Hry

Hry

Divadelní ústav - 2002
ISBN: 80-7008-131-7

Divadelní ústav (2002) 80-7008-131-7 480

V průřezu tvorbou současného anglického dramatika českého původu Toma Stopparda (1937) nechybí jeho nejslavnější hry, které jsou zároveň charakteristické pro jednotlivá dramatikova tvůrčí období: brilantní Stoppardova absurdistická hra Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1968, př. Jaroslav Kořán), jež založila jeho slávu, pronikavá wildeovsko-historická parodie Travestie (1974, př. Michael Žantovský) a milostné komedie To pravé (1982, př. Jitka Sloupová) a Arkádie (1994, př. Jaroslav Kořán). Svazek doplňují u nás dosud neuvedené ani nepublikované Stoppardovy aktovky: detektivní fraška Pravý inspektor Hound (1968), kterou pro tento výbor přeložila Dana Hábová, a diptych Doggův Hamlet, Krhútův Makbeth (1979, př. Jaroslav Kořán), inspirovaný osudy českých disidentských divadelníků. Autorem aktuální doprovodné studie Tom Stoppard (z r. 2000) je dramatikův krajan Jim Hunter. (Založil/a: Grimnir)