Originální název: Markéta Lazarová

Vyšlo jako audiokniha

Maťa (2015) 978-80-7287-199-5 136
Academia (2008) 978-80-200-1593-8 132
Maťa (2004)
Supraphon Vyšlo jako audiokniha.

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.

janeicka
  7. 3. 2015, 11:56
Právem jeden z klenotů české literatury. Zároveň musím dodat, že k dílům jako je Markéta Lazarová musí člověk dospět sám, v rámci povinné četby na střední škole je tento typ literatury ještě hodně těžký. I já sama jsem nebyla schopná toto dílo přečíst, ale jsem nesmírně ráda, že jsem se k němu nakonec dopracovala nyní, v dospělosti. Unikátní milostný, a zároveň hodně tragický příběh z temného věku určený především pro náročné čtenáře, kteří dokáží ocenit autorův vytříbený jazyk.
Ariko
  13. 9. 2014, 22:42
Není to jednoduché čtení, ani jednoduchý jazyk. Já jí četla v nemocnici a nedokázala jsem se začíst a soustředit se. Asi by to chtělo jinou atmosféru, ale pochybuji, že se ke knize budu mít chuť vracet.
Tiwala
  15. 3. 2015, 12:19
Někdo tady psal, že k této knize musí člověk dospět sám až když je starší. Nezbývá mi tedy asi nic jiného, než počkat až mi bude 50. Ve svých dvaceti letech totiž tuto knihu hodnotím jako jedno z nejhůře napsaných děl, co jsem kdy četla.
CarolineS
  5. 10. 2015, 20:36
Nádherné, spalující, obtížné, donucující přemýšlet. Opravdový klenot. Tak bych charakterizovala Markétu Lazarovou.
Z předchozích komentářů mých kolegů mám pocit, že tuhle knihu může člověk buď milovat nebo nenávidět. Parafrázovala bych pověstné "odi et amo", zde by to mělo být "odi aut amo". Ale za mě určitě amo!
Rames
  6. 3. 2015, 10:44
Povídání o dívce Markétě trpící Stockholmským syndromem, jinak si vysvětlit její chování nedovedu. Vančura se také často obrací na čtenáře, aby si vymohl souhlas s příběhem, nebo se odvolal na jeho inteligenci, což dost rušilo při čtení .
Autor věnuje knihu " Jiří Mahenovi" a tak tuto povídku zbásnil, výrazy jako " Býti zbit jako podkoní!" ....."a tu je líbezno viděti,"...... neumožňují v textu přímou řeč a tím ji činí méně čitelnou. / T y výrazy jsou vážně nakažlivé!/

.....Noc se vlekla a prchala bijíc do zvonu, jenž křápe hodinu po hodině. Jeho prasklý hlas je podoben zvuku řetězu, s nímž sestupuje žalářník a jejž vleče dolů stupeň po stupni. Již svítá, vzhůru krkavci, vzhůru čeládko nerovných křídel, vzhůru havěti s ocasy ujetými, s narudlým zobanem, smrdutým dechem a se zjeveným okem!
Ach, jenom hrdlička si sedí na věži a volá a volá. ......
Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:02
"Slyšte však varhany žalu. Smrt vytrhla jejich jazyky jako ovečky z ostruží. Vdova a vražednice rozmlouvá jazykem národů a mrtvý píše své odpuštění prstem na rubáš."
Kele De
  21. 8. 2013, 20:01
K některým knihám a autorům asi člověk musí dozrát. Takto jsem to cítila v případě Markéty Lazarové. Jako povinná školní četba byla pro mě martyriem a užila jsem u ní hojně selektivního čtení. S odstupem let jsem měla potřebu se k ní vrátit a musím říct, že to stálo za to. Brilantní jazyk, vytříbenost....
Tojaheva
  4. 10. 2016, 9:40
Pro mě rozhodně jedno z děl, který je lepší vidět ve filmové podobě.
Tato kniha mě vůbec nezaujala. Ani stylem psaní, ani příběhem, do kterýho jsem se nedokázala začíst. Nějak jsem se nedovedla vžít nebo vcítit do žádné z postav, a proto se mi to četlo tak těžce.
Bernadette
  16. 8. 2014, 14:37
Koncentrovaná nuda. Musela jsem tuhle knížku (ač je tak krátká) číst asi na třikrát a ani tak jsem nebyla schopná pořádně vnímat děj a soustředit se. Postavy mě vážně nechytly za srdce. A navíc mě štvalo neustálé vstupování autora do děje a "komunikace" se čtenářem "A teď si jistě milý čtenáři myslíš..." Ne! Nemyslim!
domingo
  8. 3. 2010, 21:46
Nejlepší česká próza všech dob. (5/5)
Claire27
  25. 5. 2016, 22:24
Bylo pro mě náročné knížku přečíst. Styl psaní je velmi odlišný od jiných autorů a v mnoha pasážích jsem se ztrácela. Ale i tak mě kniha velmi zaujala a ponurý, místy drastický příběh mi dokázal učarovat. Knihu můžeme právem označit za umělecké dílo a stejně tak film Františka Vláčila, ve kterém příběh Markéty Lazarové neskutečně ožil.
lusk_lusk
  4. 2. 2013, 23:22
U Vančury pro mne není důležitý děj(ten naopak při přemítání o knize záměrně vylučuji), ale zvukomalba, úžasné slovní obraty a spojení, jinotaje a spousta dalších literárních prvků, které používal s takovou vytříbeností. Připadá mi neuvěřitelné že takto se dokázal vyjadřovat český autor z poměrně nedávné minulosti.
Veru.K
  21. 10. 2011, 15:42
Markétu Lazarovou jsem nyní četla podruhé a teprve teď jsem přišla na její kouzlo. Poprvé jsem se v ní ztrácela a moc mě nebavila, dala jsem jí za nějaký ten rok ještě šanci a musím říct, je to úplně o něčem jiném. Úžasná kniha s úžasným dějem.
Krásná stará čeština s mnoha archaismy, které se v dnešní době už často nevidí. Tato próza je jen pro pokročilé.
Anett
  3. 9. 2012, 13:58
Na Markétu Lazarovou, ale i na další díla V. Vančury je podle mě potřeba čas. Prostě se člověk při čtení musí soustředit jen na děj, protože jinak se v něm absolutně ztrácí a nechápe jej. Nejdříve jsem přelouskala pár stránek, ale musela jsem se vrátit na začátek, protože jsem vůbec nevěděla, co se na předchozích stránkách dělo. Jakmile jsem se zaměřila jen na děj a nic mě nerušilo, tak jsem poznala kouzlo knihy.
Já V. Vančuru obdivuji - málo který spisovatel přiměje čtenáře k takové soustředěnosti.
Preambule
  22. 12. 2015, 16:32
Ano, Spalující, to je to slovo. Přesně takové to bylo (díky CarolineS). Prožívala jsem každičký kus tragédie, lásky, příběhu. I to nejmenší chvění Markéty nebo nebo zuřivost Mikoláše. Markéta Lazarová je Markéta Lazarová může být pro dnešního čtenáře čímkoli - akčním románem, detektivkou, poetickou skladbou, romantickým snem.
Nebát se klasiky, to je základ proč číst Marketu - a opájet se nádherným jazykem českým.
MsAndy
  11. 6. 2016, 9:41
Bohužel mě tato kniha ničím nezaujala a příběh mě nijak moc nepohltil. Jazyk byl složitý, což se dalo překousnout, ale příběh nebyl natolik zajímavý, aby ho překonal.
24601
  8. 8. 2013, 12:54
Zpočátku jsem se na knihu moc nesoustředila, takže na mě střídání strohých a naopak malebných, roztažitých vět působilo spíše chaoticky. Když jsem se však do děje dostala, musela jsem uznat, že některé slovní obrazy, jež Vančura vytváří, byly vskutku povedené. Od celého příběhu jsem, ještě než jsem začala číst, čekala něco úplně jiného, tudíž jsem se do četby musela nutit. Jaké pro mne pak bylo milé překvapení, že na mě z celého děje dýše Ronja, dcera loupežníka, či Nikola Šuhaj! A tady by následovalo poučení: Nesuď knihu podle obalu!
Sherylis
  25. 11. 2010, 23:38
Mně osobně se Markéta Lazarová moc nelíbila, ty archaismy pro mě byly vážně oříškem a děj mě také moc nezaujal. Ale možná dám ještě šanci filmovému zpracování.
we.ri
  11. 4. 2013, 12:27
Měla jsem z ní povinně na gymplu referát. Ani jsem to celý do konce nedočetla. Jakmile jsem dočetla stránku, musela jsem se vrátit na její začátek, abych věděla, co tam bylo. Prostě mě to absolutně nezaujalo...
Morloth
  4. 4. 2010, 13:49
Další ze zásadních děl české literatury. Vančura zde dokazuje, že jeho cit pro jazyk, kompozici vyprávění i tvorbu dobové atmosféry je neuvěřitelný. Bohužel jsem zatím nezhlédl Vláčilovu adaptaci, která se zase řadí k nejvýznamnějším filmům české kinematografie.
Luci-ye
  6. 5. 2015, 19:30
Těžký jazyk. Chtěla jsem si ji přečíst už na střední škole, ale nechala jsem to být. Teď jsem se odhodlala, protože jsme zase u období meziválečné literatury, ale ještě jsem měla počkat. Tahle kniha vyžaduje správné rozpoložení a žádný spěch. Co se týče filmu, vím, že jsem vydržela asi první čtvrthodinku, nebavilo mě to. Určitě se k Markétě ještě vrátím, protože ze všech stran slyším, že je to klenot. :-)
pupini
  17. 7. 2011, 12:25
Markétu Lazarovou jsem četla v rámci povinné četby ve škole. Když jsem dočetla, uvědomila jsem si, že moje myšlenky byly někde úplně jinde a já vlastně nevím o co v knize šlo. Věřím ale že je to dobré dílo a určitě mu ještě někdy dám šanci, až mě nebude nikdo nutit přečíst ho v rekordním čase při cestách MHD do školy a psát o něm slohy do čtenářského deníku.
Angie91
  4. 7. 2014, 11:20
Nádherná ukázka vybroušeného českého jazyka a promyšlenost každého napsaného slova. Osobně bych ho zařadila mezi jedno z nejlepších českých děl.
Tomáš Kocián
  23. 10. 2016, 22:54
Nejde o vůbec jednoduché čtení, ale mnoho tak krásně napsaných knih jsem nečetl. Tady si prostě musíte užívat každou větu. Tato kniha je opravdu hodnotný historický román výborně popisující atmosféru doby, ve které se odehrává.
Kaneraj
  29. 3. 2015, 13:18
Geniální malíř slovem V. Vančura. Velmi charakteristické a nikoli všední.
Pokud dokáži tuto knihu sledovat jako tahy štětce, jsem spokojen.
Surovost, síla, svoboda, nespoutanost.
To, že se někomu nelíbí, chápu naprosto.
happynka
  8. 8. 2012, 22:03
Musím říct, že tuto (jistě zajímavou) knihu, se mi dosud nepodařilo přečíst.Vždy skončím po pár stránkách. Asi to má svůj čas. :)
Kavischka
  27. 6. 2010, 14:50
Film je krásný, nadčasově provedený,pan Vláčil byl režisér s velkým R a kniha????? Úžasná, strhující, ale i krutá. Patří to však k ní, odehrává se v takové době. Strhne a do posledních stránek nepustí...