Malý vetřelec

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0281-9

Argo (2010) 978-80-257-0281-9 512

Kdysi výstavné šlechtické sídlo Hundreds Hall na anglickém venkově, patřící už přes dvě stě let v okolí dobře známé rodině Ayresových, se po druhé světové válce ocitne v úpadku. Rodina bez otce: jen matka, paní Ayresová, dcera Caroline a syn Roderick, zaspali rychle se měnící dobu. Nemají peníze, jsou nuceni rozprodávat pozemky i majetek a neudržovaný, příliš velký dům jim obrazně řečeno padá na hlavu. Většina bývalých honosných salonů musí být uzavřena a jejich už jediná služebná, mladinká Betty, si jako první všimne, že s tím „barákem není něco v pořádku". Právě kvůli podivnému onemocnění Betty se do domu po letech znovu podívá dr. Faraday, jehož matka kdysi v domě krátce sloužila a chlapce tam jednou potají vzala dovnitř. Dr. Faraday začne dům i rodinu pravidelně navštěvovat, jako lékař a posléze i jako blízký rodinný přítel. V domě se začnou dít velice znepokojivé věci a netrvá dlouho a začne to mít vliv na jeho obyvatele i návštěvníky.
V mistrně vystavěném románu, jak jsme u Watersové zvyklí, se tentokrát autorka pohybuje v několika výkladových rovinách: kniha může být chápána jako exemplární příběh o zániku jedné třídy v anglické společnosti, jako temný thriller o psychicky narušené rodině, a zároveň jako navýsost děsivý duchařský román (ne náhodou jej Stephen King zařadil do desítky nejlepších knih za loňský rok).

Sarah Waters Sarah Waters
*21.07.1966

barbiegrrrl
  10. 9. 2013, 14:13
Jak píše Venceslao90, někomu může chybět závěrečné vyústění a já patřím zrovna mezi ty, kterým přesně tohle v závěru chybí. Ale i přes lehké zklamání z nedořešenosti toho, co se vlastně událo, zda se jednalo o rodovou duševní poruchu nebo snad bylo na Hundreds Hall opravdu něco nadpřirozeného, nemohu knize srazit hodnocení. Zřejmě o to totiž autorce celou dobu šlo, nechat čtenáře v nejistotě a i po dočtení knihy ho donutit přemýšlet o tom, která možnost je pro něj přijatelnější. A v mém případě také o tom, zda ten "malý vetřelec" nebyl sám Faraday.
Venceslao90
  26. 6. 2012, 22:13
Kniha, která se dá jen velmi těžko někam zaškatulkovat. Někomu může třeba chybět na konci nějaké to závěrečné vyústění toho všeho, ale já si myslím, že tím je kniha právě zajímavá. Otázky vám po dočtení vyvstanou jak v oblasti psychologické narušenosti obyvatel sídla, tak i v oblasti nadpřirozena a nakonec i v charakteru dr. Faradaye a jeho soukromých úmyslech. Opravdu ve mně po dočtení zanechala kniha dojem.
ribička
  28. 12. 2011, 23:22
Moc se mi to líbilo. Časové období, do kterého byl příbeh vnesen, postavy, které v něm vystupovaly, dům i ta špetka záhadnosti. Popisy nebyly rozvláčné a nudné, ale spíše doplňovaly děj. Konec byl realistický. Jedná se o opravdu velmi kvalitní román.
Lalaine
  13. 9. 2011, 9:32
Spisovatelka Sarah Waters vytvořila knihu, kde si najde něco muž a i žena. Tím myslím milostný románek a zároveň strašidelná, tajemná a detektivní zápletka v podobě ducha mrtvé dcery. Popisuje nejen anglickou společnost, ale i vztahy v ní. Malý Vetřelec se četl jedním dechem!
stepuli
  18. 2. 2014, 19:11
Knížka mě docela zklamala. Od autorky jsem už četla Zlodějku a velice zajímavý a nečekaný obrat v ději jsem rozdýchávala hodně dlouho. Čekala jsem, že i tady bude vyústění zápletky stejně nečekané. Neříkám, že to nebylo tajemné a že jsem se několikrát nebála vůbec pustit do dalšího odstavce, ale prostě jsem čekala, že za tím bude nakonec něco úplně jiného než to, na co to ukazovalo od začátku.
Astonius
  28. 3. 2014, 9:52
Skvělá kniha - měla jsem ráda ten čas, kdy jsem ji četla a po chvilkách prožívala děj a atmosféru - tajemnou a mrazivou atmosféru starého zchátralého domu, ve kterém možná straší... Nebyl to žádný horor, tajemné věci, které se děly, byly popisovány střízlivě, šlo o záhadné drobnosti, které však vyvolávaly mrazení v zádech. Na konci mi přece jen chyběla nějaká tečka, něco, z čeho by se dalo odvodit, co za vším vězelo...
tlachalek
  17. 11. 2013, 22:08
Zpočátku se mi kniha četla velice těžko a do čtení jsem se musela prakticky nutit... Ale od osudného "pokousání" se můj pohled změnil a až do konce jsem se zase pomalu nedokázala od čtení odtrhnout. Závěrečné vyústění mi nechybí, obrázek jsem si udělala sama a stejně jako uživatelka barbiegrrrl laškuji s myšlenkou, že za vším tím prapodivným děním stojí sám hlavní hrdina.
Štěchýto
  5. 8. 2010, 19:54
Stephen King zařadil malého vetřelce mezi 10 nejlepších knih roku, kam samozřejmě patří a ani on sám by ho takhle nenapsal. I kdyby se v knize nic nedělo, jen by doktor Faraday jezdil ošetřovat rodinu Ayrersových, liboval bych si v ní i tak. Dokonale tajemný nádech nadrpřirozena.