Postřižiny

Postřižiny Originální název: Postřižiny

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2954-4
Vyšlo jako e-kniha

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2954-4 120 Vyšlo jako e-kniha.
Mladá fronta (2009) 978-80-204-2043-5 152
Mladá fronta (2004)

Jen stěží bychom asi v Čechách hledali někoho, kdo by neznal tento půvabný příběh - ať už v tištěné podobě nebo ve zdařilém filmovém zpracování Jiřího Menzela. Vyprávění o krásné mladé manželce správce maloměstského pivovaru a její všemi obdivované hřívě předlouhých vlasů si našlo cestu k srdcím bezpočtu čtenářů i filmových fanoušků. Doslova neodolatelně působí také postava svérázného strýce Pepina (na plátně jej ztvárnil Jaromír Hanzlík). Robustní výrazivo a nekonečný proud neuvěřitelných historek, tedy atributy, jimiž spisovatel tuto svou postavu obdařil, jsou věrným obrazem samotného autora a jeho tvůrčí metody - a svým způsobem velice jasně vysvětlují oblibu všech textů Bohumila Hrabala.
Idylická atmosféra ospalého maloměsta je takřka dokonalou kulisou pro vypravěččiny drobné výstřednosti i pro (především slovní) eskapády strýce Pepina, jakož i pro poněkud bizarní snahy jeho usedlého bratra, hrdinčina manžela. Koktejl, který autor namíchal z osudů těchto tří protagonistů a okořenil mnoha dalšími drobnými postavami, působí dodnes tak osvěžujícím dojmem, že se člověku ani nechce věřit, že vznikl před několika desítkami let.
V roce, kdy slavíme devadesáté výročí narození Bohumila Hrabala, bude tedy více než vhodné - a beze sporu nadmíru příjemné - připít si právě tímto elixírem. Tak tedy na zdraví!

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Anael
  1. 9. 2012, 0:34
Znáte to, jak jsou knihy lepší než filmy, které jsou podle nich natočeny? Tak tady je to naopak. Film je skvělý, zatímco kniha mě nebavila a musela jsem se do čtení nutit.
Ariko
  28. 4. 2015, 15:47
Nedávno jsem jen tak pro radost shlédla film a řekla jsem si, proč ne i knihu? A tak jsem se do ní pustila a nelituji. Hrabal má osobitý poetický styl psaní a nezkrotna duše paní sládkové mi byla moc sympatická. Jako doporučenou knihu na střední škole bych Postřižiny klidně tlačila dál :-D
alča87
  14. 10. 2013, 22:16
Skvělá kniha. Hrabal uměl skvěle vystihnout atmosféru a pocity postav. Opět jsem se s příběhem zžila. A překvapilo mě, jak se film knize podobá.
Jako jako vždy se mi Hrabalova souvětí tak skvěle četla - a já četla stále dál - až byl konec.
Bred
  14. 7. 2014, 23:37
Nemůžete nevidět postavy Maryšky, Francina a Pepina v podání Vašáryové, Schmitzera, a Hanzlíka, a i ostatní postavy dokonale ladí se svou filmovou podobou... Hrabal je prostě klasik, nenapodobitelný, originální, jedinečný.
spirlice
  13. 9. 2013, 22:06
Mozaika humorně laděných událostí začíná jedním z malých rituálů, kterými si koření spokojené manželství Francin a Maryška. Ta hledá v přítmí ložnice malý dárek, kterým je tentokrát patentní navlékač jehel. Francin je správcem pivovaru v jednom malém českém městečku a druhého dne provází po firmě správní radu, kterou seznamuje se situací a plány do budoucna. Radové však věnují pozornost spíš dění na zahradě, kde Maryška pomáhá řezníkům se zabíjačkou. Všichni jsou okouzleni, zejména pak doktor Gruntorád. Když pánové skončí prohlídku a okázale vyjádří Francinovi nedůvěru, ochotně se nechají pozvat paní správcovou na zabíjačkové pohoštění. Další den se objeví Francinův svérázný a hlučný bratr Pepin. Jeho první obětí se stane čeledín, který si po jeho radě usekne prst. V Maryšce najde Pepin spřízněnou duši, což se nelíbí Francinovi. Důsledkem Pepinových vylomenin je vymknutý kotník paní správcové. Doktor Gruntorád jí nařídí klid na lůžku a Francin je spokojený. Konečně bude mít klid, může svou ženu obskakovat a zahrnovat pozorností. Nevinná doktorova poznámka o nové módě zkracování vede k další sérii nápadů, pro které nemá Francin pochopení. Vyléčená Maryška zkrátí s Pepinem nohy stolu a poté se rozjede do města, aby si nechala zkrátit vlasy, které obdivuje celé město.Za to dostane od manžela nařezáno pumpičkou na kolo a posléze spolu odjedou na kole kousek za město a Francin musí hledat dárek,kterým je budoucí spisovatel ukrytý Maryšce v bříšku.
AnnaNawaro
  23. 12. 2012, 2:21
Film krásný, kniha krásná. Ve filmu mi však chyběla Maryšina divokost a nespoutanost jako její pohnutky tak i třeba příhoda se psem.
trilji
  27. 6. 2012, 18:47
Celkem dobrá knížka, hodně mě pobavil strejda Pepin a překvapilo jaká dlouhá souvětí se dají složit aniž by se v nich člověk ztratil. Trochu se mi nelíbyla část s pejskem ale jinak paráda.
Pavlosek
  5. 1. 2016, 9:56
Souhlasím s předchozími komentáři, film mě zaujal jednoznačně více než kniha. I když postava Maryšky je vykreslena možná o něco lépe v knize. Jen mě zarazila příhoda se psem, která mi k charakteru Maryšky moc nesedla.
Boris
  28. 7. 2014, 21:34
Velmi příjemná četba pro prosluněné letní dny. Idylická atmosféra pivovarnického prostředí se krásně vstřebává. Úplně nejlépe si knížku užijete, když si lehnete někde na zahrádku, otevřete jedno láhvové, pro fajnšmekry klidně točené, a začtete se do veselého vyprávění jedné neposedné blondýny, s kterou se nudit nebudete.
wertinka
  5. 2. 2013, 19:04
Knížka je pěkná, ale asi jsem od ní čekala trošku víc. Scéna se psem mi připadala hodně drsná... Takže se spíše přikláním k filmu.
mikako
  3. 7. 2010, 10:49
Když jsem ji četla, tak jsem v hlavě slyšela hudbu z filmu :). Je zajímavé jak Hrabal dokázal psát tak dlouhá souvětí a neztratil se v tom. Skvělá knížka, i když se mi jedna pasáž nelíbila. Chudák pes...