Originální název: Ostře sledované vlaky

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2948-3
Vyšlo jako e-kniha

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2948-3 80 Vyšlo jako e-kniha.
Mladá fronta (2009) 978-80-204-2114-2 80
Maťa (2000) 80-86013-96-0 58
Československý spisovatel (1980) 22-035-80 88
Československý spisovatel (1970) 99
Československý spisovatel (1967) 125
Československý spisovatel (1965) 85

Příběh Miloše Hrmy, který se na začátku slavného Hrabalova románu pokusí o sebevraždu, protože "zvadne jak lilium" při prvním pokusu o styk se svou milovanou Mášou. Miloše zachrání zedník, který zrovna pracuje opodál. Miloš Hrma pracuje na nádraží se svým vzorem nádražákem Hubičkou a systematicky sabotují ostře sledované vlaky (hlavně s municí).

Hrabalův román Ostře sledované vlaky je znám také díky stejnojmennému filmu Jiřího Menzela. Režisérův celovečerní debut byl roku 1966 oceněn jako nejlepší zahraniční film a získal Oscara.

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Introvert
  1. 3. 2014, 14:19
Viděla jsem film a četla knihu - v tomto pořadí. Sama za sebe můžu říci, že jsem si po zhlédnutí filmu nedělala kdovíjaké iluze - a nakonec byla příjemně překvapená...
Magyana
  16. 5. 2013, 13:00
I v této povídce je patrný základní znak Hrabalovy geniality: předlouhá souvětí, ve kterých se nepozorný čtenář může ztratit, ale pokud se na čtení opravdu soustředíte, věty dávají perfektní smysl.
Jen si při čtení vždycky říkám, že doufám, že nikdo z češtinářů není takový sadista, aby dal některé Hrabalovo souvětí studentům na jazykový rozbor. To bych vám, mládeži, opravdu nepřála.
Anael
  31. 8. 2012, 20:11
Já jsem Hrabalovi ještě nepřišla na chuť. Kniha to není špatná, ale už ji číst nemusím. Nejlepší byla asi razítkovací aféra a pak konec.
Ariko
  20. 9. 2014, 22:54
To, co mě nejvíce motivovalo pokračovat ve čtení, byl fakt, že knížka byla krátká a říkala jsem si, že přeci pár stránek před koncem nepřestanu a neodložím ji.
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:55
Knihu mi doporučil kamarád a upřímně moc nechápu proč. Hrozně jsem se u toho nudila a navíc se mi to ještě hrozně četlo kvůli neustálému slovnímu spojení - například na jedné stránce se opakovala asi 6x slovní spojení "levé křídlo letadla" nebo něco takového. Přeceňovaná kniha
alča87
  17. 5. 2013, 19:56
Hrabala mám ráda, skvěle se mi čte a asi by byl rád jak jeho knihy čtu - z rohu do rohu, přesto mi nic neuteče. Ostře sledované vlaky myslím nejsou to nej od Hrabala, ale díky dojemnému konci a milému hlavnímu hrdinovi dávám plný počet.
Pokud někdo potřebuje načít knížky do školy je tohle ideální volba - je to krátké. :)
barbiegrrrl
  3. 8. 2012, 13:30
SPOILER v závěru: Musím říct, že mi Ostře sledované vlaky přijdou trochu přeceňované. Tuto útlou knížečku člověk přečte během jednoho odpoledne, což je podle mě každopádně plus. Bohužel mě dvě třetiny knihy vcelku nudili. Milostné problémy eléva Hrmy, které neustále rozebírá, které nesmyslně řeší, a které mě absolutně nezajímají se bohužel táhnou naprostou většinou knihy, a plán vyhodit ,,ostře sledovaný vlak" je tu dost upozaděný. Nudu kolem milostného trápení Hrmy tu občas roztrhne nenapravitelný děvkař výpravčí Hubička. Není ale pravda že by mě Hrabal tak moc zklamal. Závěr knihy je totiž tak úžasný a tak opravdový že předchozí mínusy jsou z velké části smazány, stejně jako rozdíl mezi Hrmou a vojákem, kteří spolu umírají.
Romanka
  21. 3. 2016, 13:41
Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.

"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."
Rames
  4. 4. 2013, 11:44
Obyčejné životy tří nádražáků jakoby vystupovaly před skutečnost a tou skutečností je válka. Tak by se dala popsat první polovina knihy.
Přednosta stanice se svými holuby, výpravčí Hubička a jeho ženské, mladý Hrma prožívající první sexuální dobrodružství. To vše v závěru knihy ustupuje do pozadí, válka vše pohltí a z obyčejných lidí se stávají hrdinové.
VerenaLord
  18. 2. 2013, 19:29
Těžko hodnotit, zde je lepší kniha nebo film. Oboje je velice povedené, krásné a přesto jiné. Hrabal dokázal svým knihám vdechnout život a podepsat je svým originálním a netypickým rukopisem.
venpazz
  2. 10. 2012, 18:55
Ostře sledované vlaky ve mně po dočtení nezanechaly absolutně žádný pocit, ač poslední scéna nebyla špatná.
Myslím, že knize hodně škodí její sláva. Jako ostatní jsem čekala mnohem víc a podle toho také vypadá moje hodnocení. Pokud potřebujete do školy nebo si chcete přečíst něco z té současnější české prózy, Vlaky vám doporučit nemohu.
domingo
  8. 3. 2010, 22:12
Určitě lepší než nemastná a neslaná próza Obsluhoval jsem anglického krále, ale taky to není žádné terno, na to, jak se Hrabal všeobecně považuje za málem legendární postavu české (potažmo světové) literatury... jeho knihy jsem četl někdy v osmnácti a vůbec mě nezaujaly. Asi by to chtělo zkusit znova s trochu větší dávkou kritické reflexe a nadhledu, ale upřímně - vůbec se mi do toho nechce. (3/5)
Lucy Sisk
  8. 7. 2012, 18:12
Krátkou povídku jsem měla přečtenou za jednu hodinu ve škole, kdy jsem se nudila během zeměpisu. Skoro jsem se neudržela smíchy, když jsem se dostala do scény, kde spolu zbourali kanape!
Ajka13
  12. 11. 2012, 19:22
Velké zklamání, očekávala jsem od oskarového příběhu něco víc. Asi je film o něčem trochu jinym. Do knihy jsem se nezačetla, což může být její délkou (v mém vydání cca 58 stran), ale podle mě i kdyby to bylo delší, nezaujalo by mě to. // Po druhém čtením musím svůj komentář zmírnit, určité pasáže jsou docela zajímavé a lze se do nich začíst. Určitě menší utrpení než Šrámkův Stříbrný vítr.
chrispe
  29. 4. 2013, 16:39
Zpočátku jsem měla problém zvyknout si na Hrabalův styp psaní. Věty na půlku, až celou stránku mě mátly a často jsem se v nich ztrácela. Ale pak už to šlo jako po másle a já se doopravdy začetla (abych vzápětí hned skončila :) krátká to kniha. Pasáže o dobytčácích byly na mě moc... jenže co člověk mohl v té době čekat, když se člověk dokázal chovat k druhému člověku, jako by byl nic, tak co ke zvířeti... ale jasně, o tom to nebylo. Nicméně se musím přiznat, že to právé poslání té knihy (jestli tam nějaké je) mě minulo.
Martin_cz
  12. 5. 2015, 19:12
Nemyslel jsem si, že by mi literatura od Bohumila Hrabala nějak vyhovovala, ale zkusil jsem to. Bylo to lepší, než jsem předpokládat. Příběh se celkem zajímavý, nálada je od začátku do konce ve vzduchu stejné, konec překvapil, nejspíš mile.
huttershofen
  31. 1. 2013, 16:24
Pro toho, komu Hrabalův styl sedí, je tohle dílko napsané v jeho vrcholné formě. Pro mě osobně jedna z jeho nejlepších knih, ke které se ještě určitě někdy vrátím.
Anett
  18. 2. 2012, 17:06
Četla jsem ji jako povinou četbu, protože naše češtinářka Hrabala hodně opěvovala a věnovala mu v hodinách více času než je zdrávo. Čekala jsem veledílo, ale byla jsem spíš zklamaná...
Ráda bych si od Hrabala přečetla i něco jiného, ale Ostře sledované vlaky mě nějak odradily.
ronynka
  23. 10. 2011, 11:45
Myslela jsem, ze kdyz si ji musime precist ve skole, byla zfilmovana, a je dost znama, ze urcite musi byt zajimava, ctiva, krasna a proste dokonala. Ale zdani klame. I presto, ze knizka byla hrozne kratka, tak se zdala zdlouhava a obcas jsem nechapala hlavniho hrdinu, jasne, chapu, ze byl opozdenej, ale i tak....
pratoriax
  10. 7. 2014, 2:40
Tak moc jsem se na to tesil a zrejme o to vic jsem byl zklamany. Drtiva cast knizky je proste jenom placani tu o nicem a tam o nicem (musel jsem to napsat takhle hnusne) a ani o trosku lepsi zaver moje pocity nezlepsil. Ostre sledovane vlaky ve mne tedy zadnou prijemnou vzpominku nezanechaji.
Alduin
  29. 3. 2014, 13:34
Kniha o nešťastném ňoumovi, který chce spáchat sebevraždu, neboť trpí jakousi disfunkcí rozmnožovacího ústrojí. Je zde zobrazen mladý klučina, který chce něco dokázat, nějak se blýsknout před holkami i před svými vrstevníky a spolupracovníky. Vše nakonec zachrání Viktoria Freie, která s ním má sex před rozhodujícím momentem jeho života, kdy se chystá odpálit ostře sledovaný vlak, mířící na frontu. Nesmyslnost války, ve které umírají na obou stranách lidé, je pointou konce knihy.
Lerenika
  27. 7. 2013, 17:46
Je to napsané trochu jinak, chvílemi se to čte hůře, ale i přesto výborné dílo.
Ale vím, že i v mém okolí mělo hodně lidí problém ho ocenit. Jednodušší pustit si film, jak už to dneska bohužel bývá.
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:38
Kniha i stejnojmenný film považuji za velice přeceňovaná díla. Novela nemá kromě závěru nijak zajímavý děj, i přes svou krátkost mnohdy nudí.
-Nikola-
  10. 6. 2015, 23:00
Tuto povídku jsem 6x odložila nedočtenou a pak se vrátila mopět na začátek. Byla pro mě naprostým oříškem. Nevěděla jsem, jak na ni. Pak jsem četla s poznámkovým blokem a tužkou v ruce. Pomohlo to!
Jak se může stát z kluka, který je zklamán ze zjištění, že ještě není připraven být mužem, hrdina?
Je to tak smysluplné dílo, až mi z toho běhá mráz po zádech. Na konci knihy se teprve dozvídáme o opravdové povaze hlavního hrdiny. O tom že je zralý a na dostatečné psychické úrovni. Že je připravený na velké věci. Bohužel, ve svém životě stihne už jenom jeden takový skutek...
Terůů
  14. 5. 2014, 17:16
Něco hrozného, absolutně nic ve mně toto čtení nezanechalo a i přesto, že je kniha krátka, trvalo mi šíleně dlouho dostat se na poslední stránku. Možná je chyba, že jsem četla Ostře sledované vlaky jako prní knihu od Hrabala, protože mě to naprosto odradilo od dalších jeho děl.
RedDuck
  7. 9. 2012, 1:38
Je tu méně hluchých míst jak v Obsluhoval jsem anglického krále a vyznění je jednoznačnější, nicméně celkově je pro mě námět, postava i myšlenky v něm obsažené chudší a tedy i méně zajímavé.
jana80
  19. 1. 2012, 18:43
Musím souhlasit s Ká.čekala jsem něco ohromujícího a nečekaného, ale nic takového jsem v knize nenalezla. Celkove Hrabalovy knihy moc nemusím.
charlosina
  4. 5. 2011, 11:07
Miluji poetiku Bohumila Hrabala... Všechno souvisí se vším, vedle jatek sází erotiku, hrdinství v posteli vedle hrdinství na koleji, otisky razítek v nebi a žiletka vedle něj. S lehkostí vypráví ty nejsilnější momenty ze života. To je Hrabal. Pardon: to je mistr Hrabal.
koki.veru
  27. 5. 2016, 8:52
Knížka přeštena během chvilky. Nebyla jsem ale z této knížky úplně nadšená. Děj sice zajímavý, ale nečetlo se to příliš dobře, případá mi, že autor strašně odskakuje od toho hlavního děje.
1307_A_0507
  17. 2. 2013, 11:21
jeho styl vážně nemusím, i když příběh umí vymyslet zajímavej, to se mu nedá upřít...velkou výhodou knihy je, že není ničím protahována a dá se přečíst rychle
zdeny99
  11. 6. 2015, 10:55
Ačkoliv je to kraťoučká knížečka, tak dočíst ji bylo pro mne utrpení. Ty neustále se opakující popisy (kdo co měl na sobě, co bylo v jaké místnosti na nádraží, jak kdo zrovna otvíral šuplík nebo jak Miloš držel lucernu) doslova zabily pointu knihy o ostře sledovaných vlacích, když 3/4 textu jsou tyhle kraviny na entou. [2081. přečtení, 963. hodnocení, 46. komentář, 72 %]
Ryan
  5. 11. 2013, 12:06
Film je lepší, Menzel příběh vystavěl chronologicky a udělal v tom pořádek, Hrabalova kniha je nesouvislá spleť myšlenek a historek, která má pár dobrých scén, ale víceméně nedává smysl, respektive ona by možná smysl dávala, kdyby nebylo tak snadné se v ní ztratit.
trilji
  22. 4. 2012, 22:39
krátké dílo které jsem měl přečtené za půl dne, čte se celkem dobře... jediné co mi vadilo bylo neustále začínající věty na A.... proto dávám jen 4 hvězdy
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:32
Tak jsem to měla za den "přečtené" a výsledek mě vůbec nepotěšil. Bohumil Hrabal určitě patří mezi nejlepší spisovatele v České republice, ale tahle kniha mě opravdu vůbec nezaujala. Měla jsem problém vůbec přečíst jednu stránku.
krisstuss
  8. 2. 2015, 19:52
Dočíst to bylo pro mě utrpení, kdyby autor vynechal popisné pasáže místností a okolí, že tuten stromeček byl zelenej a tamten taky, ale o 10 cm vyšší, zbylo by podstatného textu tak na časopis.
Jiří Felsenberg
  9. 5. 2014, 14:44
Krásná a zajímavá kniha. Nepochopení zdejších čtenářů podle mě pramení z neschopnosti pochopit 2. světovou válku, která naprosto ovlivnila životy, myšlení, cítění a chování všech lidí, kteří byli nuceni v tomto období žít. Panu Hrabalovi se naopak podařilo velmi přesně, květnatě a zajímavě přenést na stránky této krásné knihy ...
Krissty
  13. 12. 2012, 17:18
Začátek knihy byl pro mě nudným a zdlouhavým plkáním víceméně o ničem. Závěr mi to naštěstí plně vynahradil, proto jsem se rozhodla pro vyšší hodnocení, i když si jím stále nejsem úplně jistá. Ocenila bych, kdyby se Hrabal víc věnoval ostře sledovanému vlaku než Hrmovým sexuálním problémům, o kterých se sice mohl zmínit, ale nemusel to řešit většinu knihy. Velká škoda... Ale asi tedy kouknu na film. Kniha mi nepřišla tak úžasná, aby byl podle ní natočen oscarový snímek.
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:41
Nejspíš je pravda, co se říká, totiž že Hrabalův styl buď milujete, nebo nenávidíte - já se bohužel musím přiřadit k té druhé skupině. Ostře sledovaným vlakům bych dala jednu hvězdičku, ale tím, že jsem díky nim z češtiny odmaturovala za 1, si u mě zasloužily dvě.
Snow
  19. 2. 2012, 23:23
Opravdu kraťoučké dílo, které by měl znát každý. Ač nám ho nutěj ve školách, měl by si ho každý přečíst ze své dobré vůle a věřím, že by ho pak spousta lidí hodnotila jinak a ne jako pár desítek stránek nudy.
Gebaska
  18. 11. 2015, 22:22
Hrabal nějak není můj oblíbenec - jeho styl prostě není moje parketa. Knížku jsem skousla jako povinnou četbu a o další se asi pokoušet nebudu :(
laile
  13. 8. 2015, 19:31
Videla jsem film i cetla knihu. Film me bavil vic, knihou jsem se prokousavala dlouho i pres tak maly pocet stran. Musela jsem si zvyknout na hrabalovsky styl psani. Ale urcite to neni spatna knizka.
vikhy
  22. 9. 2014, 23:33
Příběh této knihy pro mne nebyl nijak ohromující - neurazí ani nenadchne. Zkrátka to mnou jen tak prošumělo.
Inanna
  22. 6. 2014, 18:07
Já nevím, ale mě ta kniha tedy vůbec nezaujala, asi je přímá a ty popisy některých scén hodně otevřené, ale i přes to, jak krátká byla, dlouho jsem ji četla a jen se do toho nutila. Nemám ráda jakým jazykem to bylo napsáno, tak možná to udělalo na mě nejhorší dojem, navíc některé bizarní obrazy, razítkování zadnice, dědové... Ne, díky, tohle si znovu nepřečtu.
Corrientes
  14. 6. 2014, 14:25
Jsem poměrně na rozpacích. Na jednu stranu se líbí pozadí války, která se nezadržitelně blíží ke konci, ovšem samotná hlavní dějová linka, kde se neustále řeší ona první sexuální zkušenost, mě už tolik nezaujala. Spíše právě přípravy na událost, která nastane v závěru, ale to je okraj příběhu.
Aby toho nebylo málo, knihu jsem si vytáhl u maturity. (Nahradil jsem ji za Rozmarné léto, které se mi poměrně špatně četlo...)
No a při zkoušení se mě pořád ptali právě na Hrmovu snahu o tu první zkušenost, o čemž se mi nemluvilo zrovna nejlépe, ale musel jsem... :)
Mijamoto
  26. 5. 2013, 19:03
Knižečku už bych podruhé nečetl. Kdybych kdysi neslíbil kamarádce, že ji napíši referát o této knize, asi bych ji ani nedočetl! Hrozně nezáživné čtení. Měli by si ji hlavně přečíst ti, kteří zde pohrdají lehkým a čtivým. Já byl rád, že jsem to dočetl a byl jsem z toho totálně vyčerpaný, jak jsem se na to soustředil, aby mi neunikal děj. Nechápu, proč je tento autor tak vychvalován?!
AnniePanda
  15. 10. 2012, 9:18
Mně osobně se moc nelíbí styl, jakým Hrabal píše. Bylo mi třeba hrozně nepříjemné číst jednu větu, která je přes dvě stránky.
Ká.
  5. 11. 2011, 20:25
Tu to knihu jsem si vybrala, jako povinnou školní četbu. Myslela jsem si, že když kniha byla i zfilmována a docela dost známá, že to bude něco extra. Ale byla jsem zklamaná. Jak z filmu tak i z knihy. Ještě že byla tak krátká.
Mary a její jehňátko
  6. 6. 2011, 14:01
Pan Hrabal mě touto knihou poněkud odradil od své tvorby. Ostře sledované vlaky považuji narozdíl od I.MARTI za jednu z nejhorších knížek své maturitní četby. Mám pocit, že jsem tu knihu četla několikrát, neboť některé věty jsem si musela číst klidně i třikrát. Fakt, že Hrabalova věta snadno zabere dvojstránku, již tak únavný styl četby, dělá ještě únavnějším. Příběh hodnotím kladně, velice se mi líbil, ovšem Hrabalův jazyk mi nesedl. Proto ode mě (3/5*)
Věřím tomu, že kdyby se mi kniha Ostře sledované vlaky dostala do rukou za pár let, mohla by se mi líbit. Zatím nikoliv. Je to tedy Hrabalova chyba, moje chyba, nebo chyba povinné četby?
i.marti
  30. 5. 2011, 18:04
Jedna z lepších knížek mé maturitní četby :D Čekala jsem od ní ale trochu víc. Částečně mě zklamalo, že celý příběh vyvrcholil asi na 5 posledních stranách. Dílo bych určitě více rozepsala, rozvedla a ještě více se zaměřila na psychiku hlavních postav. Chvílemi mi děj přišel velmi roztříštěný (ale to je Hrabalův styl) a hůř se v něm tak orientovalo. Nicméně stojí za přečtení.
A vytáhla jsem si ji u maturity a získala plný počet bodů! Takže se tato kniha stává mou oblíbenou, i když i asi už nikdy nebudu číst :D
CatherineD
  17. 5. 2011, 18:26
Po přečtení jsem byla docela zklamaná, očekávala jsem od Hrabala trochu více. Ale zároveň toto dílo obdivuji, protože je psané s životní nadsázkou, do knihy jistě vkládal nějaké ze svých vlastních zkušeností a zážitků z války. Dojemné jsou hlavně autorem popisované vlaky s přepravovanými zraněnými vojáky a zvířectvem a v neposlední řadě tragický závěr. Ale co si budeme povídat, každý z nás si bude pamatovat hlavně situaci s tisknutím razítek :)