Učedník Alvin

Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Laser-books - 2009
ISBN: 978-80-7193-290-1

Laser-books (2009) 978-80-7193-290-1 400

Třetí díl sedmisvazkové ságy o Alvinovi Tvůrci nás opět zavádí do Ameriky devatenáctého století. Není to ale kontinent, jak jej známe my, někteří jeho obyvatelé využívají jako svá přirozená nadání schopnosti, které bychom označili za magické. Aby dostál otcovu slibu, vydává se Alvin ve svých jedenácti letech do městečka Vidlice, kde se za dramatických okolností narodil a kde se má nyní vyučit na kováře. Doufá, že kromě ovládnutí práce se železem se od místní světlice, jež kdysi předpověděla jeho osud, dozví, jak má naložit s talentem Tvůrce, jaký prý po světě nechodil tisíce let. Ve stejném okamžiku se na otrokářském Jihu začíná odvíjet příběh mladé černošky, která hodlá svému právě narozenému synovi zajistit za jakoukoli cenu vytouženou svobodu. Příběhy všech se splétají místy dílem náhody, místy přičiněním toho, kdo se mladého Alvina už nesčetněkrát pokusil zabít, temného Ničitele. Přesto jsou to nakonec lidé, kdo Alvina donutí, aby učinil nejtěžší rozhodnutí a obrátil své umění proti životu. Stejně jako za oba předchozí díly série získal Orson Scott Card za Učedníka Alvina cenu Locus pro nejlepší fantasy roku. (Založil/a: Grimnir)

Cermag
  24. 8. 2015, 13:38
Celá série (do 3., v česku vydaného dílu) není vlastně příliš dobrá - je velmi kolísavá od zajímavých částí, po nudné. Zde je bohužel hned první část celkem nudná a příliš dlouhá, přitom nemá na příběh zase takový vliv. Knihy jsou z každým dalším dílem delší, ale čtivost, kdy se člověk do knihy hltavě začte a je rád, že ho ještě čeká hodně stránek, tomu stále chybí.

Asi bych už 4. díl ani nečetl, i kdyby vyšel v češtině.