Antologie moderních arabských povídek

Antologie moderních arabských povídek

Nezjištěno / Jiné - 2011
ISBN: 978-80-86277-72-1

Nezjištěno / Jiné (2011) 978-80-86277-72-1 165

Představuje výběr povídek z pera nejmladších arabských autorů. Čtenáři tak mají možnost ochutnat poetiku spisovatelů z Egypta, Tuniska, Iráku, Libanonu, Libye, Ománu a Jordánska.

Myrddin33
  24. 11. 2014, 20:29
-Mlčení (Náfila Dhahab):3/5, vcelku zajímavé, ale trochu nedotažené a myslím, že to v sobě mělo o hodně větší potenciál
-Modlitba umírající palmy (Ibrahím al-Kúní):4/5, moc povedená, hezky vykreslená duše palmy a to, co člověk může způsobit
-Hrůzostrašná zima (Báhá' Táhir):4/5, zajímavý příběh o tom, jak člověk může doplatit v určitých situacích na sympatie k určité ideologii
-Zpráva paní R. o posledním dnu v týdnu (Radwa 'Ášúr): 3/5, experimentální styl povídky byl zajímavý, jen jsem tam postrádal nějaký lepší závěr
-Zpráva paní R. o posledním měsíci v roce (Radwa 'Ášúr):4/5, druhá povídka o paní R. mě velice pobavila a bylo to pěkné komické odlehčení
-Třicet jedna krásných zelených stromů (Salwa Bakr):5/5, pro mne jednoznačně nejlepší povídka ze všech, krásně vykreslené, jak čistá duše může být a jak může skončit, pokud její čistá mysl "jde proti společenským zvyklostem a názorům"
-Taxikářské historky (Chálid al-Chamísí):2/5, hezky napsané a hezky se to četlo, ale nijak mě to nezaujalo ani nepobavilo
-Obnošené šaty a zahalené vlasy ('Alá' al-Aswání):4/5, mám rád autora a tak i povídka i přes svou krátkost se mi líbila - obě části
-Poprava (Muhammad al-Bustání): 3/5, "na každého jednou dojde" ale jinak nic převratného
-Korková zátka (Muhammad al-Bustání):2/5, čtivé, ale o co autorovi vlastně šlo, to opravdu nevím
-Úzký proužek světla (Muhammad al-Bustání):3/5,poslední uvedená autorova povídka byla celkem zajímavá
-Narodila se v únoru (Mansúra 'Izz ad-Dín):4/5, lehce smutné, ale dojemné
-Oči upřené do prázdna (Mansúra 'Izz ad-Dín):4/5, také povedené, hezký otevřený konec
-Toulání (Mansúra 'Izz ad-Dín):2/5, pár slov, ale uspořádání mě nijak nenaplnilo
-Butrus. Zamžená tvář v dálce (Mansúra 'Izz ad-Dín):4/5, zajímavý příběh a hezká ukázka, jak lze může dítě interpretovat něco, na co není psychicky připravené
-Spiknutí stínu (Mansúra 'Izz ad-Dín):4/5, velmi povedené, taková hluboce psychologicky vykreslená temná vidina
-On (Mansúra al-Qaffáš):2/5, na to, jaký úvod tomu byl přichystán to bylo velmi slabé
-Bílí a černí medvědi (Muhammad al-Maghází): 4/5, velmi povedené, strašný, ale zajímavý příběh
-Zasmušilost koní (Muhammad al-Maghází):4/5, jako předchozí povídka, i tato byla povedená, autorův styl mi velmi sedí
-Hodiny radosti ('Izzat al-Qamhawí):4/5, asi to nebylo tak skvělé, ale popisy a uvažování autora se mi velmi líbily
-Dvacátý sebevrah aneb al-Hákimův příběh (Júsuf Racha):3/5, hezky napsané i zpracované, avšak to téma je mi tak nepochopitelné (respektive cizí), že nemohu hodnotit lépe
-Chladnokrevně (Džamíla 'Amájira):5/5. kruté a chladnokrevné a psychicky nenormální, velmi zajímavé
-Když zůstal život bez života (Hanán aš-Šajch):4/5, nutí člověka k hlubokému zamyšlení, zda v nás jsou opravdu tak hluboké kulturní propasti (?)
-'Alího taška (Hasan Blásim):5/5, dojemný příběh, který je hezky zpracovaný a ukazuje krásu, která ještě v lidech přebývá (v lidech jako je 'Alí)
-Haůůau (Chaula az-Záhirí):4/5, smutek na konec, hezky napsané a dojímavé