Generáli

Profil knihy je v jiném jazyce

Generáli

Matica Slovenská - 2010
ISBN: 978-80-8115-012-8

Matica Slovenská (2010) 978-80-8115-012-8 188

Panteón slovenských generálov nie je veľký, zato bohatý na životné drámy až tragédie výnimočných osobností. Niektorí skončili v nacistických táboroch, ostatných sme si skántrili sami v tzv. národných a štátnych súdoch. Známy autor a scenárista prináša beletrizované portréty prvých slovenských generálov, v ktorých sa zrkadlia peripetie našej spoločnosti od konca prvej svetovej vojny až po päťdesiate roky minulého storočia. Začína legendárnou postavou generála M. R. Štefánika, pokračuje drámou rozporuplného Ferdinanda Čatloša, osobnými svedectvami pobočníka Jána Goliana, osudmi povstaleckých veliteľov Goliana a Rudolfa Viesta, pohnutými príbehmi Gustáva Malára, Štefana Jurecha a generála in memoriam Viliama Žingora. Pôsobivé defilé neuveriteľných osudov, krutých vojnových udalostí, v ktorých slovenskí generáli nikdy nestratili ohrozené, no základné rozmery ľudskosti.