Brazílie - Turistický průvodce

Brazílie - Turistický průvodce

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-779-0

Jota (2010) 978-80-7217-779-0 808

Brazilci často říkají, že jejich země je spíše kontinentem než státem, a nejsou daleko od pravdy. Svou rozlohou Brazílie předčí i Spojené státy (nepočítáme-li Aljašku), cesta z Recife na východě až na západní hranici s Peru je delší než z Londýna do Moskvy a vzdálenost mezi severní a jižní hranicí je asi stejná jako mezi New Yorkem a Los Angeles. Brazílie sice nemá hory srovnatelné se svými andskými sousedy, ale v každém dalším ohledu překvapuje mimořádnou rozmanitostí, jak geografickou, tak kulturní. Brazílie je svou rozlohou skutečně obrovská, přitom dvě třetiny obyvatel žijí v pobřežních oblastech a více než polovina ve velkých městech; to platí i pro Amazonii. Brazilské metropole Rio a Sao Paulo patří k největším městům světa, dalších deset měst má přes milion obyvatel. Přesto se Brazílie sama považuje za stát na pomezí divočiny a směrem do vnitrozemí je osídlení stále řidší. Nicméně za posledních padesát let obyvatelstvo proniká stále hlouběji do nitra země, především díky plánovitému budování silniční sítě. Brazílie je největší zemí Jižní Ameriky a pokrývá téměř polovinu kontinentu. Je asi stokrát větší než ČR, její rozloha činí 8,5 milionu kilometrů čtverečních. Hraničí se všemi zeměmi Jižní Ameriky vyjma Chile a Ekvádoru. Má zhruba 200 milionů obyvatel, to je dvacetkrát víc než ČR, což ji řadí na páté místo v žebříčku všech zemí světa. Téměř 90 % elektrické energie se vyrábí v hydroelektrárnách, asi 6 % pomocí fosilních paliv a 6 % pochází z jaderných elektráren. Brazílie se s novými zásobami objevenými v pobřežních vodách u Ria zařadila mezi důležité exportéry ropy. Její export se skládá převážně z průmyslových výrobků (hlavně automobilů, strojírenských výrobků a obuvi), nerostů a zemědělských produktů jako káva, hovězí maso a pomerančový džus. Pouze 13 % HDP pochází z exportu, spotřeba Brazilců je hlavním tahounem ekonomiky.

nevermore
  26. 9. 2015, 17:07
V současné době (2015) jediný aktuální dobrý průvodce Brazílií a to přesto, že je originál z roku 2009. Mně na mojí pouti touto zemí pomohl nejednou, zejména s organizačními informacemi jako orientace po městě z letiští a nádraží ale i mapkami. Pozor jen na ceny, které jsou dnes již úplně jinde, co se přepočtu na brazilské Reály týče. Já doporučuju, ceny zde uvedené, násobit dvěmi. Taky bych řekl, že je zde občas přehnaně vztyčený ukazovák na různé neduhy. Mně se zaplaťpánbůh nic z toho všeho nestalo. Snad to ale ostatní neodradí od návštěvy této neskutěčné krásné země.