Dom pri mešite

Profil knihy je v jiném jazyce

Dom pri mešite

Slovart - 2010
ISBN: 978-80-8085-683-0

Slovart (2010) 978-80-8085-683-0 392

Dom pri mešite je rodinný román, odohrávajúci sa v iránskom meste Senedžan zhruba v rozpätí tridsiatich rokov (od konca šesťdesiatych do konca deväťdesiatych rokov). Centrálnym motívom je tu „dom pri mešite“, akási správcovská budova mešity a život rozvetvenej zbožnej islamskej rodiny v nej. Autor na tomto spoločenskom mikropriestore opisuje boj medzi vzmáhajúcim sa chomejniovským islamizmom a šachovým režimom, resp. umiernenými islamskými tradicionalistami, generačné i civilizačné konflikty.

Kader Abdolah (1954) je súčasný holandský autor, pochádzajúci z Iránu. Patrí k skupine spisovateľov, ktorí v posledných rokoch dobyli holandskú literárnu scénu a presadili sa najmä vďaka spracovaniu tém a motívov, ktoré v holandskej – ale celkovo aj v európskej – literatúre boli donedávna málo povšimnuté, najmä vzťahy Západu a Východu, východné kultúry, islam atď.

„Túto knihu som napísal pre západný svet. Je o ľuďoch, umení, o náboženstve, o sexualite, o filme, o význame rozhlasu a televízie. Pokúsil som sa poodhrnúť záves a poukázať na to, že islám znamená predovšetkým spôsob života. V Dome pri mešite spracúvam pasáže z Koránu. Ide mi pritom predovšetkým o duch Koránu a o svet , ktorý okolo tejto knihy vznikol, teda nie o Korán ako náboženskú knihu.“
Kader Abdolah