Frankenstein

Profil knihy je v jiném jazyce

Poprvé vydáno celosvětově: 1818

EUROPA - 2010
ISBN: 978-80-89111-27-5

EUROPA (2010) 978-80-89111-27-5 160
Tatran (1969) 61-950-69 176 Edícia: Horror-Thriller-Western; zv.1

Krehká a čerstvá mladomanželka slávneho romantického básnika Percy Bysshe Shelleyho Mary Shelleyová priviedla roku 1818 na svet monštrum – našťastie iba literárne: Frankensteina – aby tak položila základy žánru, ktorému sa až o mnoho rokov neskôr začalo hovoriť science fiction. (Frankenstein totiž okrem vízoru, ktorá by ho skôr radil do žánrovej priehradky s označením horor, ako prvý „splnil“ reglementy vedeckej fantastiky. Na rozdiel od množstva iných literárnych príšer sa neobjavil mávnutím nejakého čarovného, rozprávkárovho prútika, ale vznikol ako výsledok „vedeckého“ experimentu. Frankenstein nie je iba obyčajné monštrum, ale povedané sci-fi jazykom – android.)

Slávne a nespočetnekrát sfilmované literárne dielo vo skvelom preklade Pavla Vilikovského si zaslúži, aby sa s ním mohli zoznámiť aj nové generácie slovenských čitateľov.

Methat
  9. 6. 2015, 14:01
Vždy som si myslel, že Frankenstein je meno oživlej mŕtvoly, ktorú priviedol k životu šialený doktor, no až v tejto knihe som sa dočítal pravdu - Frankenstein je doktor, ktorý onú oživlú mŕtvolu privedie k životu. Konečne som sa dostal k legendárnej knihe Mary Shelleyovej, ktorá je považovaná za jedno z prvých sci-fi diel. Zo začiatku som ku knihe pristupoval s obozretnosťou, či sa skutočne jedná o originálneho a jedinečného Frankensteina, ktorého som si tak chcel prečítať, pretože som v TV videl už veľmi dávno jeden starý film, ktorý bol pojatý ale úplne inač, takže som mal v tom guláš. Mary rozpráva mnoho pútavých príbehov, ktoré sa vetvia a vy sa ponárate hlbšie a hlbšie - najskôr tu máme expedíciu (je písaná formou denníka), ktorá nájde Frankensteina, tvorcu oživlej mŕtvoly, on expedícii vyrozpráva svoj životný príbeh a vo Frankensteinovom príbehu zase povie príbeh jeho vlastný výtvor bez mena. V roku 1818 sa čitatelia mohli dostať do Nemecka, Francúzska alebo Anglicka, čo bolo na dobu vzniku nevídané. Dnes už toho veľa nepovie a množstvo čitateľov odradí svojou starobou, ničmenej stojí za to prečítať si toto jedinečné klasické dielo, ktoré určite niečo svojim vznikom naštartovalo.