Stopy dymu

Profil knihy je v jiném jazyce

Stopy dymu Originální název: A Trace of Smog

Ikar - 2010
ISBN: 978-80-551-2210-6

Ikar (2010) 978-80-551-2210-6 256

Berlín 1931. Rok, keď sa v Nemecku dostal k moci Hitler. Novinárka Hannah Vogelová, prispievateľka do kriminálnej rubriky novín Berliner Tageblatt, zistí, že našli mŕtvolu jej brata, homosexuála Ernsta – spozná ho na fotografii v Hale neznámych mŕtvych na policajnej stanici. Zatiaľ nechce priznať, že ide o jej brata, pretože spolu požičali doklady židovským priateľom, aby mohli uniknúť z Nemecka. Dej naberá dramatický spád, keď Hannah niekto dovedie do bytu malého chlapca s rodným listom, podľa ktorého je Hannah jeho matkou a Ernst jeho otcom. Hannah sa ho ujme a usiluje sa zistiť, kto je chlapcova skutočná matka a ako to všetko súvisí s bratovou smrťou. Spočiatku si myslí, že za všetkým stojí bratov žiarlivý partner, dozvedá sa však, že Ernst mal tesne pred smrťou pomer aj s iným mladým nacistom, ba nájde aj zväzok listov od vysoko postaveného muža v SA (Sturmabteilung).
Detský, nevinný pohľad chlapca, ktorý sa hrá na Indiána, a láska novinárky k mužovi, ktorá sa pre tragické okolnosti nemôže rozvinúť, to všetko dodáva hĺbku a zaujímavosť kriminálnemu príbehu umiestnenému do reálneho historického obdobia a na historicky reálne existujúce miesta.

whack
  21. 11. 2015, 15:27
Šperky, diamantové prstene, prostitútky, teplí feťáci, teplí transvestiti, teplí nacisti, cínoví vojačikovia v ženských šatičkách. V tejto knihe sú gejovia vykreslení ako promiskuitní čudáci, ktorí sa stretávajú vo svojich polosúkromných kluboch. Opisy týchto klubov a ich okolie boli až morbídne, a zozačiatku som ťažko veril, že v týchto časoch, kedy ulice ovládala mládež z SA, mohli vôbec existovať. Avšak mnohé udalosti a popisy miest, vrátane týchto klubov, boli založené na skutočnosti (napr. berlínsky homosexuálny klub Eldorado bol založený v roku 1919 a existuje dodnes). Kniha sa dobre číta, mená sa nepletú a hoci som vraha odhalil už pár strán po polke, príbeh z nie tak úplne tradičného prostredia si zachováva ponurú atmosféru Berlína roku 1931, kedy sa nacisti začali dostávať k moci.