Nabarvené ptáče

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0391-5

Argo (2011) 978-80-257-0391-5 215
Argo (1995)

Autobiografický román líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny.
Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné. (Založil/a: Dobros)

Jerzy Kosiński Jerzy Kosiński
*18.06.1933 - †03.05.1991

vladislaus
  14. 10. 2011, 15:57
Neuvěřitelný válečný příběh malého chlapce. Nechce se až věřit, že je sepsán na pravdivém základě. Podle mého patří mezi nejlepší TOP 10 knih o 2. sv. válce.
Ghoulman
  27. 11. 2016, 11:50
Přečtení nelituji, avšak podruhé už bych to nedal. Na jednu stranu je bezpochyby přínosné mít ponětí o zrůdnostech, jež se za druhé světové války děly. Už jen kvůli tomu, aby k ničemu podobnému znovu nedocházelo. Ale z té druhé strany je velice obtížné více jak dvě stě stran stát tváří v tvář strašlivým černých hlubinám, které se za určitých podmínek mohou u některých lidí dostat na povrch. Tak jako tak je četba této knihy jistě nezapomenutelným zážitkem. Ať již v tom dobrém, či zlém.
estrellita
  2. 9. 2011, 20:30
Už proto, že jsem od mnoha lidí slyšela, že knihu nedočetli jsem ji dočíst chtěla a dočetla. Myslím, že se mi nikdy do ruky nedostala knížka, ve které by bylo víc nechutností než v Nabarveném ptáčeti. Přesto doporučuju k přečtení, něco v člověku zanechá. Minimálně vděčnost za to, že můžeme žít teď a tady...
Fade
  22. 2. 2013, 20:27
Těžko věřit, že autor napsal jak humorné "Byl jsem při tom", tak právě i "Nabarvené ptáče." Protože tohle je zatraceně silné kafe.
nef7
  7. 2. 2013, 23:23
I když je kniha skvěle napsaná, jsou věci, kterým hluboko v sobě odmítám věřit. Ačkoliv se vůbec neopovažuji zpochybňovat hrůzy tehdejší válečné doby, zkrátka nevěřím tomu, že by vesnice od vesnice byla plná krutých vesničanů, kde bylo mučení, incesty nebo krutosti páchané ve víře, že je někdo upírem či démonem, na denním pořádku. Jsem ochotná věřit, že ukrývání Židů bylo obrovským rizikem pro celou vesnici a málokdo jej byl ochoten podstoupit. Tato neochota má však podle mě ještě hodně daleko k popsaným zvěrstvům a tyraniím. Z knihy musí každý nutně nabýt dojmu, že v této době žily pouze lidské zrůdy, a to jak na straně nacistů, tak na straně obyčejných lidí. Nejvíce ze všeho mě překvapila pasáž, kde vesničané podél kolejí nachází fotografie obětí odvážených do koncentračních táborů. Aniž by se zmohli na kousek jakékoliv emoce, pouze se zaobírají nemravnými poznámkami k mladým dívkám na snímcích. Tomu prostě skutečně nevěřím.
Druhá věc, která mi na knize trochu vadila, byla její mozaikovitost. Jen jakési střihy událostí. Věřím, že tento nešvar může pramenit z toho, že (podle Kosinskeho) se nejedná o čistě autobiografickou linku, ale o příběhy získané od mnoha svědků tehdejší doby. Snaha tyto příběhy zastřešit pod příběh jednoho chlapce možná nebyla tou nejlepší. Místy jsem si říkala, že možná by všem těm příběhům více slušelo, kdyby byly koncipovány jako povídky.
Crocuta
  4. 10. 2015, 0:10
Jen faktická poznámka k několikrát v komentářích zmiňované údajné nesmyslnosti výskytu moru: Autor se samozřejmě nikde ani slůvkem nezmiňuje o tom, že by šlo o mor dýmějový (tzv. černý mor), v souvislosti s nímž lze mluvit o roce 1721. Mluví prostě o "moru", tedy jakémkoliv epidemickém onemocnění, jehož vznik mohli pověrčiví vesničané připisovat cizorodému prvku - "cikánskému" dítěti. Kdo však chce psa bít, hůl si vždycky najde a tak je tohle vysvětlování pojmů asi zbytečné - kdo nechce vidět, nevidí...
Veronika
  25. 11. 2013, 19:38
Kniha tak nechutná a zvrátená, až ju máte chuť dať preč. Ale čím viac sa ponárate do príbehu a jeho zvráteností, tým viac vás to núti pokračovať. Naprieč celým príbehom sa však ťahá absencia nielen chlapcovho mena, ale aj dediny/dedín či krajiny, v ktorej sa príbeh odohráva, čo dáva tušiť rozmernosti problému - a to tomu, že síce sa nejedná o autobiografiu, jedná sa ale o príbeh založený na pravdivých - hrôzu naháňajúcich zážitkoch stoviek rovnako bezmenných detí. Kniha určite patriaca medzi najlepšie knihy, ktoré som kedy čítala.
gabin
  11. 10. 2012, 10:37
Ač o strašných věcech, mnohdy paradoxně prováděných lidmi na sobě bez ohledu na tom, jestli je nebo není válka, jde o brilantně napsanou knihu a je úplně jedno, jestli je autobiografická nebo ne. Zajímavé je, že nacisti jsou zde viděni spíš jako válečná mašinérie ve srovnání s (nejspíš polskými) venkovany jako pověrami zblbými zvrhlíky páchající krutá zvěrstva i na vlastních dětech (viz komentář uživatele kocharowski). Místy jsem měla pocit, že čtu o středověku...Nevím, jestli se podaří V.Marhoulovi knihu zfilmovat zkousnutelně i pro otrlého diváka. Mínusem pro mě osobně je, že u popisu všech těch kruťáren jsem se neubránila pocitu, že se na nich autor až zbytečně popásá, aniž by to vedlo k umocnění účinku na čtenáře a jeho uvědomění si té hrůzy. Je to tak trochu jako s horory - Psycho je určitě lepší než béčkové krváky s vyhřezlými střevy a hektolitry krve. Neodpustím si napsat, že jsem ráda, že jsem knihu četla před Kokpitem, protože ten je ...průjem.
Ruxandra
  19. 2. 2013, 13:48
Na doporučení kolegy jsem se knihu rozhodla přečíst, ale skončila jsem zhruba v polovině. Možná se k ní někdy vrátím, ale v nejbližší době to nebude. Chápu, že autor sesbíral různé příběhy a dal je dohromady, ale na ději je to dost znát. Evidentně vybral jen to nejhorší, aby ukázal krutost války. Jinak se mi totiž nechce věřit, že by v každé vesnici bez vyjímky byli všichni tak zlý a krutí jak kniha popisuje.
Jana Edita
  24. 4. 2016, 15:43
Rozumím tomu, že kniha byla či stále je vnímána jako kontroverzní; pro vlastní četbu jsem ovšem nepotřebovala a vlastně ani nechtěla uvažovat o tom, co je autobiografie a co je "jen" fikce. Způsob, jakým Kosinski vypráví o zle, špíně a lidské nízkosti, vypovídá - podle mého - o nezpochybnitelných literárních kvalitách textu, na který nelze lehce zapomenout. Hodný pozornosti je také doslov, po jehož přečtení stále nevím, kolik z toho všeho lze autorovi skutečně uvěřit. Lze vůbec říct o knize tohoto typu, že je skvělá? Hle - i takový je člověk. Když si ho nebarvíme narůžovo.
cisty
  30. 3. 2014, 9:45
Věřím, že za války se v lidech ztrácejí emoce, pozitivní smýšlení a víra. Kniha svědčí o hrůzách a krutostech války. Myslím, že se skutečně vše takhle nějak mohlo odehrát.
Knihu jsem několikrát musela odložit a znovu se k ní vracet.
Jako vždy při čtení takové literatury jsem vděčná, že žiji v této době v zemi bez válek.
Kocharowski
  12. 3. 2012, 11:39
Ač je to často uváděno, nejedná se o autobiografický román a sám Kosiński to zmiňuje v doslovu ke knize. Pro knihu inspiroval příběhy lidí, které slyšel nebo četl a zločiny, které se mohly i nemusely stát. Kosiński zde naturalisticky líčí poměry na venkově kdesi ve východní Evropě (v románu nikde nezazní žádný název žádné země, města nebo vesnice, ve které se děj odehrává). Kniha byla dlouhou dobu v Polsku zakázaná a i v USA musela po svém vydání čelit vlně kritiky. Autorovi bylo několikrát vyhrožováno smrtí.

Znásilňování dětí, kopulace se zvířaty, vydloubávání očí žlící, kastrace, všudypřítomný antisemitismus a xenofobie. Popisu násilí a krutostí se kniha opravdu nevyhýbá. Některé scény a úseky dovádí až ad absurdum, což občas snižuje autenticitu románu. Např. zmínka o morové epidemii (poslední případ moru byl v Evropě zaznamenám v roce 1721), smrt po zásahu botou do hlavy apod.
DannyBoy80
  18. 12. 2012, 15:40
Jedna z nejhorších knih co jsem čet. Kniha vykalkulovaně se tvářící jako autobiografie, přitom se jedná o fikci. Autor prožil celou válku u kněze, knihu nakonec sám nenapsal, protože neuměl dobře anglicky, takže to za něj napsal jeho editor. Co se obsahu týče, tak se jedná o snůšku hovadin a nesmyslů, autor si protiřečí i na jedné straně. Kniha obsahuje neuvěřitelné množství faktických hovadin (např. mor ,který byl v Evropě naposled v roce 1721). Ne náhodou jsou všechny příběhy pouze z doslechu (jak už to bývá 100x přibarvené a pozměněné). Nikdy jsem se u knihy tak nenasral jako u této. Kniha je vykonstrovaná a vykalkulovaná, pro větší prodejnost.
cxdr
  29. 3. 2014, 19:18
Neuvěřitelný! Mám ze čtení rozporuplné pocity a ani nevím, jak hodnotit. Asi v polovině už bylo toho zla tolik, že jsme si říkala, že na to nemám, ale nakonec jsem dočetla.
Na knihu jen tak nezapomenu a už chápu, že ji mnozí označují za zásadní, z toho co bylo o válce napsáno. Jen se pořád zdráhám uvěřit, že skutečnost byla až tak temná a trochu mi chybělo jakékoliv "dobro". Husí kůži mám i teď zhruba měsíc po dočtení, jen když si na ni vzpomenu.
kittyMITTY
  23. 3. 2014, 15:00
Příběh vypráví malý chlapec a v tom je možná trochu "problém" - v některých částech se v textu odráží chlapcův nízký věk, jiné jsou až příliš dospělé, což mě osobě trochu rušilo.
Jinak se jedná o velmi emotivní příběh popisující zhruba to nejhorší, co chlapec za války zažil a trochu i to, jak se to na něm podepsalo.
Pro ty, kteří píší, že tam jsou jen setkání se zlými lidmi, čímž se pro ně kniha stává těžko autentickou - a) je tam setkání i s lidmi, kteří se chlapce ujmou a nepůsobí mu příkoří, b)vzhledem k tomu, kolik lidí však dokáže utrpení druhých přehlížet (a chránit hlavně sebe samé) nejen tenkrát, ale i dnes, bych se nebála tvrdit, že věřím, že chlapec se setkával spíše s nepřijetím.
Morgan81
  19. 2. 2014, 9:48
Stejně jako spousta dalších jsem měla chut knížku v půlce odložit, přišlo mi to neustále dokola. Hrozné, ale dokola. Jsem ráda, že jsem vytrvala. Kniha dostala spád, měla jsem pocit, že to konečně zapadá do nějakého období. Konec, ač ne příliš štastný, ale dojemný. Celkový dojem z knihy nakonec velmi dobrý, 4* dávám jen proto, že necelá půlka knížky byla slabší.
DejnaDee
  22. 1. 2014, 15:55
Bylo to šílené čtení! Zvěrstva, která jsou tam popisována jsou otřesná, ohavná, nechutná a naprosto šokující. Ani se mi nechce věřit, že člověk je něčeho takového schopen. A vůbec nezáleží na tom zdali se tak děje ve válečné době.
borghi
  6. 8. 2010, 11:25
Kdyby šlo dát šest hvězd, Ptáče je ode mě dostane. Jeden z nejlepších válečných příběhů, se kterými jsem se setkal. Hrůzy války jsou tu vidět ve svojí nahotě a dokáží ze vyděsit i po 60 letech.
Venes
  2. 2. 2016, 19:31
Neskutečně živý příběh z prostředí druhé světové. Tato knížka byla součástí mé maturitní četby před čtyřmi lety. Při čtení mi běhal mráz po zádech. Některé příběhy mě donutily nečíst si knížku před spaním a dodnes si je živě představuju. Přesto doporučuji přečíst!
srotty
  3. 3. 2014, 21:59
Nezáleží mi na tom, jestli je to pravda nebo ne, to jí na ceně neubírá. Ta kniha je pro mě dokonalá a symbolizuje hodně věci, které by se neměly zapomínat. Stačí už jen název a to co se pod ním skrývá, myslím, že to odhaluje lecos z povahy různých lidí ať už z minulosti či ze současnosti. Vyvolalo to ve mně emoce, donutilo mě to přemýšlet, děj se mě dotkl, to je to co od knihy chci, pro mě je to kvalita.
BandoneonCZ
  31. 7. 2012, 10:18
Přečetl jsem, fakt se mi to nelíbilo, jsem zvědavý na Marhoula jak natočí podle této předlohy film.
Bernadettem
  22. 5. 2011, 16:21
Kniha na mě udělala velký dojem,je to docela silný příběh,dokonce jsem jí nebyla schopná číst vcelku...Pokud si jí přečtete, myslím, že na ní ještě dlouho po tom nezapomenete...
hanellee
  10. 4. 2011, 15:42
V žádném případě se nejedná o autobiografický román. Autor toto nikde nepotvdil a dokonce i v doslovu se ke knize se vyjadřuje jako k fiktivnímu románu.