Generálové

Generálové

Podtitul: Deset britských velitelů, kteří ovlivnili svět

Naše vojsko - 2011
ISBN: 978-80-206-1232-8

Naše vojsko (2011) 978-80-206-1232-8 392

Mark Urban vypráví příběhy deseti výjimečných vojáků, kteří po sobě zanechali stopu v Británii i ve světě. Jména některých z nich – a to včetně Wellingtona, Kitchenera a Montgomeryho – jsou součástí národní mytologie. Ostatní jsou spíše méně známé postavy, jejichž úspěchy nebo nezdary měly možná úplně jiné souvislosti, než oni zamýšleli. Neschopnost jednoho britského generála vedla ke vzniku Spojených států amerických, myšlenky jiného zase k objevení blitzkrieg. Všichni z těchto deseti generálů jsou ukázkou buď vynikajících schopností, nebo osudových selhání. Zatímco jeden z nich se stal předsedou vlády, jinému uťali hlavu. Dosažení úspěchu nebo utrpení fiaska záviselo do značné míry na jejich schopnosti pohybovat se uvnitř britské parlamentní demokracie – a na schopnosti postavit se proti tyranům, despotům a císařům, kteří měli často volné ruce k tomu, aby jednali svévolně.