Pirátský kodex

Pirátský kodex

Podtitul: Od ctihodných zlodějů po současné ničemy

Naše vojsko - 2011
ISBN: 978-80-206-1239-7

Naše vojsko (2011) 978-80-206-1239-7 200

Přísahali piráti svou věrnost skutečně na zkřížené pistole? Byli trestáni vysazením na pustý ostrov? A opravdu pirátské zákony ovlivnily dnešní smlouvy u obchodního námořnictva? Na všechny tři otázky zní odpověď „ano“. Ačkoliv nikdy neexistoval pouze jediný pirátský zákon, od pirátů se často vyžadovalo, aby podepsali napůl formální pravidla, která se stala Smluvními ustanoveními neboli Pirátským kodexem. Vztahovala se na disciplínu, hlasovací práva a dělení kořisti mezi piráty. Tato široce pojatá kniha popisuje realitu pirátství od starověku až po piráty napadající dnešní nákladní lodě a jachty v Indickém oceánu a v Jihočínském moři. Píše se v ní o čínských pirátech 19. století, japonských pirátech wako ze 14. století, vikinských pirátech, arabských pirátech a o zákonech kapitána Kidda, Černovouse a dalších karibských pirátů. Pirátský kodex se svými více než 120 černobílými kresbami a fotografiemi analyzuje širší historický a zeměpisný rámec pirátské „cti mezi zloději“ a představuje fascinující zasvěcení do života na palubě korzárské lodě. BRENDA RALPH LEWIS žije v anglickém hrabství Buckingham. Napsala více než 85 knih.