Zlodeji labutí

Profil knihy je v jiném jazyce

Zlodeji labutí

Ikar - 2010
ISBN: 978-80-551-2168-0

Ikar (2010) 978-80-551-2168-0 456

Slávny maliar Robert Oliver zaútočí na obraz vo washingtonskej Národnej galérii výtvarného umenia. Čo podnietilo umelca k tomu, aby sa pokúsil zničiť to, čo pokladá za najcennejšie? Jeho jediné vysvetlenie znie: „Urobil som to pre ňu.“
Psychiater Andrew Marlow, známy tým, že „sa pri ňom rozhovorí aj kameň“, sa pri Oliverovi ocitá v slepej uličke. V úsilí pochopiť tajomstvo mučiace geniálneho umelca sa pustí do pátrania, pri ktorom preniká nielen do života žien, čo mali k Oliverovi najbližšie, ale odhalí aj dramatický príbeh lásky a umeleckej sebarealizácie, ktorý sa odohral v období francúzskeho impresionizmu.
Majstrovsky napísaný nový román Elizabeth Kostovovej nás zavedie do viacerých dnešných amerických veľkomiest. Dostaneme sa na nádherné malebné miesta, pokocháme sa exotickou atmosférou Acapulca, no zatúlame sa aj na drsnokrásne pobrežie Normandie – dnešnej i tej z konca 19. storočia, vyhľadávanej impresionistami. A prežijeme s hrdinami rôzne podoby lásky – perspektívnu i pomýlenú, osudovo poslednú i zatajovanú, reálnu aj čisto snovú. Zlodeji labutí sú príbehom o posadnutosti, stratách, ktoré utrpeli dejiny, a schopnosti umenia uchovať ľudskú nádej.

Z anglického originálu The Swan Thieves preložil Róbert Hrebíček.

Elisabeth Kostova Elisabeth Kostova