Moon z Alabamy

Profil knihy je v jiném jazyce

Moon z Alabamy
Originální název: Alabama Moon
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Slovart - 2011
ISBN: 978-80-556-0252-3

Slovart (2011) 978-80-556-0252-3 264

Desaťročný chlapec Moon žije, odkedy si pamätá, s otcom v lesnom úkryte. Sú takmer sebestační, jediný kontakt s inými ľuďmi majú, keď sa občas vyberú do najbližšieho obchodu. Keď Moonov otec zomrie, chlapec postupuje podľa otcových inštrukcií: vyberie sa na Aljašku nájsť ďalších ľudí žijúcich ako oni. Ale Moona čoskoro chytia a ocitne sa vo svete, ktorému nerozumie, stane sa majetkom vlády, ktorej sa celý život vyhýbal. Využije svoje zručnosti z divočiny a učí sa prežiť v inom svete, a snáď si v ňom aj vytvoriť svoj domov.

minusha97
  11. 3. 2016, 21:49
Keď som si túto knihu želala na Vianoce, tak som ani zďaleka nepredpokladala, že bude taká dobrá. Tešila som sa síce na dobrodružný príbeh v tom najlepšom slova zmysle a toho som sa aj dočkala, ale dočkala som sa aj oveľa viac. Kniha je aj svojím spôsobom historickým románom, keď vezmeme v úvahu, že sa odohráva pred 36 rokmi, a zároveň je aj ukážkou istej formy stupidity, ktorá panovala a aj panuje vo svete.

Zároveň je ale kniha napísaná príjemným štýlom, jazykom, ktorý nepochybne patrí k 10 ročnému dieťaťu, hoci by sa dalo polemizovať, či človek nadobudne slang, keď žije odtiahnuto, hoci sa čitateľ nikdy nestretne s rodičmi Moona a tak je ťažké súdiť. Taktiež preklad sa podľa môjho názoru veľmi vydaril.

Kniha je písaná citlivým štýlom a okrem dobrodružstva prezentujúceho hodnoty ako slušnosť, priateľstvo a sebauvedomenie, či rodina, prezentuje aj problém zapadnúť a prispôsobiť sa novému prostrediu, s čím sa môžu stotožniť mnohý a to je práve pridanou hodnotou knihy, ktorá mnohým iným chýba.

Je mi ľúto, že druhý diel u nás nebol publikovaný a ani sa jeho publikovanie nechystá.