Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Originální název: Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Mladá fronta (2000) 80-204-0879-7 94
Československý spisovatel (1965) 101
Československý spisovatel (1964) 94 1 vydání
Československý spisovatel (1964) 96 2. vadání

Novela Bohumila Hrabala. Experimentální text, který je jedinou jakoby nekonečnou větou, motivicky bezuzdným monologem zestárlého vychloubačného pábitele.

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

vladislaus
  15. 1. 2013, 15:16
Váhal jsem mezi jednou hvězdičkou a hrůzou. Kdybych toho chlapa měl poslouchat, tak ho uškrtím. Zlatý Švejk a jeho historky.
Romanka
  21. 3. 2016, 17:38
Z tohoto díla mám smíšené pocity. Zpočátku se to sakra blbě četlo, nebyla jsem schopná vůbec vnímat, ale nakonec to byl docela příjemný sled různých vyprávění, plynoucích bez přestávky. Představovala jsem si Jaromíra Hanzlíka, ja to vypravuje jako strýc Pepin z Postřižin a to mi docela pomohlo, abych text vnímala. Bavilo mě neustálé odkazování na jistý snář Anny Novákové, na spisek páně Batisty o pohlavní zdravovědě a taky odkazy na básníka Bondyho. Knihu si určitě nepřečtu znovu, protože to je skutečně čtenářský oříšek, ale zase tak hrozné to nebylo.
ROB33
  4. 8. 2016, 13:33
Vskutku originální knížečka. Někomu to sedne, jinému zase ne. Každopádně mě pan Hrabal svým humorem pobavil a navrch přidal velmi košatou češtinu. Není tomu ani pár hodin co jsem podobného člověka potkal, jen mluvil a mluvil a já ani nevěděl o čem, možná to nevěděl ani on sám.
RedDuck
  7. 9. 2012, 1:43
Tady lze snad opravdu hodnotit jen intelektuální rozhled autora a originalitu jeho díla, jinak pro mě naprosto nečitelné a že jsem to zkoušel. S jinými povídkami a novelami Hrabala problém nemám.
alpinka
  18. 11. 2015, 12:41
Zajímavý nápad, napsat knížku jednou větou. Nápad a schopnost člověka, který to dokáže, se cení. Ovšem druhá věc je, že se to špatně čte (a že je na to třeba ticho a klid), chvílemi má člověk pocit nenávaznosti vyprávění a ztrácí se (zřejmě záměrně a tím pádem povedeně vyvolaný dojem bezhlavého plácání), chvílemi šťastně zachytí trochu smysluplné části… Občas se člověk něco dozví, občas i souhlasně pokývá hlavou a sem tam se pousměje. Takže na nějakou tu hvězdičku to určitě bude.. (Prostě jsem to zkusila a nemyslím si, že se k tomuto dílku budu někdy vracet.)
Misut
  13. 10. 2015, 15:08
Já jsem se výborně pobavil, smál jsem se v metru nahlas. Ale není to pro každého. Je to spíš taková nepřehledná míchanice různých potrhlých historek.