Folk Culture - Cultural Heritage of Slovakia

Profil knihy je v jiném jazyce

Folk Culture - Cultural Heritage of Slovakia

Dajama - 2010
ISBN: 978-80-89226-85-6

Dajama (2010) 978-80-89226-85-6 128

Súčasťou edície Kultúrne Krásy Slovenska bude aj nová publikácia Ľudová kultúra, ktorá je ďalším knižným počinom z hľadiska kultúrno-historickej prezentácie Slovenska. Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na materiálne i duchovné pamiatky ľudovej kultúry. Ide o jeden z najdôležitejších fenoménov charakterizujúci slovenský národ i krajinu. Súčasne predstavuje významný prínos do klenotnice európskej kultúry. Prírodné podmienky a členenie slovenskej krajiny spolu s etnicitou, konfesiou, migračnými prúdmi a historickými udalosťami spôsobili neobyčajnú pestrosť a variabilitu obyvateľstva, ktorá našla odraz v jeho materiálnej i duchovnej kultúre. Slovensko bolo od nepamäti križovatkou západoeurópskych a východoeurópskych kultúr, čo dodnes vytvára badateľné rozdiely medzi jeho západnou a východnou časťou. Zároveň sa nachádzalo na rozhraní nížinnej a horskej geografickej oblasti, čo takisto zanechalo stopy v spôsobe života nielen vo sfére materiálnej a duchovnej kultúry, ale aj v spoločenských vzťahoch. Cieľom publikácie je sústrediť do jedného celku osobitosti ľudovej kultúry jednotlivých regiónov Slovenska a prehľadnou formou predostrieť mozaiku jeho kultúrnej pestrosti. Určená je všetkým, ktorí chcú bližšie spoznať Slovensko, jeho krajinu, históriu, kultúru a najmä ľudí, ktorí tu žijú. Publikácia Ľudová kultúra je tak trochu i sprievodcom po regiónoch Slovenska a snaží sa poskytnúť komplexnú predstavu o ich kultúrnej histórii ešte skôr, ako ich čitateľ navštívi. Dúfame, že vás zaujme a že pri ich návšteve objavíte veľa často zabudnutej krásy. A možno si zreteľnejšie uvedomíte obrovské kultúrne posolstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia, a možno pocítite aj trochu hrdosti na všetko, čo nás obklopuje.

Zuzana Beňušková Zuzana Beňušková