Moc a šťastie

Profil knihy je v jiném jazyce

Moc a šťastie

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-551-2183-3

Ikar (2011) 978-80-551-2183-3 216

Sigrid-Maria Grössingová farbisto rozpráva príbehy viacerých významných historických osobností z celého sveta. Čitateľ sa dozvie neznáme súvislosti a podrobnosti zo života mocných, ktorí rozhodovali o osudoch ríše. Boj o moc a slávu sa väčšinou viedol neľútostne, tvoril neoddeliteľnú súčasť života panovníkov a pokojné obdobia bez vojen boli skôr výnimkou. Autorka nám približuje aj súkromie protagonistov, kde často tvrdá výchova a nanútené sobáše vyústili do katastrofy. Tak to bolo v prípade Filipa II., ktorý je z histórie známy ako necitlivý človek a ktorého tragédia osobného života prinútila obrniť sa železným pancierom. Ani rakúska cisárovná Alžbeta nenašla šťastie po boku Františka Jozefa a tragický osud stihol aj jej syna Rudolfa.
Grössingovej portréty historických osobností sú ideálnou možnosťou, aby sme lepšie pochopili zložité historické súvislosti a cez pútavý čitateľský útvar prenikli do sveta významných panovníkov.

Z nemeckého originálu Um Macht und Glück, Schicksale der Geschichte (Almathea Signum Verlag, A-Wien) preložila Elena Diamantová.