Muž, který zemřel jako losos

Muž, který zemřel jako losos
Originální název: Mannen son dog som en lax
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2693-4

Knižní klub (2010) 978-80-242-2693-4 288

Příběh s detektivní zápletkou, vyprávění o zcela nepravděpodobné lásce, divoká historka z dnešního Tornedalenu - nový román Mikaela Niemiho čtenáře rozhodně nezklame! Děj je zasazen do současnosti, zejména do Tornedalenu, pohraniční oblasti obývané rázovitou finskou národnostní menšinou. Několik odboček však zavede čtenáře i do Stockholmu. Text je pro autora typický svým nezaměnitelným nábojem. Mrzoutský důchodce Martin Udde je nalezen mrtev ve svém domě - byl zavražděn skutečně netradičním způsobem. Místní policie je posílena půvabnou Terezou Fosnessovou ze Stockholmu, která vede vyšetřování. Podezření záhy padne na Esaiase Vanhakoskiho, který bez okolků doznává, že Uddeho nenáviděl. Příběh se však postupně rozvíjí v mnohem košatější útvar, než bývá u běžných detektivek zvykem. Líčí lásku Terezy a Esaiase, zamýšlí se nad nezbytností jazykových a kulturních kořenů a nad tím, co se stane, když je o ně člověk připraven, takže výsledkem je pozoruhodná výpověď o pokusu zničit tornedalskou finštinu - zábavná a vážná zároveň, a navíc naprosto jedinečná. (Založil/a: malc8k)

Mikael Niemi Mikael Niemi
*13.08.1959

lusk_lusk
  16. 5. 2013, 21:11
Velmi zajímavá tématika. Především pro ty, které to alespoň trochu táhne k severu. Přes to že se prakticky jedná o detektivku, je zde spousta zajímavých faktů, od historických odboček, které tvoří jakýsi podklad románu a rozpolcené kultuře o které je především. Občas se zde vyskytují pasáže, které zaváněly extrémně lacinou četbou, jejichž význam jsem nepochytila, je jich však po málu a dost možná je to čistě subjektivní pocit. Také je zde pár detailů, majících jasnou spojistost se zápletkou, přesto nám zůstanou i po dočtení malým tajemstvím, což je vlsatně docela příjemné, nemyslíte?