Jakubianov dom

Profil knihy je v jiném jazyce

Jakubianov dom

Slovart - 2010
ISBN: 978-80-8085-738-7

Slovart (2010) 978-80-8085-738-7 238

Jakubianov dom je reálne existujúca honosná budova na jednom z najrušnejších káhirských bulvárov. V knihe s rovnomenným názvom symbolizuje egyptskú spoločnosť. Bývajú v nej všetky jej vrstvy obyvateľstva – od boháčov a pôžitkárov, homosexuálov, intelektuálov, ľudí, ktorí sa živia, ako sa dá, po tých najchudobnejších. Otvárajú sa pred nami ich osudy, napospol nie veľmi šťastné. Mnohí nostalgicky túžia – najmä vyššie vrstvy – po „európskom“ Egypte z čias pred Násirovou revolúciou. V celej nahote tu vystupuje politická korupcia, tvrdosť života nemajetných, ktorých okolnosti nútia do mnohých nečestností. Z týchto príbehov zreteľne vystupuje postavenie žien, ktoré žijú v područí, či už mužskom, sociálnom alebo manželskom. Podľa knižnej predlohy bol nakrútený aj film.

Egypťan Alá al-Aswany, pôvodným povolaním zubný lekár, pôsobí aj ako žurnalista a spisovateľ a žije v Káhire. U nás je jeho meno takmer neznáme. Vo svete literatúry však zaujal už svojím prvým románom Jakubianov dom, ktorý vyšiel v roku 2002. V krátkom čase bol preložený do viacerých jazykov a stal sa v arabskom svete veľmi rýchlo bezkonkurenčne najpredávanejším románom. Aj vďaka sfilmovanej podobe, ktorá zaujala odborníkov či divákov na viacerých filmových festivaloch (Berlín, Cannes, New York), úspešne prekročil hranice svojej krajiny.