Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu
Originální název: Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu
Poprvé vydáno celosvětově: 1988

XYZ - 2013
ISBN: 978-80-7388-756-8

XYZ (2013) 978-80-7388-756-8 306
Academia (2000) 80-200-0792-X 316
Odeon (1990) 80-207-0149-4 318
Sixty-Eight Publishers (1988)

Novodobé československé dějiny v barvitém a plastickém podání někdejšího věhlasného reprezentanta české poúnorové reprezentace. (Založil/a: terezka)

vladislaus
  9. 4. 2012, 11:13
Kniha, která mi pomohla v nové orientaci a pochopení našich novodobých dějin, které pokřivila výuka dějepisu ZŠ v socialistickém školství.
Čtec
  29. 10. 2015, 0:39
Kdyby se mne čirou náhodou nějaká inteligentní dívka zeptala, jakou knihu by si měla přečíst, aby se nenásilnou formou seznámila s dějinami Československa, poradil bych jí právě tuto. Formou rozhovorů s jinou - fiktivní (?) :-) - dívkou Lucií by jí Pavel Tigrid přiblížil vše podstatné. Kniha je čtivá a domnívám se, že v maximální míře pravdivá. Sám ji mám moc rád, a to nejsem ani dívka, ani žena, a už vůbec ne inteligentní :-)
Mariana.
  12. 6. 2013, 0:52
Dnes bytostně postrádám vzdělanost, nadhled nad historií, zájem ostatních lidi o věci do hloubky. Proto se mi moc líbila tato kniha. Připomněla, ze drive lidé přemýšleli jinak, než dnešní "vzdělaní", a jak přemýšleli. A jakkoliv byl komunismus špatný, generoval obecně vzdělanější třídu, zasazoval se snad o větší hloubku v lidech... Syrovost a společný nepřítel donutí člověka k úvahám. Svým způsobem blahobyt pálí //přičemž se svojí nenávistí ke komunismu neříkám, že bych měnila//. Vnímám to sama, když se dívám na to, co si moje matka pamatuje z gymnázia oproti mým vrstevním a nejde o rozdílnost gymnázia. Tedy.. Skvěle napsáno. Velmi zajímavé myšlenky.
vandrak
  6. 1. 2015, 16:29
Kniha, která, ač zahrnuje nespočet faktů, tak čtenáře pohltí a donutí k hlubšímu zamyšlení nad vývojem novodobých českých (respektive československých) dějin. Opravdu se opakuje vždy podobný scénář? A je to opravdu jen v případě našich dějin? Popis české historie viděný očima autora rozšíří naše obzory, přivede i k jiným úhlům pohledu a zamyšlení, a to nejen nad minulostí, ale i současností. Zároveň člověk cítí nutkání přečíst si i pohled jiných historiků, či aktérů politického dění, aby nebral tuto jistě zcela výjimečnou knihu za jediný správný výklad českých (československých) dějin. O to jistě Pavlu Tigridovi šlo a to se mu také podařilo.
Jandovka
  22. 8. 2015, 16:12
Naprosto úžasná záležitost, kterou jsem začla číst víceméně nechtěně (válela se bratrovi v knihovně s tím, že mu ji děda doporučil). Pro člověka neorientujícího se v údalostech mírně zmatečné, nicméně naprosto odlišně pojaté zpracování našich nejmladších dějin. Rozhodně doporučuji přečíst.... nejlépe dvakrát!