Obrat v ponorkové válce – Příčiny a následky 1939–1945

Obrat v ponorkové válce – Příčiny a následky 1939–1945

Naše vojsko - 2011
ISBN: 978-80-206-1190-1

Naše vojsko (2011) 978-80-206-1190-1 360

V květnu roku 1943 došlo ve válce k obratu. Nastal zdánlivě nečekaně a vnesl mezi atlantické ponorkové smečky chaos. Ve skutečnosti se však jednalo o výsledek dlouholetého vývoje obranné i útočné techniky, jež pro německé ponorky znamenala katastrofu. Autor patří mezi nejdůkladnější kronikáře námořních dějin.

Gallienus
  19. 7. 2015, 15:36
Obsahuje spoiler spoiler Již dlouho se mi nestalo, že by se mi nějaká kniha tak špatně četla jako tato, literatura faktu a především operace ponorek jsou přitom témata, která přednostně vyhledávám. Jochen Brennecke se snaží odhalit důvody porážky Dönitzových mužů, bohužel se přitom stále opakuje, jen co přečteme kapitolu o U 110 a čekáme, že se text zaměří na jinou problematiku (prolomení šifer, bylo jistě důležitým faktorem v oslabení německého tlaku (nejen) na konvojový systém, ale byl to jen jeden z mnoha problémů, kterým Kriegsmarine musela čelit), obratem se zase vracíme do května 1941 a selhání kapitána Lempa. Je tu zmíněna sice nízká kooperace mezi námořnictvem a letectvem, ale tato problematika by si zasloužila mnohem lepší a zevrubnější popis. Nešlo zde jen o nedostatky v dálkovém průzkumu, ale i ochrany ponorek samotných před (nejen) leteckými útoky. V konečném hodnocení mi kniha přišla dost slabá, je to první Brenneckeho práce co jsem četl a nadšení z ní nepanuje, spíš zklamání...