Hlášky herců První republiky

Hlášky herců První republiky

Petrklíč - 2011
ISBN: 978-80-7229-261-5

Petrklíč (2011) 978-80-7229-261-5 224

" Já nemám žádná ústa, já mám hubu a tu si budu votvírat a hodně si ji musím otevřít, aby se mi tam vod vás ty zuby ještě vešly." " Pane profesore, aspoň tu madurídu aby udělal." Spisovatelka předkládá čtenářům více jak 500 známých i méně známých hlášek, které se nám okamžitě vybaví, když zaslechneme i jen náznaky dialogů z prvorepublikových filmů. A není divu. Kvalitních a humorných hlášek, jízlivých poznámek a komických dialogů vzniklo jen v tomto období několik tisíc. Prvorepublikové dámy a pánové skrze své ostré jazýčky dokázali být se světem okolo sebe brzy hotoví. Příjemně se poslouchajících dialogů a tzv. "hlodů" je nepřeberné množství. Rozhodně nelze zapomenout například na výroky slavných herců - Hugo Haas jako pan Načeradec: "Já jsem efektivně mrtvý muž …, co se ode mě chce!" Autorka předkládá knihu všem čtenářům, kteří se chtějí od srdce zasmát a zároveň se něco nového " ze zákulisí " vybraných filmů a hereckých osobností dozvědět. Kniha Michaely Košťálové je již třetí publikací vydanou v nakladatelství Petrklíč.

Evina Kalousová
  27. 9. 2016, 13:19
V této knížce je hromada legendárních hlášek - třeba "Madurída" od Zdenky Baldové. Když jsem to četla, představovala jsem si jednotlivé filmy a obličeje herců, jak se tvářili, když hlášky pronášeli. A bylo to moc fajn. Kniha je ovšem spíše pro nadšence, kteří mají na hlášky paměť. Pochybuji, že by se u toho bavil člověk, který dotyčné filmy neviděl nebo je viděl jednou a nepamatuje si je. :-)