Útěk do divočiny

Originální název: Into the Wild

Columbus - 1999
ISBN: 80-7249-023-0 (váz.)

Columbus (1999) 80-7249-023-0 (váz.) 268

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt. Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu napříč divočinou, dnes už můžeme soudit jen stěží. A neprozradí nám to už ani sám mladý dobrodruh. Dvaadvacetiletý Christopher se ze svých cest už nikdy nevrátil. Jeho stopy se v devadesátém druhém roce ztratily na Aljašce, kde bylo o čtyři měsíce později, v rozbitém odstaveném autobuse, nalezeno jeho vychrtlé mrtvé tělo. Ležel tam opuštěný, bez dokladů, jen s poničeným deníkem z posledních dnů... Byl Chris naivní snílek, který přečetl příliš mnoho Londonových románů, nebo jej hnala touha po něčem větším, silnějším, neuchopitelnějším? Mužem, jenž je nad jiné povolán zamyslet se nad těmito i dalšími otázkami, je Jon Krakauer, reportér a horolezec, jemuž je riskování života bezmála denním chlebem. Příběh Christophera McCandlesse Krakauera hluboce zaujal, o to víc, že v něm cítí zřetelnou paralelu s vlastními sny, s vlastními touhami a vlastní posedlostí. Fascinující román Útěk do divočiny zdaleka není pouhou rekonstrukcí možných událostí. Je napínavým příběhem, dokládajícím dokonalé vcítění autora, filozofickou rozpravou o lidské touze po volnosti, po poznání svých možností a po nebezpečí. (Založil/a: Dobros)

Jon Krakauer Jon Krakauer
*12.04.1954

nevermore
  26. 7. 2013, 9:04
Knihu, kterou psal typický americký autor bezpečně identifikuje opravdu asi každý. Přesto, že příběh je silný a Krakaureovi věřím téměř všechno, co napsal, nemohl jsem si nevšimnout toho typického patriotismu a nadšenectví, které, řekněme v půlce knihy, sálaly opravdu vysoko. Přesto, že mě nějak nenadchly přinejmenším 2 podobné příběhy dalších cestovatelů, chápu, že mělo nějaký smysl, aby o nich Krakauer psal. Ale to, že se Chris tvářil na fotce, kde mu bylo 7 let, se stejným vzdorem ve tváři jako na fotce promoční, či detailní popis toho jak Chrisova sestra zareagovala na jeho smrt, tím že byla hodinu mimo racionální uvažování (to přece není lecjaká zvláštnost), to by mi po vypuštění nějak výrazně nechybělo. Nic proti, jak to říct, americkému soudobému stylu, ale když on je někdy tak předvídatelný. Už při otevření knihy, jsem něco podobného, o čem se zmiňuju výše, opravdu očekával.

Nicméně inspirativní živtoní příběh...
achilles
  24. 11. 2015, 10:50
Tuto knihu bych hodnotil ze dvou pohledů: příběh sám o sobě je napsán skvěle, krásně popsaná divočina Aljašky, napětí, vnitřní pocity Chrise. Prostě pěkná dobrodružná knížka, bohužel však s tragickým koncem.
Co se ale týče Chrise, byl to, podle mého mínění, floutek, teenager, který toho chtěl tolik, ale ve skutečnosti nevěděl co chce. Je krásné mít cíle, hledat smysl života, a pak to přenést do reality, ale vše potřebuje přípravu.
Jak napsal Hemingway: "Velké ideály potřebují nejen křídla, ale i terén, ze kterého mohou vzlétnout. " Chris se učil za pochodu, což v takové oblasti, jako je Aljaška, je hazardérství.
borntolive
  1. 8. 2015, 16:32
Opravdu netrpím tajnou závistí vůči Chrisovi, která by dokazovala, že bych já nikdy nebyla schopná vydat se sama do divočiny (bez mapy). Nezapírám, nebyla...
Při respektu k rozhodnutí tohoto mladíka, mám k tomu vnitřní výhrady.

Ano, jsem PROTI konzumnímu způsobu života, lpění na majetku... a PRO porozumění a „splynutí“ s přírodou, ale tímhle Chrisovým způsobem ne.
Co je obdivuhodné na tom stopovat a vyžírat druhé lidi, tedy využívat ty, kteří nejsou tak „oduševnělí“ jako Chris, vydělali si peníze vlastníma rukama či hlavou a koupili si za to jídlo nebo auto, do kterého Chris stejně nasedá a nechá se dovézt tam, kde má začít jeho Ráj, kde bude teda konečně spokojený???

Chris chtěl porozumět přírodě, ale nerozuměl sám sobě. Zvolil skutečný ÚTĚK (to je fakt trefný překlad názvu knihy), útěk od problémů, od lidí, kteří se vymykali jeho představě „správného“, bez vnitřní síly to řešit, nebo se s tím vypořádat. Dnes takto utíká mnoho lidí, jen nevolí zrovna divočinu, a já začínám mít pocit, že mnohem obtížnější a obdivuhodnější je zůstat. Zůstat žít v obyčejném světě, tam, kde ne každý má stejný názor a přesvědčení, jaké zastávám já. Tam, kde mám přesto možnost žít jak chci já, žít svůj sen, i kdyby to bylo v jurtě za městem, pokud ustojím svůj názor.
V tom příběhu mně chyběla pokora, která by zmírnila Chrisovu neústupnost, pro mě to už nebyla zdravá ctižádost. Ale myslím, že nakonec Chris porozuměl, už ale nezbyl čas na využití.

Film mě oslovil tentokrát víc, kniha se, spíš než příběhu samotnému, věnuje bádání nad tím, jak se to mohlo tenkrát odehrávat, a doplňuje spoustu informací. Proto je lepší znát příběh dřív.
Ramirez85
  7. 7. 2016, 17:33
Knížka na mě nezapůsobila tolik, kolik bych si byl býval přál, ale i tak je příběh Supertrampa (promiň, Chrisi, ale ta přezdívka byla supertrapná :-) inspirativní, alespoň v tom, že by se měl každej z nás někdy zastavit a popřemýšlet si, co je a co není v životě relevantní. A jsem dalek toho McCandlesse jakkoliv soudit nebo kritizovat, byť asi sotva přemýšlel o tom, že tady nechá minimálně tři zdrchané duše... A Krakaureovi plus za to, že do Chrisova příběhu zapracoval i podobné storky od dobrodruhů, co podobnou cestu podnikli před ním, navíc přímo Krakauerův příběh patřil vůbec k tomu nejlepšímu z knížky.
Melian
  6. 8. 2013, 17:17
Příběh Chrise mě oslovil ještě před přečtením knihy, která mě naprosto dostala. Jako velkému aljašskému nadšenci a vůbec milovníkovi přírody se mi všechno zarylo hluboko do srdce. Nehledě na to, že život Chrise nakonec skončil tragicky, vím, že to, co hledal, našel, a to, co chtěl dokázat, opravdu dokázal. A já si ho nesmírně vážím za to, do jakého dobrodružství se pustil.
Zajdaanek
  7. 3. 2015, 8:20
Neváhal jsem, sehnal jsem si anglickou verzi a musím dodat, že luxus. Čekání za to stálo! Miluju knihu i film.
NIPPON
  30. 9. 2012, 18:47
Příběh o muži (klukovi), který se zbavil veškerého balastu moderní společnosti a rozhodl se žít svůj život nezávisle na ostatních, v divočině. Chris byl maximalista, nepřistupoval na kompromisy a věřil ve své síly. Ty jej sice nakonec zradily, ale do té doby žil životem, jaký považoval za absolutně svobodný a správný. Někdo by řekl, že to byl naivní člověk, který si nevážil vlastního života, ale Chris prostě šel za svým ideálem. A na rozdíl od těch, kteří si jen stěžují a o žádnou změnu k lepšímu se nesnaží, on vzal osud do svých rukou. Žil sice krátce, ale nemusel se sám před sebou stydět...
DanielOsbourne
  8. 3. 2015, 19:31
Kniha, která se musí každého alespoň malinko dotknout a myslím, že minimálně jednou při čtení vyvstane každému na mysl, že by bylo fajn něco takového podniknout. I mě to napadlo, ale jsem na to moc velký srab a obdivuji suverenitu a odhodlání Chrise McCandlesse. Na svůj věk to byl skutečně velice vyspělý mladý muž a zaslouží si, aby byl v povědomí co nejvíce lidí. Nenáročné čtení o odhodlání a kráse přírody. Není těžké hodnotit.
Plue
  12. 7. 2016, 12:44
Kniha byla složena z příběhů mnoha různých lidí. Ne všechny mě bavily. K samotnému Chrisovi se autor pořádně dostal až na konci. Zajímavé čtení.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:48
Jedna z mála knih, kterou jsem četla až po shlédnutí filmu. Nádherná a smutná zároveň, vyzývající dát se na cestu za dobrodružstvím...
Apneator
  3. 1. 2014, 9:08
Zajímavý příběh, který jsem tedy nejprve viděl ztvárněn jako film, ale kniha přináší spoustu podrobností. Je dobré dozvědět se o pohnutkách, které vedou člověka do divočiny, porovnat je s těmi svými, dozvědět se jak to také může probíhat a jak to může skončit. Nicméně mi vadí americký způsob "kreativního" psaní, jakoby vystřižený podle nějaké předlohy populárně-populárního (nikoli populárně-naučného) dokumentu.
Vatanen
  3. 10. 2011, 6:57
Silný příběh ze života o klukovi, který si šel za svým snem. Oslava svobody a zdvižený prostředníček konzumnímu způsobu života, Alex Supertramp si ty dva roky prožil naplno, Krakauer do jeho cest a konání dokáže čtenáře mistrně vtáhnout, v knize jsou oproti filmu rozšiřující informace, kde je upřesnění Chrisových motivací i toho, proč to dopadlo tak jak dopadlo.
stavos
  15. 7. 2010, 11:40
Musím říct že Chris nebo snad Alex si od ukončení svého studia žil svůj svět tak jak chtěl, žil ve svém malém vesmíru, který by určitě za nic jeného nevyměnil! Žil bez starostí.Nezabýval se otázkami JAK, KDE, KDY, čas se pro něj stal relativní! jediné kam směřovalo jeho srdce a mysl byla Aljaška, která se mu stála osudnou! Někteří lidé říkají že to byl blázen, jiní že snílek,který přečetl moc Londnových knih, ale pro mě to byl muž, který si šel za svým snem a nenechal se ničim zastavit! Krásne záživné a barvité vyprávění zaujatého Jona Krakauera.
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 19:03
Ackoli me kniha sama o sobe zas tak nezaujala, zaujal me o to vic samotny pribeh Christophera McCandlesse. Casto mam podobne pocity asociace od spolecosti a touhu utect nekam, kde budu alespon na chvili uplne sam, kde splynu s prirodou a ponasnazim se pochopit smysl byti. Narozdil od Chrisophera vsak nejsem natolik odvazny, abych toto ucinil...a proto mi nezbyva nic jineho, nez sejmout klobouk a uklonit se mu.
hannus
  4. 12. 2014, 10:59
Pokud by nekdo tuto knihu prodal rada ji koupim,už tuto knihu schanim dlouho,a byla bych vážně vděčná
Horalka
  18. 12. 2013, 9:48
Velice silný příběh o klukovi, který hledal své já. Chris ukazuje, že jít za svým snem, má smysl. Ke knížce se určitě budu vracet.
TumovaKristyna
  29. 1. 2012, 18:38
Silný a emotivní příběh, který snad nikoho z nás nenechá chladným. Ať už s Alexem soucítíme nebo ho odsuzujeme, přiznejme si, kdo z nás má takové odhodlání splnit si svůj sen...
iampatrik
  29. 3. 2011, 18:51
Viděl jsem film, který mě uchvátil. Příběh Christophera mě zajímal a proto jsem neváhal a jedním dechem přečetl i knihu, která mi jeho život, myšlení a konání detailněji popsala. Určitě doporučuji i s filmem. V tomto (vzácném) případě můžu říct, že jak film, tak kniha se povedly na maximum a jeho příběh je více než zajímavý.