Ako si mačky kúpili televízor

Profil knihy je v jiném jazyce

Ako si mačky kúpili televízor

Q111 - 1998

Q111 (1998) 32

V jednom starom dome bývali dve mačky. Jedna mala ružové oči a modrú zásterku, druhá mala modré oči a ružovú zásterku. Tá ružovooká sa volala Princina, tá modrooká sa volala Lízička. Raz si povedali: – Treba sa nám vzdelávať, treba sa nám zabávať. Kúpme si televízor. – A aj si kúpili.
Takto sa začína milý, vtipný ale i varovný príbeh dvoch mačičiek s novým televízorom. A ako sa ich „dobrodružstvo“ skončí? Päť dní mačky nejedli, mlieko nepili, nečesali sa, neumývali, neupratovali, takmer nespali, len pred obrazovkou sedeli a sedeli. Dramatický záver, keď z televízora napokon vyskočí 1000 myší, nenechal ani mačičky a určite nenechá ani malého čitateľa (a istotne ani veľkého) na pochybách: takto to predsa nejde!
Áno, cez pôvabné rozprávanie o Princine a Lízičke hovorí knižka o veľmi aktuálnej téme: aké zlé a nebezpečné je stať sa závislým, v tomto prípade na obrazovke televízora. Text sprevádzajú rovnako pôvabné ilustrácie Ladislava Nesselmana.