Slavnosti sněženek

Slavnosti sněženek Originální název: Slavnosti sněženek

Mladá fronta - 2005
ISBN: 978-80-204-1906-4

Mladá fronta (2005) 978-80-204-1906-4 200

Povídky o lidech, kteří si uchovali pohled první lásky na tento svět i na často nelehký život. Lidé z Hrabalových podobenek jsou obyčejní venkované z oblasti Kerska, kam se autor vrátil do krajiny svého mládí, aby psal a psal.

Povídky:

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

ForFreedom
  29. 7. 2011, 16:26
Ať si někdo třeba nesouhlasí.
Ale, kdyby se Hrabalových niktertak zvláštních rozporuplných náčrtků nechytl Menzel a neudělal z nich oprávněné skvosty české kinematografie, tak Hrabala víceméně nikdo nečete, protože taky není vlastně ani proč. Sice hrózně osobitý, ale nudný vlezlý styl, který nezachrání ani poetické vsuvky, či sem tam povedená jeho typická odlehčená metafora či vtípek. Neustále a a a že tak a - není nic novátorského, takhle jsem psala na prvním stupni, když jsem nevěděla, kam ještě vložit tečku, aby to nepůsobilo jak natahovaná jitrnice. Nakonec mi dokonce přišlo líto, že se Hrabal trochu neposnažil o větší serióznost, protože myšlenky a vůbec takový náhled a nadhled jeho postav, krásné tlachy o ničem v lyrickém hávu Kerska, to vše, dokonce i vypravěč, tedy Hrabal do komplexu móc hezky zapadá a působí příjemně odhlečeně, nenuceně...
Možná časem změním názor, věřím, že je nutné Hrabala trochu načíst, než lze hodnotit... Každopádně jeden z těch několika mála případů, kdy film byl o sto procent lepší, než knižní předloha. 3,5/5
EVASO
  20. 9. 2013, 14:35
Máte pravdu, potřeba načíst. Hodně se dozvíte o Hrabalovi a jeho myšlení v Domácích úkolech
z pilnosti. Nesouhlasím, že Menzel něco zachránil. Bez Hrabala by nebylo jeho věhlasu. Dokonce "Obsluhoval jsem anglického krále" je jako film daleko slabší než kniha.
Dýňová rybička
  1. 12. 2015, 15:45
Dávám tři hvězdičky pouze za Maminčiny oči, zbytek mě nijak nenadchl. Zato Maminčiny oči... asi je v hlavě uvidím svítit dlouho.