Nasledujúce desaťročie

Profil knihy je v jiném jazyce

Nasledujúce desaťročie

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-551-2625-8

Ikar (2011) 978-80-551-2625-8 288

Vo svojej knihe Nasledujúcich 100 rokov, zaradenej na zoznam bestsellerov novín The New York Times, odborník na geopolitické prognózy a zakladateľ organizácie STRATFOR George Friedman vykreslil fascinujúci obraz významných udalostí a trendov budúceho storočia. Tentoraz s rovnakým rozhľadom a znalosťou histórie, ktorými si už získal veľké uznanie mediálnych, akademických a politických kruhov, zameral svoju analýzu na najbližšie desaťročie – a na bezprostredne očakávané udalosti a výzvy, ktoré vystavia Spojené štáty a svet vážnym skúškam.
Nasledujúcich desať rokov bude v znamení obrovských zvratov. Hoci sa to dnes zdá takmer nepredstaviteľné, vojny v islamskom svete budú dohasínať, naučíme sa žiť s teroristickou hrozbou a vývoj v technike a energetike nadobudne nečakané smery. Spojené štáty vo svojej šachovej partii s nádychom machiavelizmu urobia ťahy smerom k usporiadaniu vzťahov s Iránom a Čína bude zápasiť s krízou, ktorá sa už dnes črtá na horizonte. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Izraelom prekonajú zásadnú zmenu a v ekonomike sa posunieme od situácie, keď svetom vládne finančná kríza, k situácii, keď sa hlavným problémom stane nedostatok pracovných síl. A čo je najdôležitejšie, americký prezident bude musieť v priebehu tohto prechodného desaťročia vziať na vedomie skutočnosť, že sa Spojené štáty stali novodobým impériom, a podľa toho aj konať.

V Nasledujúcom desaťročí nám Friedman predkladá provokatívnu prognózu na roky, do ktorých vstupujeme. Na pozadí histórie a pomocou zrozumiteľne podanej analýzy veľmi rozmanitých a často nejednoznačných kultúr, stratégií a udalostí, ktoré nás priviedli k dnešnému stavu, nám ponúka pohľad na najbližších desať rokov a zároveň umožňuje pochopiť predchádzajúce stáročia úplne inak než sme ich chápali predtým. Nasledujúce desaťročie vníma udalosti vo svete z uhlu pohľadu lídrov, najmä prezidenta Spojených štátov, a anticipuje konflikty a možnosti, ktoré nás očakávajú. Výsledkom je vzrušujúci pohľad na blízku budúcnosť, vedený vynikajúcou a erudovanou rukou.

Z anglického originálu The Next Decade, Where We´ve Been... and Where We´re Going (The Doubleday, a division od Random House, New York 2011) preložila Lucia Virostková.

George Friedman George Friedman