V tomto dome bývala Livi Owenová

Profil knihy je v jiném jazyce

V tomto dome bývala Livi Owenová

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-551-2484-1

Ikar (2011) 978-80-551-2484-1 192

Domov je miesto, kde ostalo srdce.
Autizmus štrnásťročného dievčaťa Livi spôsobil jej rodine už množstvo problémov. Matka, otec i staršia sestra sa jej zo všetkých síl usilujú pomáhať a udržať ich spoločný život v normálnych koľajach, no mladšiu sestru Livine záchvaty poburujú a správa sa k nej nepriateľsky. Autorka citlivo opisuje vzťah medzi tromi sestrami i to, ako Livine predstavy a pocity voľne prechádzajú do toho, čo ona vníma ako reálne. Jej realita však často býva iba v duši a ostatní to celé vidia inak. Livi rada pomenúva ľudí, zvieratá i veci ich pravými menami: mama je Karen, otec Simon a oranžový kocúr Oranžový kocúr. Ako sa Livi vyrovná s jeho smrťou, s ustavičným sťahovaním a intoleranciou niektorých ľudí k autistickým deťom, sa dočítate na stránkach knihy.
Livi rozmýšľa inak ako ostatní, no často svoje najbližšie okolie prekvapí jasnými závermi, ktoré vystihujú krásu života oveľa jasnejšie ako komplikované myšlienkové konštrukcie mnohých dospelých. Znova sa tak – rovnako ako u Forresta Gumpa – potvrdzuje, že jednoduché myslenie môže ísť ruka v ruke so životnou múdrosťou, ktorá mnohým zdravým ľuďom chýba...

Z anglického originálu Livvie Owen lived her (R. R. Donneley & Sons Company, Harrisonburg, Viriginia) preložila Elena Šikulová.

minusha97
  10. 3. 2016, 21:18
Príbeh nie ani tak zaujímavý, ako skvele napísaný. Krásne rozpráva o tom, ako autisti vnímajú svet, čo som si doteraz nevedela ani poriadne predstaviť a práve cez túto knihu som mohla precítiť ich vnímanie v úplne inom svetle, lebo nebolo iba opísané, ale bolo krásne zasadené do reality, akú prežíva bežný človek.

A čo, no, že ten príbeh nie je až taký zaujímavý? Najskôr to bude tým, že kniha je určená pre druhý stupeň základných škôl a ja som z nej už trochu vyrástla. Keby som mala dvanásť, tak by som knihu určite žrala, ale aj tak sa kniha u mňa zapísala nezabudnuteľným dojmom. Vidno, že autorka vie v svojej práci chodiť.