Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Originální název: The Brief Wondrous Life of Oscar Wao

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0155-3

Argo (2009) 978-80-257-0155-3 316

Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní o tom, že se stane dominikánským Tolkienem a že díky tomu najde konečně lásku. Možná se mu to ale nikdy nemá splnit, protože jeho rodinu už po několik generací pronásleduje prastará kletba zvaná fukú, jež je sužuje různými pohromami, smůlou a hlavně nešťastnými láskami. Oskar stále jen teprve sní o svém prvním polibku a zdá se být zatím poslední obětí rodinné kletby, když se jednoho osudového léta rozhodne, že to s fukú skoncuje. Ve jménu lásky je třeba riskovat všechno. (Založil/a: Baobab)

Junot Díaz Junot Díaz
*31.12.1968

ribička
  27. 12. 2011, 9:06
Příběhy členů rodiny po alespoň třech generací, které se vzájěmně prolínají, jak myšlenkově, tak na papíře.

Líbí se mi neustálé změny pohledů na věc, změny vypravěčů. Taky je fakt, že se člověk něco dozví, protože při vší úctě, moc nás toho o Dominikánské Republice ve škole nenaučili. Líbí se mi interaktivní poznámky pod čarou i neustálé listování ve slovníčku na konci knihy kvůli objevujícím se španělským výrazům. Líbí se mi přirovnání z komiksů, fantazy a z Pána prstenů... Ale do plného hodnocení tu pro mě něco chybí.
LadyEsik
  10. 8. 2013, 9:20
Živě napsaný příběh z Dominikánské republiky, perspektiva čtyř postav, které svoji originalitu nezapřou. A to autor čerpal ze skutečnosti. Příběh ze země, o které jste možná jako já ještě nic nečetli. Faktografické informace pod čarou, náhled do historie nebo i do oblasti filmu, ve které se čtenář nemusí orientovat. Šokující informace o diktátorském režimu, o kterém jste možná nevěděli. Trefné (pokud můžeme spisovateli věřit) vystižení Dominikánců pomocí nepřeložených vět a slov (zezadu je slovníček), poznámek: To jsou dominikánské matky atd.

Kniha nabízí základní kvality: neobvyklý příběh, zajímavé postavy, kompozice (objeví se často retrospektivy, střídají se postavy, tedy i úhly pohledu a časové období), čtivost. K tomu ještě navíc fakta, zajímavý slovník a slovní spojení, přirovnání z Pána prstenů a komiksů.

Vřele doporučuji :)
karel777
  5. 8. 2011, 21:03
krásná kniha shrnující na osudech tří generací jedné rodiny, moderní dějiny dominikánské republiky vystihující strach a všeprostupující paranoiu diktátorských režimů...
navi00
  26. 2. 2014, 10:02
Styl psaní mi absolutně nevyhovoval. Autor vyprávěl dění bez jediných uvozovek, zmatená souvětí a podivné řazení slov. Stále jsem se ztrácela v tom, zda se to odehrává v New Jersey nebo Santo Domingu. Jinak je to škoda, protože příběh samotný byl vážně zajímavý. O Dominikáncích a jejich běžném životě toho příliš nevím. Oceňuji i příběh z pohledu více postav. Jak říkám, škoda toho stylu, jinak to mohlo být skvělé.