Byl jsem při tom

Byl jsem při tom Originální název: Being There

Argo - 1995
ISBN: 80-85794-41-1

Argo (1995) 80-85794-41-1 81

Světoznámý příběh duševně a citově retardovaného Zahradníka, který až do zralého věku nepoznal skutečný svět jinak než z televize. Po smrti svého dobrodince je do něj sice vržen rovnýma nohama, šťastnou náhodou se však dostane ihned do nejvyšších kruhů, kde každou jeho prostoduchou myšlenku díky obyčejnému nepochopení interpretují jako geniální ekonomický či politický vhled. A protože ve velkém světě médií, politiky a byznysu není nikdo připraven na člověka, který neprosazuje ničí zájmy (ani ty svoje), stává se z něj nečekaně hvězda, okolo které všichni krouží a každý si do ní promítá své vlastní přání a touhy. Kouzelně jednoduchá a strhujícím způsobem podaná alegorie naší společnosti. Kniha byla zfilmována. (Založil/a: Dobros)

Jerzy Kosiński Jerzy Kosiński
*18.06.1933 - †03.05.1991

vladislaus
  1. 5. 2015, 13:51
Tato absurdní novela je skutečně perla. Akorát jsem nepochopil, proč všichni řešili, kdo je Davidem Záhrabníkem a nikdo se nezabýval otázkou, jestli je Záhrabník opravdu Záhrabník.
Introvert
  29. 11. 2014, 21:06
Knížka je opravdu vtipná a chytrá. Škoda, že je tak kratinká; i když často méně bývá víc...
Je to satira, nadsázka. Nemohla mne však nenapadnout jistá paralela mezi Davidem Záhrabníkem a některými zástupci naší současné politické špičky.
Ale ne, jen žertuji. Možná.
Nebo ne..............?
Pend
  12. 11. 2012, 18:52
Nádherná satira na život v nejvyšších kruzích. Nejvíce jsem se bavil při pokusech tajných služeb zjistit aspoň něco o „Zahradníkovi“, ale vlastně celá útlá knížka je nabitá humornými událostmi.
Fade
  21. 2. 2013, 8:59
Krátká a vtipná knížka, která však nabízí mnoho okamžiků k zamyšlení. Navždy si asi budu pamatovat scénu, kdy Zahradník umlčí média s tím, že žádné noviny nečte...A to je to takový velký podnikatel, neuvěřitelné... ;-)
trbuch
  8. 5. 2015, 21:56
Nelíbilo. Hodně přehnaná satira. Některé situace až příliš absurdní. Stačilo, aby Příhoda řekl mňau, a už bylo pozdvižení. (Na nic smysluplnějšího se vlastně nezmohl). Chápu, že o tom ta knížka je, ale ke mně si cestu nenašla.
cisty
  1. 3. 2014, 8:05
Výborná kniha, přečtená jedním dechem - nejen proto, že je tak útlá. Viděla jsem i film, ale kniha mne oslovila více.