Den M - kdy začala druhá světová válka

Den M - kdy začala druhá světová válka Originální název: Den "M" - kogda načalas vtoraja mirovaja vojna?

Naše vojsko - 2008
ISBN: 978-80-206-0913-7

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0913-7 411

Viktor Suvorov je českému čtenáři znám jako autor několika knih zabývajících se historií Sovětského svahu a jeho ozbrojených sil. Jde o bývalého důstojníka sovětských tajných služeb, kterému se v 70. letech podařilo odejít na západ, za což byl v tehdejším Sovětském svazu odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. V Evropě se stal známým na počátku osmdesátých let, kdy vydal knihu Icebaker (český vyšla pod názvem Všechno bylo jinak). V ní vystoupí se šokujícím názorem, že německý útok na Sovětský svaz v červnu 1941 jen o několik týdnů předstihl připravovaný útok na Německo. A právě tato příprava útočných akcí byla hlavním důvodem katastrofálních porážek Rudé armády v létě 1941. Suvorov si vytvořil zvláštní metodu dokazování prezentovaných faktů, která je založena na přesném citování pasáží z mnoha stovek sovětských publikací a na logickém dovozování těchto informací. Lze říci, že jeho metodou se sovětské vojenské velení usvědčuje samo. Kvůli těmto důkazům se jeho knihy okamžitě staly objektem útoků režimních sovětských historiků a také v současné době jsou určitou částí historiků v mnoha zemích považovány minimálně za nevhodné. Část Suvorovových důkazů má sice nízkou vypovídací platnost, existují však pasáže, které se nikomu nepodařilo vyvrátit a dokonce je potvrzují i publikované dokumenty sovětského původu. Kniha "Den M" je pokračováním knihy "Všechno bylo jinak", kterou nakladatelství Naše vojsko již vydalo. (Založil/a: powell)