Krasosmutnění

Krasosmutnění Originální název: Krasosmutnění

Mladá fronta - 2007
ISBN: 80-204-1360-X

Mladá fronta (2007) 80-204-1360-X 258

Seděl jsem, jedl jsem zvolna, a když si některý host bral další koroptev, díval jsem se na tu koroptev, a každý host se zasmál, a smál se tím víc, čím víc já z toho byl smutný. Ale všechno zachraňovala matka, ta ráda jedla. Když rozřízla koroptev a vzala první sousto, tak najednou se zvedla a začala křičet, a vyběhla na dvůr a běhala dvorem a křičela do nebe, hosté se lekali, že spolkla kostičku, ale při třetí koroptvi, když zjistili, že to je maminčina mše za dobrou koroptev, smáli se, stáli u okna a v prstech drželi pečenou koroptev a hryzali a radovali se zrovna tak jako matka, která už zase seděla u stolu a hryzala maso a namáčela kousky koroptve do šťávy a olizovala se jako malé děcko. To všechno proto, že ráda jedla, ale hlavně že ráda hrála divadlo, nejen na ochotnické scéně městečka, ale i tak, v životě, dokonce bez divadla nemohla žít.

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Parzifal
  24. 2. 2015, 13:37
Můj první přečtený Hrabal v1. ročníku na stavební průmyslovce. Jeho poetika mě okouzlila a já si vychutnával tu krásnou nostalgii,lyrický jazyk a okouzlení malého Bohouše maloměstským světem. Jelikož tohle mé seznámení bylo uprostřed normalizačních let, jistě pochopíte i mé očarování. I po čase myslím, že ze vzpomínkové trilogie bylo Krasosmutnění nejlepší.
huttershofen
  22. 1. 2013, 17:30
Já mám někdy s "Bohouškem" jeden problém. Jak on dokáže i smrad hnoje popisovat slovy, že je to ten nejnádhernější a nejvoňavější smrad na světě. Krasosmutnění mě nadchlo, asi v polovině jsem té poetiky měl až nad hlavu a knihu nakonec odložil a začal číst jinou. Po ní se zase vrátil a ze zbytku byl zase nadšen. Je to prostě krása, ale občas je té krásy až moc.