Útěk do Budína

Útěk do Budína Originální název: Útěk do Budína

Mladá fronta - 1982

Mladá fronta (1982) 136
Československý spisovatel (1963)

Námětem je tragická láska Slováka a české ženy, což dává Vančurovi možnost konfrontovat povahu obou národů.

Kniha byla v roce 2002 pod stejným názvem zfilmována.

lusk_lusk
  12. 1. 2013, 2:04
Útěk do Budína není kniha pro kterou si dnes někdo půjde do knihkupectví a jsem přesvědčena že většina čtenářů je spíše z řad donucených středoškoláků. Já sama jsem si knihu vytáhla z babiččiny knihovny (už dlouhá léta mnou vydrancované jako Čechy po nájezdech Švédů)při povinné vánoční návštěvě a dočetla ji hlavně kvůli svému iracionálnímu odporu z nedočtených knih. Přesto že morální váha vyprávění se dnes dá označit za archaickou (pokud právě z těchto důvodů po ní nesaháte), přesto jsem si jako čtenář fetišista našla důvod zařadit knihu k mnoha „nevráceným“. Jazyk, obraty a podobenství, kterými Vančura protkal celé dílo je v porovnání s dnešní literaturou jako opera a původní český muzikál. Nemohla bych číst jednu takovou knihu za druhou, ale občas to neuškodí, snad právě naopak….(mimochodem jestli mi nějaký jazykovědec, nebo třeba jen bystřejší čtenář než já může vysvětlit proč oKeán a ne oCeán, budu moc ráda)