Živá symetria

Profil knihy je v jiném jazyce

Živá symetria

Q111 - 2008
ISBN: 978-80-89092-49-9

Q111 (2008) 978-80-89092-49-9 140

Živá symetria. Zaujímavý a otázky vzbudzujúci názov: O čom to je? Čo sa za ním skrýva?
Málokto si uvedomuje, že symetria, súmernosť, harmónia je v prírode takmer všade. Začnime tým, čo je nám najbližšie: sami sebou. Áno, telo človeka je symetrické, o bezporuchovosti v ňom hovoríme ako o homeostáze. To isté platí pre živočíchy. Rastliny tiež nerastú hocijako. Symetrický je vzťah v symbióze. Tvary kryštálov minerálov sú symetrické. Striedanie dňa a noci, cyklus vývoja živočíchov, spánku a bdenia vo všetkom je harmónia, rovnováha, symetria... A prostredníctvom autorovho rozprávania k nám vstupujú i mnohí učenci a súčasní vedci, ktorí sa touto problematikou zaoberali a zaoberajú.
Aj keď pôvodne adresátmi knihy mali byť predovšetkým mladí, ukázalo sa, že je pre každého, kto prírodu, jej usporiadanie, vzťahy v nej, súvislosti či závislosti jej jednotlivých zložiek vníma ako večné tajomstvo, stály zdroj poznania i pozitívnych zážitkov. Na tom všetkom, čo sme povedali, vidieť, že knihu napísal mnohostranne vzdelaný vedec, vysokoškolský učiteľ, ochranca prírody. A nielen to. Najväčší odborník zaoberajúci sa literatúrou faktu literárny vedec profesor Milan Jurčo napísal: Živá symetria je nepochybne jednou z najpríťažlivejšie napísaných kníh literatúry faktu na Slovensku.