Pábitelé

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1543-2

Mladá fronta (2006) 80-204-1543-2 256
Mladá fronta (2000)

Druhá povídková sbírka Bohumila Hrabala z ranného období.

Povídky:
- Jarmilka
- Pan notář
- Pohřeb
- Bambini di Praga
- Pábitelé
- Automat svět
- Chcete vidět Zlatou Prahu?
- Iontoforéza
- Dáma s kaméliemi
- Diamantové očko
- Romance

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

ForFreedom
  18. 7. 2012, 12:37
Hrabal je prostě jedinečnej autor; jeho učarovaný pohled na svět, ta zamilovaná poetika života, všechny ty lidské smutky, s kterými dokáže pracovat tak, že se nakonec hranice mezi žalem a životní radostí ztrácí někam k neskutečné snové pokoře… Přitom to vůbec nepůsobí trapně, překrášleně a bezduše optimisticky; je to jen diametrálně rozdílný postoj, než na jaký jsme v literatuře zvyklí a jaký obyčejně sami zastáváme, ale je tak nějak opravdový, že lze uvěřit… Hodnocení 4/5, vesměs všechny povídky jsou kouzelné, ale celkově trochu splývají dohromady, navíc nemám ráda postavy typu vesnických Jarmil a podobně, věřím, že měly pro Hrabala kouzlo a snad to byl i humorný záměr vzhledem k literatuře té doby, nicméně na plný počet tomu přece jen chybí větší nezapomenutelnost…
Skřítek
  27. 1. 2013, 14:27
Už se jedná o dávnou minulost co jsem knihu četla, ale dodnes ve mě pojem " pábitel" evokuje bizarní humor. V povídce Pábitelé jsem šla smíchem do kolen, bohužel ostatní si nesnadno vybavuji.
annihilation
  19. 8. 2012, 11:47
Povídkové knihy, ač spojené jedním tématem, pro mě byl vždy problém popsat, především proto, že každá z nich probouzí v člověku úplně jinou emoci, vyvolává jiné vzpomínky a úvahy. Bohumil Hrabal vám umí svými krásnými slovy navodit jakýkoliv pocit – rozhoupe vás nostalgií a za malou chvíli přenese do veselé nálady, to vše aby vám pak naservíroval čistý smutek a ten opět nahradil něčím, co vás pohladí na duši. Mám pocit, že jeho knihy jsou skvělé i z důvodu, že jsou psané česky a jsou naší mysli o něco blíže. Upřímně lituji všech překladatelů, kteří se jeho knihy snaží převést do jiných jazyků – to musí být teprve oříšek.

Nejvíc se mi asi líbil příběh s názvem Diamantové očko, byl totiž naplněn jistým druhem radosti z žití, kterou mají asi jen…pábitelé? Zaujal mě již úvod (a následovné použití v povídce), kdy autor dokázal vtisknout poetičnost běžné věci:
Některé skvrny
Nelze vyčistit
Bez porušení podstaty látky
(lísteček z chemické čistírny)
Anu.a
  26. 8. 2010, 12:22
Pábitelé a Chcete vidět Zlatou Prahu? vedou.
A navíc nádherný úvod:
"Některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky" - Lísteček z chemické čistírny.
MíšaM
  3. 7. 2016, 18:16
Hrabal opravdu není autor dle mého vkusu. Vlastně pořádně nevím, o čem se tam mluví, a s hrdiny se neumím ztotožnit ani je pochopit. Třeba se mi jednou začne líbit, ale zatím mi to přijde jenom... nudné.
:::TOMAS:::
  2. 11. 2011, 0:12
Z této knihy se mi dobře četly a líbily jen "Pábitelé" a "Diamantové očko". Jako celek mě knížka moc nenadchla. Oblushoval jsem anglického krále a Ostře sledované vlaky se mi líbily víc.