Deník malého poseroutky

Originální název: Diary of Wimpy Kid

Albatros - 2009
ISBN: 978-80-00-02225-3

Albatros (2009) 978-80-00-02225-3 224

Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na víceletém gymplu, kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně. Deník malého poseroutky není jen tak obyčejný deníček. Greg tenhle sešit dostal od mámy. A to přesto, že deníky jsou přece jenom pro holky! Takže si nemyslete, že to bude nějaké „milý deníčku“ tohle a „milý deníčku“ támhleto. Navíc tohle vlastně není deník, to jsou ZÁPISKY. Greg si prostě zapisuje a čmárá obrázky ke všemu, co se kolem něj děje. Píše o svém otravném starším bráchovi, o potrhlém kamarádu Rowleym, o každodenním boji o přežití ve škole, o jednom fakt děsivém domě hrůzy, o kreslení komiksů pro školní časopis a taky o Sejru...
Jeff Kinney, autor a ilustrátor v jedné osobě, vytvořil hrdinu, který sice vypadá trochu neobvykle, ale na druhou stranu je to vlastně úplně normální puberťák. Jako třeba ty :-) (Založil/a: marta-b)

Magyana
  22. 11. 2014, 14:40
Mno. Co říct. Nadšení, kterým mi kamarádka tuto knihu popisovala, mě jaksi minulo.
Četli jsme poseroutku se synem před spaním a moc velkou radost jsem z něho neměla.
Za prvé: kniha se tváří jako deník, takže je takovým písmem i psaná. Pro nepříliš zkušeného čtenáře, jakým je můj syn, to zpočátku nebylo jednoduché.
Za druhé: Greg je nejen poseroutka, ale i hajzlík, škodolibec a vychytralý šmejd. To mi nepřijde jako ideální hlavní hrdina pro knihu určenou dětem.
Za třetí: humor je zde dost křečovitý a násilný, osobně dávám přednost spíš laskavému humoru typu Mikulášovy patálie.
Takže za mě nic extra. Ale to moje děcko střelené se mnou nesouhlasí, dnešním dětem se prostě tyhle knížky líbí...
Anael
  29. 5. 2013, 1:08
Já nevím, ale mě to nezaujalo. Četla jsem tuto knihu jako puberťák, takže někdy ve třinácti letech a přišla mi trapná. Teď zpětně mi to přijde ještě trapnější. Ale co člověk, to názor :)
alča87
  7. 6. 2014, 11:15
Souhlasím s názorem Lalaine. Greg je prostě zlý, křivák a poseroutka je slabé slovo. Sice se tak dneska hodně dětí a puberťáků chová, ale knihy by je v tom neměly ještě podporovat. Jediné co se mi na knize líbilo bylo zpracování. Ani moc vtipné mi to nepřišlo. Mě to v žádném směru nezaujalo a další díl už asi do ruky nevezmu.
Doufám, že ta poseroutkovská móda postupně zmizí než budu mít děti, které budou cílovou skupinou pro tuto sérii, protože si uvědomuji, že je těžké dítěti říct, že mu nekoupím knihu.
Tanmut
  16. 5. 2013, 23:21
Já to napíšu sem, protože u dalších dílů to stejně nemá cenu.
Výborná, jednoduchá (nikoli však prostoduchá) próza pro "děcka".
Kinney má vtip a jeho antihrdina Greg se svým ještě charismatičtějším kamarádem Rowleym tvoří duo, u jejichž příhod si mladý i starý bude s radostí ťukat na čelo, jací že to jsou pitomci k popukání. Snad jen u čtvrtého dílu jsem měl chuť hlavního hrdinu nakopat.
Jadelaine
  20. 6. 2014, 10:59
Možná to bude znít nadsazeně, ale oceňuju na knize celkem vtipné podání střetu pohledu na svět dítěte na hranici puberty a dospělých, který vede často k nepochopení se navzájem, průšvihům a sem tam komickým situacím. Jinak je kniha celkem průměrná, ale pro děti dané věkové kategorie může být vtipnou motivací ke čtení.
Gustik5
  8. 4. 2012, 11:20
Zajímavě zpracovaná kniha, bohužel mne příliš nezaujala, což asi bude moje chyba. Díky tomu, že je poměrně krátká, jsem ji celkem rychle přečetl. Nemohl jsem se však ubránit dojmu, že je to jen takový slabší odvar Mikulášových patálií, které jsou dle mého mnohem lepší knižní sérií. Do dalších dílů se opravdu nemám chuť pouštět.
Lalaine
  4. 5. 2014, 13:13
Já nevím, asi jsem až moc vážný člověk, ale kniha mi nepřijde nějak speciální. Je možná vtipná pro puberťáky, ale stejně... Hlavní hrdina se snaží být vtipný za každou cenu, nemá ani špetku úcty, respektu... Lže, podvádí, je zlý. Netuším, co je na tom tak skvělého. ;-)
Knihu bych spíše doporučovala lidem, kteří už mají něco načteno a dokáží se spíš zasmát tomu, jak je Greg "blbej, neschopnej, atd." Rozhodně bych to nedávala do ruky dětem, které by mohly v Gregovi vidět vzor - nedokážu si představit, že by se ke mně dítě jako k rodiči, kamarádovi i k cizímu člověku takhle chovalo.
Text se dá přečíst téměř za hodinku, obsahuje opravdu jednoduché a bezduché věty akorát pro někoho, kdo se chce odreagovat a nad ničím nepřemýšlet (maximálně nad tím, kam svět spěje, když tu máme puberťáky podobného typu :-D).
Sérii si nejspíš přečtu, ale jen kvůli tomu, abych věděla, co dnešní děti (a někdy i dospělí) čtou. ;-)
Ginnidlo
  23. 7. 2012, 22:52
Pro náctileté puboe dokonalé čtení. Už asi chápu, proč si ho děti u nás stále žádají a nutí nebohé rodiče je kupovat. Každopádně za poměrně malý peníz slušná série pro nejen osmileté děti. Aspoň je něco donutí koukat na písmenka. Začátek poměrně vtipný, konec úsměvný, prostředek pro odrostlého čtenáře utahaný, pro dítě neskutečně vtipný. Nejste-li mladší deváté třídy, najděte si jinou literaturu:-)
Martin_cz
  27. 1. 2015, 19:50
Vydržet se to dá, lepší než nudný koukání do blba a je to určitě záživnější než mičudou do rozkroku.
Fešná Bleška
  14. 9. 2014, 19:05
Tohle je opravdu jen tak pro zasmání. Ale plní to tuto úlohu skvěle. Odreagujete se při tom a sem tam i nasmějete. Někteří zde píší, že to může mít nekalý vliv na jejich dítka. Ruku na srdce, doufám, že v době, kdy budou číst tohle už budou na takové úrovni, že si sami dokáží určit co je dobrá a co zlá vlastnost. Jestli ne, tak se chyba stala někde během výchovy, a to už na knihu hodit nelze. Celkově nemám co vytknout, velice zajímavé je potom i zpracování, takže se vyplatí do knihy nakouknout už jen díky tomu.
Buřinka
  25. 7. 2016, 12:18
Mě osobně kniha nezaujala, syna ano. Je to tak dobře, protože se různým generacím (tato je určena přímo puberťákům) nemůžou líbit stejné knihy... Jsem ráda, že přečte alespoň něco.
Broza
  6. 11. 2016, 18:37
Je to sranda a odreagování od klasické beletrie. Kreslené obrázky jsou zábavné a skvěle knihu doplňují. Mně se to líbí, jednou za čas po Poseroutkovi sáhnu a zatím mě nikdy nezklamal.
ideal_alien
  17. 12. 2015, 20:50
Myslím, že tato kniha ne každému padne do oka. Když si čtu komentáře u tohoto příspěvku, tak se mi znovu potvrzuje moje úvaha. Je mi sice jenom 15, ale dokážu usoudit to, jak se společnost za pár let vyvinula. Nemyslím v dobrém, ale spíše v negativním účinku. Děti místo pohádek, ve kterých vše dobře končí, se dívají na drasrické a vulgární filmy, či čtou takové knihy. Tím nemyslím, že takový je Malý poseroutka. Tuto knihu by nikdo neměl brát vážně, pouze čistě teoreticky s nadsázkou.
honzik10
  21. 2. 2013, 13:20
Moc hezká knížka a vtipné obrázky k tomu. Čte se rychle a to mě nijak zvlášť nevadí. Čtu už druhý díl.
spitfirehaga
  20. 9. 2012, 23:03
Mě se to líbilo. Alespoň první díl určitě. U něj jsem si totiž několikrát mohl říct: "Přesně tohle jsme v tomhle věku taky dělali" nebo "Tohle se mi taky stalo".
Ovšem to samé jsem si už neříkal u dílů ostatních. Hlavně proto, že na rozdíl od prvního nejsou psány všeobecně, ale jedná se o konkrétní příběhy ústředního hrdiny a jeho rodiny. A protože jsou to příběhy vesměs dosti praštěné a bláznivé, člověk se nemá šanci s nimi ztotožnit tak jak tomu bylo u prvního dílu.
Phorbo
  4. 12. 2013, 3:27
bavilo me to. I pres to ze jsem to cetl v originale jsem si to docela uzil. Kresby jsou trefne a presne, nekdy mi prislo ze jsou az moc sarkasticke a mladej clovek si takovy vtip ani nemuze uvedomit. Dost mi to pripominalo Fulghuma a jeho Vse, co potrebuju znat k zivotu, jsem se naucil v materske skolce. Ty kratke pribehy a styl psani je velmi podobny... Doporucuju kazdymu mladymu cloveku, kor pokud je veku jako hlavni hrdina a pokud autor zvolil stejnou cestu jako pani rowlingova ahrdina bude postupne rust...
Dex
  30. 1. 2013, 23:44
Velmi zábavné. Kniha mě oslovila. Chci si přečíst i ostatní díly. Poněkud až někdy přehnaně zábavná ironie. Greg se v nějakých částech jevý jako hlupák, tyto části bývají velmi vtipné. Doporučuji všem!...
Dominie
  25. 9. 2010, 14:29
Moc dobrá kniha, ale na mě docela moc málo stran, přec jen je to komiks a je rychle přečten, a to je opravdu škoda. Za hodinku, maximálně za hodinku a půl přečteno. Zasmála jsem se.
eleni.rat
  3. 6. 2013, 23:48
Celá série mě hrozně baví, sice přečtené za chvilku, ale ty obrázky jsou boží :) Přijde mi to vtipné a výstižné a je to super oddechovka.
Tumbik
  24. 12. 2015, 13:42
Skvělá oddechovka, krásně jsem se zasmál :-). Nedivím se, že s touto knihou byl všude takový boom - je to jedna z mála knih určená i pro děti, které nemají čtení vůbec rády. 90%
c0udy
  25. 11. 2013, 19:40
Je tohle možné, tak krásné zpracování a ta vtipnost, prostě úžasné. Už jsem přečetl všechny poseroutky a doufám, že budou další.
Lukáš Hyžák
  11. 5. 2016, 16:55
Člověk musí v sobě najít zbytek svého dětského JÁ aby si mohl tuto knihu přečíst a pochopit teenagerovský humor.
Kniha je zábavná a poukazuje na útrapy a úskalí přechodu dítěte do dospělosti.
Vesi
  17. 12. 2015, 16:50
Deník malého poseroutky je moc dobrá kniha. Akorát není určená pro malé děti... Nejlepší je, číst ji v těch deseti-dvanácti letech...:)
RADOMILSPL
  10. 2. 2015, 18:21
Je to super knížka , přet pár dny jsem jí dočetl a líbila se mi , ale doporučil bych jí zpíše do 13let,ale promě dobrý
Makosnan
  3. 6. 2013, 15:05
Úžasná knižní série, je celá vtipná a s obrázky. Čte se rychle. Baví mě všechny knížky téhle série. Stojí za to si přečíst aspoň 1. díl, a když vás zaujme, určitě vás zaujmou i ostatní díly.
Kriss_tyna
  2. 5. 2013, 9:22
Moc příjemné čtení.. originální a vtipné zpracování.. knížka pro pohodové čtení.. čistého času sice za cca 2h hotovo, ale už se těším na další díl ;)
šotolovaa
  20. 12. 2012, 18:08
mě se líbí úplně všechny díly ! a dobře se mi to čte
, v neší městké knihovně bych to jen tak nesehnala(je to pořád půjčene) ale ve školní knihovně úplně v poho