Poslední republika II. - Proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku

Poslední republika II. - Proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku

Naše vojsko - 2008
ISBN: 80-206-0967-0

Naše vojsko (2008) 80-206-0967-0 417

Kniha slavného "skandalisty" druhé světové války podává čtenáři vysvětlení, že Sovětský svaz druhou světovou válku nevyhrál, nýbrž naopak prohrál - a čtivou formou popisuje, co má tímto paradoxním a na první pohled zcela absurdním výrokem na mysli. Jako nápověda nám může sloužit názor, vyslovený Suvorovem už v jiných česky vydaných knihách, že totiž SSSR chystal útok na Německo, ale že Hitler Stalina o pár dní předešel... Tento názor Suvorov v nové knize Poslední republika rozvíjí a konkretizuje. (Založil/a: powell)

Gallienus
  6. 2. 2016, 15:55
Druhý díl Poslední republiky od Viktora Suvorova se mi líbil mnohem víc než ten první, je pravdou, že se někomu může zdát autorův zájem rozebírat každý detail kdejaké hlouposti, kterou vypustí nynější ruská (nebo předešlá sovětská) historická věda trochu otravná, přesto má to něco do sebe. V knize jsem se setkal asi s nejdrtivější kritikou Žukova, o které jsem se kde mohl dočíst, některé autorovi argumenty jsou velmi zajímavé. Tato práce má patřit do žánru literatura faktu, netvrdím, že tomu tak není, ale já se u knihy opravdu hodně nasmál, chvílemi jsem si myslel, že čtu grotesku, Viktor Suvorov má dar ve velmi poutavém psaní, tohle opravdu umí a já před ním smekám. Nechci se moc zaobírat tím, zda všechno v knize je pravda, sám jsem tam pár chybek v textu našel (především názvy lodí, ale to může být chyba překladatele) nicméně jsem laik, ale i kdyby byla jen polovina věcí v knize pravda, stojí to za zamyšlení.
Jestli má někdo zájem přečíst si trochu netradiční dějiny druhé světové války, tak mu nelze než Poslední republiku doporučit.