Trampoty pana Humbla

Trampoty pana Humbla Originální název: Trampoty pana Humbla

Československý spisovatel - 1967

Československý spisovatel (1967) 326

Trampoty pana Humbla vzaly počátek v jeho bezvýhradně kladném postoji ke každému právě vládnoucímu režimu. Vychován v loajalitě k habsburské monarchii, stal se demokratickým občanem předmnichovské republiky, kolaborantem a konfidentem gestapa za nacistické okupace, v květnové revoluci osvobozeným politickým vězněm a hrdinou z Barikád, po Únoru nadšeným bojovníkem za věc socialismu. To všechno si pan Humbl, jist svými vysokými morálními kvalitami, poctivě zodpovídá, čestně obhajuje a řádně zdůvodňuje ve vlastním curriculu vitae a dopřává nám tak nahlédnout hluboko do své duše i do svých přepestrých, pohnutých osudů od útlého mládí až po zralý věk. Z příkrého rozporu mezi tím, jak sám sebe vidí, a naopak jak se jeví čtenáři své výpovědi, ze vzájemného střetávání těchto subjektivních a objektivních pohledů vylupuje se odporná i bědná, směšná i zároveň úděsná Humblova autokarikatura. Vladimír Neff mu vede ruku s bravurní jistotou, s brilantní lehkostí, se svrchovaně ironickou záměrností. Dává nám svého Humbla poznat v obludných dimenzích jeho palidského formátu, v celé jeho zrůdné životní filozofii, v jeho společenské nebezpečnosti. Činí tak s takovou mírou sugestivity, že jméno jeho quasihrdiny zůstane v čtenářské paměti jako pojem, jako synonymum pro všechny Humbly v množném čísle, kteří ještě přetrvávají v lidské společnosti.

Románem o trampotách pana Humbla – který je výrazným úspěchem svého autora, dotvrzením jeho charakterizačního i fabulačního umění – dostává česká próza nový literární typ, souměřitelný s velkými literárními památkami našeho písemnictví. (Založil/a: terezka)

vladislaus
  30. 8. 2015, 10:33
Tato kniha byla napsána v roce 1967 a pak byla asi zakázána, neboť takové zpracování krysáckého charakteru nebylo možno v socialistické literatuře strpět. Zjistil jsem, že tato kniha byla v roce 1997 televizně inscenována s Donutilem v hlavní roli. Ještě jsem tuto inscenaci neviděl a musím ji někde sehnat. Údajně je kvalitní.
Domovoj
  5. 11. 2014, 8:54
Knížka, která se ke mně dostala úplnou náhodou a jsem za to nesmírně ráda. Veliká škoda, že není způsob, jak ji dostat do většího povědomí lidí. Doporučila bych ji i do povinné četby středních škol, protože myslím, že neskutečně charakterizuje jak naší historii, tak povahu našeho národa. Tuto knihu nemůže asi pochopit nikdo jiný než Čech nebo Slovák. Už po prvních dvou větách se člověk začne usmívat a bavit (i když je to někdy samozřejmě spíš k pláči) a to nepřestane až do úplného závěru (hodně tomu také napomáhá krása a bohatost našeho jazyka, kterou autor plně využil). Jedním slovem: super. Dokud si tedy člověk neuvědomí, kolik takových pánů Humblů ve svém okolí má....
Gallienus
  26. 7. 2015, 11:14
Velmi originální kniha, to jak se hlavní hrdina vždy přizpůsobí daným poměrům a době je úžasné, přitom z jeho pohledu to vypadá tak, že on sám je oběť a okolí mu hází klacky pod nohy. Asi to nebylo autorovým úmyslem, ale já se u knihy bavil a musím říct, že i u scén, které byly dost vážné, např. té ve vězení, kdy p.Humbl využije svého spoluvězně a parazituje na něm, až do úplného konce. Nevím, jestli chtěl Neff popsat povahu nás Čechů, nebo jen zobrazit stav společnosti a doby ve které žil, ale tohle dílko je nesmrtelné. Jen je smutné, že tato knížka tak nějak zapadla, protože není moc známá. Já se k ní dostal náhodou, když mi jí doporučil můj známý, již starší pán kolem 70let, díval jsem se na ni zpočátku s despektem, po přečtení jsem vůbec nelitoval. Mohu jen vřele doporučit.
ROB33
  9. 10. 2013, 10:56
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Neskutečné jak dokonale se Pan Humbl uměl přizpůsobit dané době. Dějová linie začíná za Císaře pána a pokračuje až do doby totality.
Vždy si Pan Humbl uměl svoje činy dokonale obhájit. K této knize se určitě ještě vrátím....
kamie
  31. 8. 2014, 15:10
Kniha, která opravdu stojí za pozornost.
Neffův nespolehlivý vypravěč ve stylizované zpovědi člověka posedlého sebou samým rafinovaně odkrývá jeho alibismus.
Pan Humbl nejenom že popisuje vlastní útrapy, svou domnělou slušnost a charakternost, ale také vlastní schopnosti, mezi něž řadí i ty rétorické. Můžete se tak pozastavit i nad bohatostí jazyka, jímž Karel Humbl vysvětluje své "čisté" pohnutky a díky němuž je jeho zpověď tak krásně lživě přesvědčivá.
colossus
  10. 11. 2010, 6:58
Skvělá kniha, ke které jsem (naštěstí) přišel jak slepý k houslím. Stala se z ní jedna z mých nejoblíbenějších knih, a to díky preciznímu vykreslení hlavního hrdiny, Karla Humbla, ale také tehdejší doby a ideí, které tyto časy charakterizovaly. Humblové byli, jsou a budou nehledě na čas či režim součástí naší společnosti. Jak řekl jistý pan Král: Před Humbly se nelze bránit...