Tajomný plameň Matky Terézie

Profil knihy je v jiném jazyce

Tajomný plameň Matky Terézie

Ikar - 2010
ISBN: 978-80-551-2244-1

Ikar (2010) 978-80-551-2244-1 312

Ľudia, kresťania i nekresťania, odjakživa túžili po niečom zmysluplnejšom a trvalejšom, čo by ich napĺňalo viac než každodenná rutina... Vždy hľadali odpovede na otázky, ako ďalej v zložitých spoločensko-ekonomických podmienkach, v osobných zápasoch, v nečakaných životných situáciách. V tomto kontexte zaznieva posolstvo Matky Terézie a zdá sa, že nikdy nebolo naliehavejšie ako dnes.
Kniha Tajomný plameň Matky Terézie od jej blízkeho dôverníka, pátra Josepha Langforda, odhaľuje krok za krokom jej spiritualitu — vnútorný plameň, ktorý ju motivoval vytrvať aj v tých najúbohejších podmienkach v uskutočňovaní toho, v čom sme ju po celé roky mohli vídať. Vedie nás k pochopeniu nečakaných hĺbok jej posolstva, o ktoré sa chcela podeliť so svetom, i jej vnútorných bojov, ktoré nadobúdajú úplne nový zmysel a stávajú sa mimoriadne aktuálne pre súčasnosť a každého človeka.
Prijmime teda pozvanie a nahliadnime do sfér, kde možno nájsť silu na mohutnú premenu, akú našla Matka Terézia v stretnutí, ktoré zmenilo jej život.

Matka Terézia (narodená roku 1910, Skopje, Macedónsko, zomrela 1997 Kalkata, India) predstavuje pre ľudí na celom svete symbol ušľachtilosti ľudského ducha. Ako tridsaťosemročná nečakane ukončila stabilnú a perspektívnu dráhu učiteľky, ktorej sa venovala s mimoriadnym zanietením, a s piatimi rupiami vo vrecku začala každý deň navštevovať kalkatské slumy, kde žili tí najchudobnejší. Keď v roku 1997 zomrela, sestry Kongregácie Misionárok lásky (MC) pôsobili už vo vyše stodvadsiatich krajinách sveta a dotkli sa miliónov životov.
Čo spôsobilo túto premenu?
Čím vysvetliť celosvetový vplyv obyčajnej rehoľnej sestry, pozoruhodne obetavej – z mimoriadne skromných podmienok?
Čo v nej bolo také neobyčajné, že zasiahlo vnútro toľkých ľudí?

Preklad Mária Galádová