pro své okolí podivínem. Existenciální téma však autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota nakonec umožní zbavit se touhy po majetku a uznání a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a osaměním platí za požitek krásy a svobody.

vladislaus
  30. 9. 2012, 11:47
Já Hrabala taky nemusím, ale tato kniha i film se mi velice líbí. Je pozoruhodné, jak různorodě je toto dílo čtenáři hodnoceno od 1 do 5 hvězdiček. Ocení ho spíše starší čtenáři a ti, co mají jedno kolečko v hlavě navíc ( jako já ), kteří mají rádi absurditu vyprávění.
Magyana
  16. 5. 2013, 12:54
Hrabala celkově moc nemusím, zvláště ta jeho souvětí přes tři stránky. Ze začátku to člověka chvíli baví, ale pak to začne unavovat a později i rozčilovat. Takže doporučuji číst po kratších úsecích a mezi nimi odpočívat. :o)
alča87
  1. 11. 2012, 19:39
Hrabala mám ráda, kniha se mi moc líbila, ale film vůbec ne. Viděla jsme i divadelní hru a celkem se mi líbila, ale kniha je nejlepší. Hrabal se myslím skvěle čte.
Peetuliska
  22. 4. 2014, 13:46
Příběh jednoho muže, který touží se stát bohatým a hlavně uznávaným hoteliérem. Je zde vykresleno jeho mládí, dráha číšníka, zamilovanost do Němky v době války, život hoteliéra a nakonec cesťáka.
Oddychový román, což však neubírá na jeho kvalitě. Typická jsou velice dlouhá souvětí, ale nijak myšlenkově namáhána.
Romanka
  18. 4. 2016, 14:01
Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.
Tereeeza
  15. 4. 2011, 20:51
Já nevím, ale asi jsem četla úplně jinou knížku než většina uživatelů, kteří ji zde komentují. V délce vět nevidím vůbec žádný problém, čárky přece oddělí věty stejně jako tečky. Když přistoupíte na jeho styl, nemůže to být problém nebo aspoň já jsem ho vůbec neměla. Pokud jste ovšem zvyklí, že je kniha jeden velký dialog, tak to potom chápu.
Kniha se mi líbila, Hrabalovy knihy a jeho příběhy jsou pro mě určitým odpočinkem. Mně příběh hlavního hrdiny oslovil, bavilo mě číst a sledovat, jak postupuje atd. Já jsem se rozhodně nenudila!
VerenaLord
  18. 2. 2013, 19:25
Krásná kniha o trošku zmateném mladém číšníčkovi. Najdete zde typické Hrabalovské rysy postav i vyprávění, příběh je vtipný a děj poměrně zajímavě složitý.
domingo
  8. 3. 2010, 22:10
Teda proti Hrabalovi ani slovo, byl to fenomén, ale tohle je docela slabota... nebo ne vyloženě slabota, ale průměr. Tak. Průměr. Četl jsem to tak dva roky zpátky a nepamatuju si vůbec nic, jenom pocit řemeslně slušně zpracované nudy. (3/5)
Claire27
  4. 9. 2015, 18:46
Bláznivá kniha pojednávající o historických hrůzách. Druhá světová válka i nástup komunismu. To celé je nadlehčené díky svéráznému stylu Hrabala a díky hlavního hrdiny, který v mnoha ohledech působí velmi komicky. I přes dlouhé pasáže se mi kniha četla velmi dobře a dokázala mě slušně pobavit i dojmout. Hlavním ponaučením z celé knihy je fakt, že ne vždy je nejlepší se přizpůsobit režimu, neboť ani ten nemusí být nejlepší. Hrabalův styl psaní je velmi originální a ne každému sedne. Mě však velmi potěšil :)
Ange014
  5. 3. 2012, 22:36
Na formu vyprávění bez odstavců a přímé řeči jsem si chvilku zvykala, abych zjistila, že jde o výjimečný a neskutečně lidský příběh jednoho ne až tak výjimečného života.
mitote
  7. 2. 2011, 14:03
Když se člověk prokouše větou, která je dlouhá na půl stránky, přehlédne to, že zcela chybí odstavce a správné řešení vět, vyjde z toho docela zajímavý příběh... Ovšem nudí...
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:42
Hrabal se mi čte opravdu hodně špatně, má zkrátka svůj specifický styl psaní, který mi nesedí. Tato novela má alespoň celkem zajímavý příběh.
Weetr
  27. 1. 2013, 14:00
Nemyslím si, že je moudré s "jedním kolečkem v hlavě navíc" tuto knihu vyzdvihovat na ocenění čtenářů. A už vůbec bych se nechlubila tím, kdo a jak je starý, aby ohodnotil toto neslané a nemastné dílko. Historie v kostce našeho národa první poloviny 20. století je v pozadí, aby si ji čtenář vždy více či méně uvědomil pomocí mladého a prostého pikolíka. Jeho zajímavý osud, který se rýsuje na pozadí nepěkných dějin. To by docela šlo, ale nějak jsem neuchopila autorův osobitý styl psaní. Nehledě na to, kolik má kdo "koleček v hlavě". Moje prvotina od Hrabala. K přečtení dalších jeho knížek se odhodlám pouze proto, že stále věřím, že napsal jistě něco lepšího.
RedDuck
  7. 9. 2012, 1:34
Zatím pro mě nejlepší dílo co Hrabal napsal. Trochu odosobněnému hlavním hrdinovi je přišita krásná role pozorovatele, příběh zajímavý a krásné studium života a člověka. A asi nejlepší erotický popis co jsem kdy četl:D
Illaa
  12. 11. 2013, 14:12
Mně se kniha bohužel vůbec nelíbila. Navíc film jsem neviděla a asi jsem od tohoto příběhu očekávala mnohem více. Styl Hrabalova psaní na mě ani trochu nezapůsobil, způsob jakým používal dlouhá souvětí na několik stran na mě spíše působil chaoticky a někdy velice nepřehledně. V některých pasážích mi také vadilo, že několikrát je pořád opakováno to samé dokola a některé věty mi už přímo lezly krkem jako například: Jak neuvěřitelné se stalo skutkem... Abych ale jen nekritizovala, musím uznat, že některé scénky jsou velice humorné, až jsem někdy žasla, co autor dokáže vyplodit viz.scéna pečení velblouda, peprné popisy milostných praktik atd.
Peeters
  4. 6. 2013, 7:52
Kniha mě přivedla zpět k mládí, kdy já sám začínal na place, avšak místo anglického krále obsluhoval pouze evropskou šlechtu. Příběh dobře vystavěný, čtivý, popis tehdejší doby realistický. Zasmál jsem se i zamyslel. Příjemná oddychovka.
gofis
  11. 11. 2011, 15:32
Velmi se mi líbí Hrabalovy postavy, které netruchlí nad životem a nestěžují si na něj. Radost a krásu ze života nacházejí v malých a obyčejných věcech.
Luci-ye
  3. 1. 2016, 18:16
Mně se to líbilo. Na jednu stranu to bylo vyčerpávající čtení (po stránce formální), ale obsahově dost zajímavé a výživné. Po předchozí zkušenosti s Příliš hlučnou samotou je tohle prostě top. Budu si muset oživit filmové pojetí, které jsem viděla před dlouhou dobou, ale které mě teď zajímá. Jen tedy nevím, jak to interpretovat, kdyby se mě na to nedejbože u zkoušky zeptal. :-o :-)
Slarque
  15. 6. 2014, 13:43
Sice by bylo rozumnější si to přečíst dřív, než jsem viděl film... ale lepší pozdě než vůbec. Geniální, není co dodávat!
Eventful
  30. 9. 2012, 11:43
hrůza a hnus...nic horšího jsem dlouho nečetla..naprosto nechutný a nudný, ani jsem to nedočetla..a film tomu naprosto odpovída..tam tu hrůzu ještě podrthuje naprosto nechutnej herec kterej tomu dodává grády..už nikdy víc
ScheRas
  21. 7. 2011, 0:44
Nedávno proběhlý test čtenářské gramotnosti měl asi opravdu něco do sebe. Úpadek gramotnosti je totiž naprosto znatelný. Jinak si nedokážu vysvětlit, jak mohou někteří jedinci hodnotit jednoho z nejlepších českých autorů slovy hrůza.
nataliethomp
  9. 6. 2016, 11:51
Zpočátku mě kniha příliš nenadchla, nemohla jsem si zvyknout na dlouhá souvětí. Skoro v polovině knihy jsem si však zvykla a můj odpor se proměnil v touhu číst dál. Po přečtení jsem musela uznat, že kniha mě jistým svým způsobem zaujala, až jsem si později pustila i film, který mě však až tak nenadchl. Kniha je jistě dobře čtivá a obsahuje zajímavé vyprávění, které se prolíná s prvky erotična a groteskností.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:21
Knížka úžasná, eskalující, vyvíjející se. Celý příběh je výborně propracovaný, plný zvratů a ukáže člověku i historické souvislosti. Film byl pro mě zklamáním, nevím proč, ale neseděli mi herci. Prostě jsem si vše představovala jinak.
Nikk
  7. 2. 2014, 11:58
Napadá mě pouze jedna a jediná otázka: Proč vesničané psa zastřelili? Nebylo by lepší poslat lísteček s přáním?
O téhle knize můžu jedině říct WTF.
EVASO
  20. 9. 2013, 14:45
Až když už jsem hodně "dospělá", tak jsem Hrabalovi přišla na chuť. Tato kniha je velice vydařená, lehce kreslí i doby, ve kterých se odehrává. Obešla by se bez zfilmování.
Sygi
  13. 1. 2013, 9:07
Ne, tuhle knihu znovu ne.. Mě osobně se četla špatně, kvůli stylu psaní. Prostě věta na celou stránku mě nebere... Na druhou stranu, humorné chvilky má, částmi zajímavá je, nejvíc mě dostala filozofie na konci knihy.. ale znovu ji nejspíš číst nebudu :)
FireTight
  10. 12. 2011, 16:08
Podobně jako část místních uživatelů jsem se k přečtení "Obsluhoval jsem anglického krále" dostal až po filmu a musím říci, že film knize nesahá ani po kotníky.
Cheny
  11. 9. 2011, 15:37
Ke knize jsem se dostal bohužel až po shlédnutí filmu, ale o to víc na mě zapůsobila. Líbí se mi autorův styl a vypravěčské vlasnosti. Nechápu, jak někdo může tohoto autora hodnotit zápornými slovy. Asi vážně nastává "stmívání" gramotnosti :-D
hojsa
  14. 2. 2013, 11:37
Byla to moje první kniha od pana Hrabala a byl jsem zvědavý, jaký dojem na mě udělá vzhledem k přečteným recenzím. Film jsem neviděl, hru v ND také ne. Myslím, že tuto knihu budou mít rádi především přemýšliví čtenáři, kterým nevadí zdlouhavé popisy autora. Asi je potřeba číst knihu v plném klidu a na text se soustředit. U mě se pocity dost střídaly, občas jsem si pomyslel - jo odteď to už bude super, ale nebylo. Možná to bude tím, že jsem zvyklý číst večer před spánkem a pokud nejsem vtažen do děje, za chvíli se mi začnou klížit oči. Knihu ale každopádně k přečtení doporučuji.
majkl_
  22. 1. 2012, 12:35
Dobrá práce režiséra Menzla na stříbrném plátně. Nicméně kniha je kniha. Hrabalovo pábení v poměrně čtivé a lehce stravitelné formě
allllllllll
  14. 1. 2012, 14:10
me se kniha libila velice. super pribeh ze zivota. prostacek se dostane do velkeho sveta hotelierstvi.a jelikoz take pracuji v hotelu, naprosto souhlasim........
  1. 1. 2012, 16:30
Narozdíl od většiny uživatelů jsem si přečetla knihu před shlédnutím filmu. Již jsem četla komentáře pod touto knihou. Musím říci, že chápu všechny komentující. Kniha ve mě zpočátku zanechala stejně negativní dojem jako na např. Domingovi a Scotii. Po shlédnutí věty, která se táhla na 2 strany jsem zcela nepochopila její obsah, přišla mi nesrozumitelná a jednoduše zbytečně dlouhá. Jenže jak jsem postupovala knihou, začala jsem obsahy vět chápat, už mi nevadilo, že byly dlouhé a už vůbec nebyly nesrozumitelné. Přestože ještě nejsem plnoletá, do knihy jsem se jednoduše zamilovala. Musím jen podotknout, že hlavní hrdina Jan Dítě rozhodně není hloupý (jak psala Scotia), samozřejmě, je to zcela subjektivní, ale toto je můj názor. Hloupý se někomu může zdát proto, že jedná v afektu, ale to právě dělá knihu zcela lidskou a pochopitelnou, jako z běžného života (narozdíl od amerických románů...). Bohumil Hrabal je podle mě geniální autor dvacátého století. Všem bych ráda doporučila tuto knihu, pro mě je nejlepší knihou jakou jsem kdy četla (a to jsem jich četla poměrně velké množství). :)
Grušenka
  24. 3. 2011, 18:18
Tak to fakt ne. Jeho styl je naprostá tragédie, žádná interpunkce, odstavce, nic, nuda, nuda. To se fakt nedá číst. Nevím, jestli takhle strašně píše všechno, ale jaksi ani nemám chuť to zjšťovat.
Scotia
  2. 1. 2011, 19:06
Myslela jsem, že se konce snad nedočkám. Příběh je nuda, ale hlavně: hlavní postava je hloupá (ne špatně napsaná nebo málo vykreslená, ten chlap je prostě hloupý). Čekala jsem, že Hrabal mě zaujme, ale ani trochu se mu to nepovedlo.
Tom:)
  11. 3. 2010, 23:06
Když mám po přečtení knížky dojem, že jsem jich přečet pět, deset, vím, že mám v ruce hodně dobrou knížku. OJAK je přesně ten případ a pokaždé, když to čtu znovu, jakobych čet dalších a dalších pět knížek naráz.