Pútnické a posvätné miesta - Obrazový atlas

Profil knihy je v jiném jazyce

Pútnické a posvätné miesta - Obrazový atlas

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-551-2597-8

Ikar (2011) 978-80-551-2597-8 304

K základným potrebám človeka zrejme patrí, aby hľadal a pomenoval prejavy síl , ktoré mu nie sú vecne (reálne) zrozumiteľné. Začalo sa to sakralizáciou ohniska a ohňa, pokračovalo magickými predstavami o božských ochrancoch domu a vyvrcholilo areálmi venovanými výhradne božským bytostiam, ako sú háje, jaskyne alebo vrcholy končiarov a na ich uctievanie vybudovaným svätyniam, vežiam alebo posmrtným miestam podľa vlastného usudzovania svätých vecí, podľa ktorého aj bohovia potrebujú svoje príbytky. A do žiadnej inej činnosti nevynaložili ľudia toľko umeleckej a poetickej energie ako do pamätníkov (pomníkov), postavených ich viere.

Od vyhynutých kultúr raného veku a staroveku cez staroamerické národy až po päť najväčších svetových náboženstiev súčasnosti nám táto prekrásne ilustrovaná kniha s množstvom vynikajúcich farebných fotografií, prehľadných a detailných máp, informatívnych textov o pozadiach udalostí dáva možnosť pozrieť sa na jedinečné a fascinujúce mystické a duchovné miesta tohto sveta. Po krátkom náčrte o pôvode a dejinách veľkých kultov a náboženstiev nám predstavuje slovom a obrazom ich najdôležitejšie sakrálne stavby a svätyne – od Stonehenge až po Múr nárekov, od Ríma až po Mekku. Pútavá a zaujímavá cesta ku koreňom viery.

Z nemeckého originálu Friedemann Bedürftig: Bildatlas Pilgerstätten und heilige Orte, vydaného vydavateľstvom Naumann & Göbel Verlagsgesellschaft mbH preložila Judita Melcerová.

Friedemann Bedürftig Friedemann Bedürftig