Originální název: Röde Orm

ISBN: 978-80-7429-381-8

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-381-8 523
Odeon (1985) 01-087-85 458
Družstevní práce (1948) pod názvem Rudý Orm

Kniha se skládá ze dvou částí, Plavci na západ a Doma a znovu na lodi, které vyšly i jako samostatné knihy.
Dobrodružství, které zažije podnikavý vikingský náčelník a jeho přátelé na svých výpravách na západ - do Anglie, Irska, Normandie, na Pyrenejský poloostrov -, na východ - do Kyjevské Rusi a Byzance - a samozřejmě i doma na Severu, ačkoli kulisu jim obvykle tvoří řinčení mečů, třeskot štítů a svištění oštěpů. Autor podává plastický a historicky zcela přesný obraz desátého století, doby, kdy vikingové otřásali základy evropských monarchií a zasahovali i do vývoje ostatních částí světa, zatímco k nim do Skandinávie pronikalo, způsobem poněkud bizarním, křesťanství. Nic autorovi při tom není cizejší než idealizování a přehnaný respekt; jeho postavy - avyjímku netvoří ani postavy historické, například dánský král Harald Modrozub a jeho nezdárný syn Sven Vidlí vous - jsou spíše než udatnými reky docela obyčejnými lidmi z masa a krve, lidmi s celou řadou ctností a neřestí. POdobně jako u nás Vančurovy Obrazy z dějin národa českého přiblížil Zrzavý Orm evropské dějiny našemu věku.

Zdroj: přebal knihy (Založil/a: kuburumba)

Frans Gunnar Bengtsson Frans Gunnar Bengtsson
*04.10.1894 - †19.11.1954

LadysR2
  16. 2. 2013, 19:32
Tak tohle jsem si užíval. Vikingové, nájezdy na Evropu a dobrodružství zleva zprava. A nejvíc mě bavilo, že to byly hluční, sebevědomí a za hrob kamarádští borci, co pili pivo. No pro čecha kouzlo. PIVO! A Bornovy obrázky... Tohle vydání by mojí knihovně slušelo.
22.6. 2014
Jsem vlastníkem knihy. A?
Právě jsem znovu dočetl a opět za 5/5. Je to výborně vyprávěný příběh, plný nájezdů do Evropy,žen,stříbra,piva a přátelství.
Apneator
  26. 8. 2013, 8:59
Příběh o Zrzavém Ormovi ač drsný a dobrodružný je vyprávěn laskavým tónem a s chytrým humorem. Kniha je přeložena do krásné češtiny, která lahodí "vnitřnímu uchu" a zahřeje na duši, stejně jako ilustrace Adolfa Borna. Silné části příběhu jsou ty, kdy se Orm plaví po moři a jinak cestuje, ta část kdy žije přisedlým životem mě zas tolik "nebavila". Ale to je myšleno v porovnání s těmi opravdu vtahujícími příběhy. Vtipné a zajímavé jsou ale i ty "slabší" části, které mají samozřejmě v příběhu svůj podstatný význam. Oceňuji vysvětlivky pod textem, které se většinou týkaly upřesnění skutečné polohy místa děje se současnými názvy nebo etnik a skutečných historických událostí.
Potěšilo mě, jak Orm pojmenoval svoji dceru, což ve mě zvedlo trochu vlastenectví :-)
John Sky
  13. 3. 2016, 19:04
Zrzavý Orm, odlehčenou formou pojaté dobrodružství severských válečníků, kteří si nikdy neopomněli pochválit svoje štěstí, ač kolikrát nebyli zrovna ve skvělé formě a v přívětivé společnosti. Krásné vyprávění o drsném středověku, protknuté jemným humorem.
BGH
  30. 10. 2016, 20:25
Tuhle knihu mi dal tata k precteni, kdyz mi bylo asi 12,a nudil jsem se..tudiz nekdy ca 1993-1994. Od te doby je to pro me TOP kniha z humorneho zanru, sahnu po ni vzdy, kdyz si chci vycistit hlavu, pobavit se a vratit se par let zpatky...