Originální název: Luftslottet som sprängdes

Host (2015) 978-80-7491-581-9 688
Host (2015) 978-80-7491-582-6 688 brožované vydání
Host (2011) 978-80-7294-417-0 683
Host (2010) 978-80-7294-348-7 683

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient — Alexander Zalaščenko…

Mikael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu a také upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí. Salanderová, bývalá oběť, je připravena úder vrátit. (Založil/a: Zuz)

Stieg Larsson Stieg Larsson
*15.08.1954 - †09.11.2004

vladislaus
  5. 6. 2013, 17:47
Závěr knihy byl vynikající, bohužel cestu k němu jsem protrpěl. Už u druhého dílu jsem si stěžoval, že autor se nedokáže vyhnout opakování. Neustále se zde opakují jednotlivá fakta již dříve čtenáři prozrazená a nejen to. Autor popisuje každé sprchování postav knihy, každé kafe, každý dobrý spánek ( já špatný spáč, závidím, že postavy ve stresu velice dobře spí, nikdo nespavostí netrpí ), každé kousání do rtu ( tím si asi ten stres odbourají, a pak dobře spí ), a tak dále. Myslím, že je na vině nevypsanost autora, a protože už nežije, je to definitivní.
PS.: A jako v každé detektivce mají postavy vypnutý mobil, když je to nejvíce důležité.
Tiwala
  30. 9. 2012, 19:46
Na to, že je to v podstatě jen popis soudního procesu, je kniha neuvěřitelně napínavá a čtivá. Jediné, co mi na příběhu tak trochu vadilo, byl až nadměrný počet postav, ve kterých se čtenář snadno ztratí.
Kůstka
  22. 1. 2014, 23:36
I třetí díl rozhodně stál za přečtení a za strávený čas, vede u mě ale pořád jednička. U třetího dílu mi klasicky trvalo, než jsem se začetla, ale kolem 150 stránky to začalo mít spád a mě sakra hooodně zajímalo, jak přijdou k tomu a onomu a jak si poradí s tímhle a tamtím. I když vlastně po celou dobu bylo jasné, kdo a co a proč a kdy udělal, samotné vyšetřování bylo i tak fakt napínavý. O soudu ani nemluvím, to jsem v napětí hltala. Jak už tady někdo psal, bylo tam docela dost zbytečné výplně, problémy Ericy Bergerové se mohly vynechat, popis jednotlivých osob a jejich životů možná někdy omezit a zkrátit a samotných postav tam bylo vážně někdy až moc. Na druhou stranu vážně napínavé, božsky komplikované a zamotané.. a je mi docela líto, že se s Lisbeth a Blomkvistem už nikde nesetkám.
Bastet
  11. 3. 2011, 18:05
Tak k tomuhle dílu mám seznam stížností. Kniha jako taková je dobře napsaná, je čtivá a chytlavá, co mi vadí je ta neskutečná překonstruovanost. Příběh více méně ničím nepřekvapil, Kaleho boj se Sekcí je pro mě tak neskutečně umělej. Opět je tu spoustu vaty (např. Eričin odchod z Milenia a následující strasti - mimochodem tenhle námět by mohl být zajímavý na samostatnou knihu - Kale a Pippi zachraňují Eriku), kterou si mohl autor odpustit.
Nestea
  31. 7. 2011, 0:01
bomba i třetí díl stojí za to. Opět jsem knihu nemohla odložit a je mi strašně líto, že Larsson už nic dalšího nanapíše. :o( Doufám, že si ještě někdy přečtu něco podobně napínavého. :o)
achilles
  13. 6. 2014, 14:25
Ze začátku mě kniha moc nezaujala. Neustále omílání situací z předcházejících dvou dílů a jak píše vladislaus, kousání do rtů, neustálá kafíčka, a opakující se popisy sexuálního nadsamce Mikaela. Každopádně soudní proces byl skvělý, měl šťávu, i když trochu přehnaný, ta Lisbethina strana perfektně připravená, druhá naopak (asi poprvé u soudu). Celkově ale hodnotím trilogii vysoko, zejména první díl.
Rames
  20. 6. 2012, 22:02
Pomalu se vlekoucí špionížní detektivka kde sebemenší postava dostává neuvěřitelný prostor.Například Idris Ghidi který umožní Lisbeth komunikaci s Mikaelem ,se dočká životopisu na str.227-231 ,pro příběh ovšem naprosto nedůležitý a nudný.Neustálé omílání Lisbethina příběhu každému kdo se objeví v ději ,unavuje.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:49
Poslední díl, který mě zaujal asi nejméně ze všech. Bohužel už mi přijde, že je sestaven poměrně horkou jehlou a děj je zbytečně komplikovaný. Tento díl je hodně spjat s dílem předchozím, graduje tam příběh o Lisbeth a její touze pomstít se a dokázat, že dokáže žít svým vlastním životem.
LuciusWlk
  29. 4. 2012, 17:23
Závěrečné zhodnocení trilogie je každopádně maximálně pozitivní. Larsson měl zajímavý styl psaní a každou postavu rozpracoval a detailně zařadil. Někomu to může vadit, ale já s tím neměl nejmenší problém. Trochu mě mrzí, že více nerozpracoval soudní líčení, které skrývalo obrovský potenciál, přesto jsem se nedokázal odtrhnout. Musím jednoznačně a smutně konstatovat, že infarkt, který Larssona porazil, vzal světu vynikajícího vypravěče!
teola
  16. 11. 2013, 17:08
Našlo by se pár výhrad (většina byla popsána v komentářích ostatních).Přesto se pořád jedná o kvalitní čtivo. Larssonův styl mi neuvěřitelně sedí. Nevadí mi ani (pro někoho zbytečné) popisy běžných věcí (sprcha, spánek, jídlo). Ani to, že se někdy věnuje až příliš okrajovým postavám. Je mi opravdu neskutečně líto, že Larsson už nic nenapíše.
prkali
  3. 2. 2013, 9:57
Tento třetí, závěrečný díl jsem četla podruhé (a půl) loni v lednu. Než jsem ho dorazila, přišlo mi do toho divadlo (Ježíšek mi nadělil vstupenky do divadla ABC na adaptaci knihy Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád). Byla jsem zase v takovém čtenářském rauši, že jsem knihu prostě nemohla dát z ruky - i nacpala jsem ji do slavnostní kabelky - vešla se tam jen tak tak... - a četla cestou do Prahy, v metru i na balkoně v druhé řadě než začalo představení a o přestávce! Když se ale zhaslo, zaklapla jsem knihu a zcela se věnovala kupodivu více dojemnému a smutnému nežli komickému ději, ačkoli většinu času jsem prochechtala... Larsson zamýšlel napsat dalších 7 knih... K naší smůle ho vychovávala jeho babička a dědeček a od raného dětství ho nalévali zrnkovou kávou, která se u nich pila v množství větším nežli malém. Ona se hodně pije i v Miléniu - jestli jsem si dobře všimla, čaj se tam vaří jen jednou - o jeho vypití se ale již čtenář nedoví. Mírný úsměv u mě vzbuzují někteří zdejší kolegové uživatelé - komentátoři, kteří bohorovně tuto knihu odbývají coby průměrný thriller. Zjevně nepochopili, o čem to vlastně celé je. Ještě jednu zajímavou věc mám s touto literární velehorou spojenu - v Lidových novinách proběhla soutěž o celou trilogii - kvízová otázka zněla, jak se Blomkvist jmenoval křestním jménem, jestli Mikael, Michael nebo ještě nějak jinak... Poslala jsem SMS-ku a za týden přišla krabice s knihama. Já už je samozřejmě měla, tak jsem jen chvilku váhala, komu je věnovat - nakonec si je odnesla kamarádka Lucie - a její rodina pak několik týdnů pocítila tvrdě velmi omezenou péči a starostlivost, o teplé kuchyni nemohla být ani řeč... - potom ovšem nastala lítá rvačka, kdo další to bude číst...
(...... Tento nový a zároveň poslední román má téměř 700 stránek. Neznám mnoho lidí, kteří by do každé z nich uměli vložit tolik napětí a poutavosti, jako to dokázal Larsson. To je velké umění a jeden z důvodů ohromného úspěchu jeho knih. (Magnus Persson, Svenska Dagbladet)........ Salanderová je úžasné stvoření. Feministický anděl pomsty... Nevím o žádném jiném spisovateli, kterému by se podařilo s takovým úspěchem převést politiku z mravokárných manifestů do dynamické beletrie. Larsson a jeho myšlenky o spravedlnosti budou čtenáře provázet celým třísvazkovým románem až k poslední stránce, na které budou litovat, že příběh končí. A ještě větší škoda je, že tento mistrovský vypravěč předčasně zemřel ve chvíli, kdy se mu otevřela cesta ke slávě. (The Observer))
Jadelaine
  20. 10. 2015, 11:01
Pro mě asi nejslabší část série. První polovina knihy stejně jako v předchozích dílech byla velmi rozvleklá, akcelerace děje a zkracování jednotlivých pasáží nastává až za polovinou. Jinak obsahově se mi zakončení celé série celkem líbilo, zvláště pasáž ze soudní síně.
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:40
Závěr jednoho fenoménu

Jedná se o třetí a závěrečný díl veleúspěšné trilogie Milénium. Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Pomstu však musí odložit. Leží totiž v nemocnici po operaci, kdy jí byla z hlavy vyňata kulka. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu.

Ale ani v nemocnici se Lisbeth nemůže cítit bezpečně. Na stejném oddělení totiž leží i její nepřítel a otec Alexandr Zalaščenko. Mezitím se opět Mikael Blomkvist rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth tak bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu, upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí.

Do třetice všeho dobrého knižního. Samozřejmě ani v třetím díle této trilogie nechybí kvalitní postavy, vystupňované napětí, děj, který vás nenudí a precizně zpracované detaily. Samotný motiv pomsty je dalším prvkem z řady plusů Milénia. Samotná pomsta je zde chladná jako samotný sever Evropy a provedená do nejmenších detailů a čtenář se nemůže odpoutat od čtení protože prostě potřebuje vědět, jak to bude dál a kdo je další na řadě.

Co říci na závěr. Snad jen to, že vám doporučuji si tuto knihu přečíst i z důvodu samotného života autora. Jelikož mnoho podrobností v knize je sepsaných na základě života autora. Na úplný závěr si dovolím upozornit na jeden detail, protože zrovna mistrně sepsané detaily jsou jednou částí, díky kterým je trilogie Milénium tak výjimečná.

V prvním díle této trilogie dostane starý průmyslník Vanger jako každý rok v obálce květinu. Pro někoho nevýrazný detail (květiny, které Vangerovi posílala samotná zmizelá Harriet Vangerová), pro mě však podstatný detail. A takovýchto detailů je Milénium plné. I proto si dovolím jedno malé přirovnání. Pro mě je Milénium jako květina od Harriet, možná je na první pohled nevýrazná, obyčejná a ne každý ji pochopí, ale při začtení si najednou řeknete, že to je mistrovsky napsané dílo a každá nová strana z tohoto úchvatného příběhu je jako rodící se květ.
Majuska
  30. 3. 2011, 0:51
Tento dil me opravdu potesil, konecne zacatek, u ktereho mi netrvalo zacist a neco se delo uz od pocatku. Nemuzu se rozhodnout jestli se mi libi vic prvni dil nebo tento. Na konci mi bylo opravdu lito, ze dalsi pokracovani uz nikdy nebude. Verim tomu, ze autor by nas dokazal prekvapit. Skoda, ze se pan Larsson sveho uspechu nedozil
Potulný mnich
  10. 3. 2013, 19:17
Určitě Liz na mě zapůsobila svým charakterem, netradičním životním stylem a po přečtení trilogie bych chtěl mít trochu charakteru jako Liz :-)
Kniha se četla výborně,stránky se jen otáčely a já jen sledoval Lisbethin napínavý příběh. Pět hvězdiček.
Ramirez85
  9. 6. 2016, 19:30
Třetí a závěrečný díl trilogie Milénium je už spíše politicko-soudní drama než krimi, ale funguje to stejně (stejně famózně) jako předešlé dva díly. Lisbeth je tady spíše divák, všechno podstatné se spíš děje kolem ní (ale samozřejmě za nitky tahá hlavně tahle dívka s tetováním draka (distributore, ten nepřesnej název prvního dílu ti stejně neodpustím :-), víc než kdy předtím mě bavila linie s Mikaelem Blomkvistem, naopak Erika Bergerová mi tady byla neskutečně nesympatická. Ale jinak to ženy v Larrsonových románech válcujou, naopak mužské charaktery jsou tu zobrazeny buď jako neschopní blbci, nebo jako kurevníci, popř. jako pěkní hajzlové. Ale já to Stiegovi nemám za zlé, však má (měl) pravdu... :-) Milénium řadím ve svém book listu někam hodně vysoko (ne-li rovnou na piedestal), věčná škoda, že zůstalo jen u třech částí...
Ivet
  27. 10. 2014, 16:36
I když si dle mého pohledu třetí díl neudržel laťku nastavenou předcházejícími díly, stále to byl vynikající čtenářský zážitek. Rozdíl oproti předcházejícím knihám byl v tom, že jsem ji dokázala dát na pár chvil z ruky. To se mi u prvních dvou dílu nestalo. Asi za tím vězí stále opakující se rutina postav a snesitelné napětí.
antoniana
  7. 9. 2014, 14:01
Třetí díl (středa až pátek) byl opět skvělý. Líbilo se mi, že Lisbeth zas o něco dospěla. Strašně jsem nenáviděla Petera Teleboriana. Hodně mě potěšil úplný závěr knihy: "Otevřela dveře a znovu ho pustila do svého života" Říkala jsem si, co všechno měl Larsson jěště v úmyslu napsat, jak by se asi jeho postavy vyvíjely dál a jestli by si knihy udržely stejnou úroveň. Je škoda, že se to už nikdo nedozví. Celou trilogii jsem přečetla za šest dní, každou volnou minutu dne i noci jsem věnovala četbě, do práce jsem chodila nevyspalá a s kruhama pod očima, ale stálo to za to.
ribička
  2. 9. 2010, 15:04
Beru to jako zakončení série. Vyplynutí toho, co mělo vyplynout a vyřešení toho, co mělo být vyřešeno. Takže prostě tak. Nic úžasného v tom o proti první knize není.
Gereth
  6. 5. 2012, 18:31
Třetí kniha začíná přesně tam, kde druhá končí a tak spolu tvoří jeden celek. Tentokrát ale až na podle mého názoru zbytečné epizodky v závěru bez jakékoliv vaty. Larsson si tak z druhého dílu bere to nejlepší v podobě vyšetřování ze stále se zvyšujícího počtu úhlů pohledu. V tomto směru je Milénium umělecké dílo. Jak máte přehled o všech stranách v ringu, cítite dílky skládanky krásně a přesně s lupnutím zapadat do sebe. Přesto postavy minimálně z hlediska vyšetřování zůstávají lidské, nikdo tu ze sebe nesype geniální dedukce, jak jsme si už často zvykli u jiných detektivek. Bylo mi potěšením. SPOILER!!! Kdyby Larsson měl dostatek odvahy, v té restauraci to dotáhl do konce a zdůraznil tak mortalitu jakéhokoliv člověka, dotáhl by Milenium k dokonalosti. // 95%
Casey
  14. 9. 2015, 16:51
Hezké zakončení příběhu (sice už v době mého komentáře byl na světě 4. díl, ale já mu moc nevěřím :-)), které si v ničem nezadá s předešlými díly. Pro mě nejlepší pasáž byla v soudní síni, to byla čtenářská fantazie.
Samael
  28. 3. 2013, 21:25
Konec této trilogie snad nemohl být lépe napsaný.Závěrečný soudní proces je třešnička na dortu!Mrzí mě jen,že si od tak skvělého autora jako je Stieg už nic nepřečtu!!
rahzul
  26. 1. 2016, 13:01
Výborně zakončená série. Lze se jen těžko smířit, s tím, že Stieg Larrson už další pokračování nikdy nepřidá.. Opět se kniha četla samospádem, díky Larrsonově stylu psaní (rychlé střídání postav ve vyprávění). Zajímalo mě , jestli se mu nakonec podaří všechny souběžné dějové linky dotáhnout do konce (soud, šťára na Sekci, Millénium), a nutilo mě to číst dál a dál. Na samotné soudní přelíčení jsem byl moc zvědavý a ačkoliv se četlo jedním dechem, tak jsem čekal, že dostane v závěru mnohem více prostoru (už vzhledem k tomu, že se jednalo o největší monstrproces v historii země).
Bohužel ani zde nemohu hodnotit naplno, jelikož stále tvdím, že první díl byl prostě nejlepší. Třetí část série má sice nejvíce stran, avšak tomu přímoúměrně odpovídá množství vaty, která příběh zbytečně zaplňuje. O kávě, obložených chlebech a množství kvalitního spánku není třeba se už dále rozepisovat.. :-)
Elki
  11. 10. 2011, 12:23
Souhlasím s uživatelem Ari - zbytečné neustálé opakování všeho, co už víme, navíc zbytečně mnoho vedlejších příběhů - obtěžování Eriky v SMP klidně mohl autor vynechat, nesouviselo s ničím. začetla jsem se opravdu až na samém konci.
VaclavB
  6. 3. 2015, 10:19
Ani třetí díl nezklamal - naopak, po slabším druhém dílu se vrátil náboj a spád. Ano, lze nalézt slabší části, na které je zde již upozorněno (Vladislaus, Bastet, Rames...) - za sebe přidám snad pro mě zbytečnou linku Eriky a jejího intermezza v SMP, které má pro příběh pramalý význam (snad kdyby tam nebyl jeden skrytý psychologický, který se týká přímo autora, ale to je spekulativní námět do diskuze...). Autor měl své hlavní postavy rád - možná až příliš - to, jak si u sodu namazali Teleboriana na chleba bylo až příliš teatrální a neschopnost celé Sekce bije do očí. Ale budiž. Larsson uzavřel své dílo mistrovským způsobem a jsem rád, že je stihl dopsat před svým předčasným odchodem.
dalimoni
  29. 1. 2011, 11:03
Vyvrcholení trilogie, opět trošku jiný námět než první dva díly, tentokrát hrají roli tajné služby a vše kolem toho. Děj samozřejmě navazuje na první dva díly a musím říct, že trilogie se hodně povedla. Larsson skvěle popisuje a charakterizuje jednotlivé postavy děje i samotný příběh je velmi dobře propracován, je velká škoda, že tento spisovattel zemřel tak mlád, mohli jsme se dočkat dalších skvělých příběhů.
Aratar
  22. 11. 2015, 9:52
Strhující závěr je důstojným zakončením celé série. Opět se tu setkáváme s jiným plynutím času, než jsme zatím u Larssona byli zvyklí. Zde v podstatě od začátku tušíme, jak vše dopadne. Přesto musím říct, že mi to při čtení nijak nevadilo a užila jsem si ji i tak.
Weetr
  23. 8. 2014, 2:09
Třetí díl už je jen protahováním druhého dílu. Čekala jsem trochu víc od pomsty od Lisbeth Salanderové. Soudní proces nakonec vyústil v dobrou a připravenou zábavu pod taktovkou sestry M. Blomkvista. (Plus.) Ovšem nepřeberné množství postav a jejich příběhů (absolutně neuvěřitelná Monica Figuerolová, trochu zbytečně propracovaní detektivové ... a tak dále) (Minus)
Proč dávám 4 hvězdy? Asi za závěrečné napětí, které přece jen v člověku vzbudí poslední zbytky naděje po tom známém mrazení a napětí. A jsem celkem ráda, že se z Lisbeth nestala nějaká napravená ovečka, ale jde si dále svou vlastní cestou.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:14
Jen škoda, že trilogie musela skončit. Plynulé pokračování druhého dílu (a konečně vyvrcholení a rozuzlení celého příběhu). Úžasná kniha - stejně jako její dvě předchůdkyně. A ani po druhém (ani třetím) čtení (a několika filmech) se Milénium neomrzí!
Raggen
  19. 10. 2011, 12:40
Parádní zakončení a jen doufám, že se vyřeší spor o dědictví po Stiegovi a jeho přítelkyně bude ochotná dokončit čtvrtý díl...
Adam Walder
  5. 6. 2013, 22:31
Děj knihy autor dle mého názoru neúměrně protahoval, což jsem bolestně cítil už u druhého dílu. Vím že kouzlo trilogie spočívá právě v tom, že příběhy jsou tři, ale ději by pomohlo, kdyby se druhý a třetí díl sloučily v jeden. Dle vysokého hodnocení všech dílů jsem s tímhle názorem určitě v menšině, ale po pravdě jsem měl pocit, že charaktery už se vyčerpaly, Lisbeth už nemá čím překvapit, a že čtu jakousi recyklovanou dvojku. Tři hvězdičky.
Dumbicek
  21. 1. 2016, 8:03
Opět ani tento díl mě nijak výrazně nezklamal. Některé pasáže jsem hltala tak rychle, že jsem se nestačila sama divit. Ovšem zase se tam objevilo tolik postav,že jejich identifikace mi dala někdy zabrat. Výjimečně mám však pocit,že každá postava něčím přispěla do příběhu. Ovšem číst životopis uklízeče jsem si klidně mohla odpustit a stejně tak mě úplně nezajímalo s kým si to rozdávál kde jaký detektiv.Po přečtení všech tří dílů mě udivuje jak někdo může jíst pořád jenom bagety,chlebíčky či jiné obložené chleby a k tomu litry kávy.Celkově mě však všechny díly bavily a bylo to pěkné počtení.
LenkaZ
  22. 8. 2015, 19:53
Z celé série jsem byla nadšená. Po přečtení třetího dílu mám pocit, že mi najednou něco chybí. Tento díl se mi zdál asi nejslabší z těch tří, tím ale nemyslím, že by se mi nelíbil. Měl trochu zdlouhavější pasáže a konec pak frčel jako o život. Ale zakončení samo o sobě bylo mistrovské. Takže za mně opět plný počet hvězdiček.
bronn
  27. 12. 2014, 19:49
Pro mě nejlepší díl celé trilogie, ani na chvíli jsem se od něj nedokázal odtrhnout, a soudní proces byl jako třešnička na dortu.
DISP
  28. 12. 2012, 18:20
jedna z mála knih, která byla stejně dobře zfilmovaná ( Niels Arden Oplev ) jako napsaná včetně ostatních dvou dílů Milénia,...
tomdra
  12. 2. 2012, 20:21
Už od prvního dílu jsem věděl, že celá trilogie bude fakt super čtení. Četlo se to úplně samo a od začátku do konce to bylo fakt napínavé jak to dopadne.
jana80
  3. 2. 2012, 15:06
Absolutně nejlepší díl celé trilogie. Ikdyž začátek celkem nudný a jak už někteří dříve psali, stále se opakující informace jsou zbytečné. Závěr knihy je však zcela strhující. Člověk nemůže přestat číst, dokud se vše nevyřeší a nevysvětlí. Všem vřele doporučuji k přečtení.
zirafak
  19. 11. 2016, 12:36
Brilantně napsané, brilantní děj, brilantní postavy. Ach Lisbeth má lásko kdy zajdeme na kafe? Pokud jde se zamilovat do postavy, právě se stalo :).
dollyk
  11. 9. 2016, 9:26
Završení trilogie mělo grády a podle mého mu nic nechybělo. Bylo to super, super, super. Kam se hrabe Nesbo nebo Kepler, v porovnání s tímhle jsou to žabaři.
W
  28. 12. 2012, 14:42
Závěrečný díl stál za to. Závěr byl strhující. Celou trilogii mohu jen doporučit! Velká škoda, že Larsson už není mezi námi.
we.ri
  16. 11. 2012, 10:22
Kniha bombastická, sice charakternost a oduševnělost milovníka Kalleho už je trošku přitažená za vlasy, ale i tak kniha neztrácí na chytlavosti a čtivosti. Mojí hrdinkou je výborně popsaná postava Lisbeth. Nejvíc jsem jí záviděla její fotografickou paměť :)
Susan94
  25. 1. 2016, 17:37
Obsahuje spoiler spoiler Kniha je jeden velký velký soudní proces, to všichni víme, i přesto jsme to všichni přečetli s velkým zaujetím. Opravdu velmi napínavé, čtivé, strhující. Přesto musím být tak trochu kritická, velké množství postav, chyběl mi tam pohled ze strany Sekce a na závěr mi přišlo, že Lisbeth by mohla být více vděčná, opravdu na závěru knihy jsem čekala, že bude aspoň šťastná, ale na úplném závěru knihy jsem si ji znovu celkem oblíbila. Rozhodně škoda takového úžasného autora jako byl Larsson!!!
koki.veru
  11. 3. 2015, 22:03
Wau :) tak tohle byla asi nejlepší trilogie, co jsem kdy četla. Všechny tři díly jsou opravdu úžasné!!!! Knihy plné napětí, nebezpečí i lásky a hlavně pěkně propracovaný děj plný velmi zajímavých postav. Rozhodně doporučuji všechny tři knížky všem, co mají rádi detektivky!!!
mispulka s.
  24. 2. 2014, 15:29
Perfektni moc se mi libila!!škoda že autor uz nezije . Zajimave rozuzleni!!! 3 dil a proste jak jinak nez famozni!!!!
Jarohrad
  28. 11. 2013, 21:04
Obě "Dívky" tvoří vlastně jeden příběh rozdělený do dvou knih. Larsson lehce změnil žánr a po vynikající detektvice nasadil v žánru thriller laťku opět nepřekonatelně vysoko. Stopáž knihy vůbec nevadí a obě knihy se čtou jedním dechem. Celá trologie zůstane navždy vybroušeným klenotem kriminálního žánru.
Lucecita
  11. 11. 2013, 19:19
Jak se říká, to nejlepší nakonec. Tahle série mě velmi zasáhla a chytla. Škoda, že už autor nic nenapíše.
Merit
  31. 10. 2013, 19:25
Trojka byla pro mě jiné kafe, než druhý díl. Mělo to spád a švih a rozhodně jsem se nenudila. Bohužel většina postav postupně ztratila mé sympatie, ale možná je to jen můj dojem. Co mě naopak bavilo hodně, byl příběh kolem Eriky, která mi v minulých dílech moc sympatická nebyla. Tady mi přišel hodně zajímavě rozehraný. Autora je opravdu škoda, nezlobila bych se, kdybych se v nějakém dalším díle dozvěděla víc o Kamile.
frikulinka81
  24. 8. 2011, 11:09
Druhý a třetí díl by měl být v jedné knize. (Ale to by se pro tlouštku knihy četlo dost nepohodlně.) Kniha hned navazuje na předchozí díl. Hlavními dějišti je nemocnice, hackerský svět, svět "tam venku" a soud. Jelikož jsem hned po přečtení celé trilogie zkoukla celou filmovou verzi, můžu s jistotou tvrdit, že třetí díl je ve filmu nejvíce okleštěn. Chybí tam spousta vedlejších scén.(Např. Eričin odchod a návrat, stalker, vztah s Monikou atd.) Knižní verzi se ale 100% nic nevyrovná, protože je zde vše polopaticky vysvětleno a člověk si scény může představit podle své fantazie. No nic. Kniha se mi velmi líbila a překvapilo mě, jak dokázaly postavy Kale a Lisbeth společně zlikvidovat Sekci, aniž by se spolu setkaly. Postava Lisbeth je ojedinělá svého druhu a musím říct, že si získala mé sympatie. Na jednu stranu ji obdivuju a na druhé je mi jí strašně líto. Přála bych si, aby i po smrti jejího "otce", který si ji vymyslel, žila dál tentokrát ale spokojený život bez nočních můr.
trpaslyk
  22. 2. 2011, 16:07
Třetí díl trilogie se dějem tak úzce váže na druhý díl, že je jen těžko odlišuji. Oba v mých očích jednoznačně překonaly první díl, který mi připadá nejslabší ze série. Jak už psal uživatel Borghi, sice k tomu finálnímu rozuzlení spěje celá kniha od svého začátku, člověk ani nic jiného nečeká, než to, že se to konečně rozlouskne, ale přesto je velmi návykové to čtení a hltání, jak k tomu teda ten autor dospěje. Prima oddechové čtení, i když musím stoprocentně souhlasit s názorem uživatele Santino - jednu chvíli si říkáte, že tak kniha je skvost, perfektní literární dílo, ale o pár stránek dál už je to prostě zase jen kniha, jedna z mnoha. Je to jak horská dráha s mnoha, mnoha vrcholy, ale i velkým množstvím nižších poloh.
Quinty
  23. 7. 2016, 10:04
Perfektní, skvělý, napínavý, VYNIKAJÍCÍ. Jakože u první knížky mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, u druhé mi trvalo , než jsem se začetla a ted.... Od začátku do konce super. Čtivé a napínavé. Někdo si stěžoval na pasáže s Erikou Bergerovou, že k příběhu nejsou podstatné, mě vůbec nevadily. Místy to trošku odlehčily. Nepochopim, jak někdo to může takhle promyslet, celý ten příběh. Sekci, Blomkvista, noviny, Lisbeth, psychiatrii, nemocnici, policii. Závěr se četl jedním dechem.

Luxusní detektivka. Váhám, koho mám radši, jestli Stiega Larssona, nebo Larse Keplera. :)