Biblické ženy Starej a Novej zmluvy

Profil knihy je v jiném jazyce

Biblické ženy Starej a Novej zmluvy

Matica Slovenská - 2010
ISBN: 978-80-7090-961-4

Matica Slovenská (2010) 978-80-7090-961-4 434

Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O. Markuš tisícročiami, predkladá portréty žien v celej protirečivosti - aby, ako píše, neraz aj "z tmavého obrazu" vyťažil pre čitateľa poznanie, poučenie i povzbudenie. Biblické ženy od pramatky Evy sprevádzajú nás až pod kríž nášho Pána, pri ktorom nechýbali naplnené súcitom a láskou. Ich obrazy sú pozoruhodnou drobnokresbou a, ako je pre metódu autora príznačné, okrem výkladu biblických dejov skúma, čom sú osudy ženských hrdiniek blízke nám, čím sa prihovárajú súčasníkom. Lebo niet azda portrétu, ktorý by nás neoslovil: rovnako svojhlavo sa pokúšali pozmeniť svoje miesto bez pokory pred Božím plánom, rovnako preciťovali bolesť pri výchove detí, pri problémoch v rodine, v prežívaní zaľúbenosti a lásky... Sú pre nás prinajmenej inšpiráciou na zamyslenie.

Jozef Ondrej Markuš Jozef Ondrej Markuš