Život pri živote

Profil knihy je v jiném jazyce

Život pri živote

Mám talent - 2011
ISBN: 978-80-551-2779-8

Mám talent (2011) 978-80-551-2779-8 256

Nositeľka prémie Literárnej ceny Mám talent 2011 Elena Eleková vypovedá vo svojom knižnom debute o niečom takom delikátnom, ako je profesionálna pomoc tým, čo to potrebujú. V tomto prípade pacientom psychiatrického oddelenia nemocnice v nemenovanom slovenskom mestečku. Na jednej strane sú etické predsavzatia pomáhať, na druhej ubíjajúca mašinéria každodennosti. Trpia pacienti, trpia aj psychologičky a psychiatričky, lebo okrem primára pracujú na oddelení iba ženy.
Všetky ženské postavy sa v súkromí trápia – Magda neschopnosťou otehotnieť a donosiť dieťa, Ingu zradí a opustí manžel, Agáta je rozvedená a vzťah si nahrádza nadmernou konzumáciou sladkostí, Beáta sa oťukáva v profesionálnom svete a trpí nenaplneným vzťahom s povrchným Markom. Ešteže je na scéne aj výstredná, no ľudsky sympatická doktorka Judita Kredatusová, ktorá zvádza ustavičný zápas s rutinne pracujúcim, slizkým primárom.
To všetko spolu tvorí veľmi zaujímavé a pútavé čítanie. Psychiatrické oddelenie nemocnice je totiž ohrozené aj zvonka – chystá sa jeho zrušenie. K tomu si prirátajte pohnuté osudy duševne chorých pacientov, narkomanov, alkoholikov...